Top hledané
Výsledky (0)
Statistický úřad přinesl aktuální data z trhu

Investiční náklady na bydlení se zvedly o necelý milion korun

Radek Polák
07. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nové bydlení stále táhne

Za posledních deset let se u nás průměrné náklady na nové bydlení zvedly téměř o čtvrtinu, jak zjistil Český statistický úřad. Zatímco investiční náklady na každý byt dosáhly v roce 2011 v průměru 3,3 milionu korun, loni to bylo již 4,1 milionu. V dalším období může dojít k ochlazení zájmu i samotné nabídky nového bydlení, varují experti. Do nižších cen se to však pravděpodobně nepromítne.

Nízká nabídka  

Podle developerů může za současné zdražování hned několik faktorů najednou. Jedním z nich je dlouhodobě nedostatečná nabídka nových bytů na trhu, za což prý může především komplikované a zdlouhavé povolování.

„Řešení bytové krize je pouze jedno. Masivní bytová výstavba. Kvůli deficitu z minulých let je nutné povolovat a stavět minimálně 10 až 15 tisíc nových bytů ročně. Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 %,“

vysvětluje výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.

Jestliže před deseti letech bylo v Praze v nabídkách okolo 7 tisíc nových bytů, v polovině tohoto roku jich bylo téměř o 3 tisíce méně. Podle tvrzení Central Group je nyní v metropoli v přípravě více než 134 tisíc bytů, což představuje bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Celý balíček připravovaných bytů by proto současným tempem trvalo povolit přes 30 let! 

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Dražší stavebnictví

Dalším důvodem, proč ceny nemovitostí rostou, představují zvýšené náklady na stavební materiál a problémy s jeho dodáním.

Podle kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou společnost CEEC vydala v létě, nedokáže zohlednit rostoucí náklady v ceně svých staveb zhruba 20 procent podniků. Ještě složitější je však nyní údajně prodlužování termínu dodávek materiálů.

Obecně jsou termíny delší u dodání dřeva a také dalších materiálů, kde je vstup pro výrobu třeba ocel. Problémy jsou cihly, kdy některé firmy nestíhaly začátkem roku uspokojovat poptávku a musely odmítat zákazníky,“

uvedl v té souvislosti ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek.

Otevřít v galerii (3)
Získat klíče od nového bytu stojí velké úsilí i peníze
Získat klíče od nového bytu stojí velké úsilí i peníze Zdroj: Pixabay

Kde se staví nejčastěji?

Nová výstavba se aktuálně soustřeďuje zejména do hlavního města, Brna, Středočeského a Jihomoravského kraje. Oproti minulosti se přitom zkrátila o více než 4 měsíce, když aktuálně dosahuje zhruba 39 měsíců. Podle dat Českého statistického úřadu se v těchto větších městech staví hlavně bytové domy a v jejich okolí pak domy rodinné. Nejvíce rodinných domů se podle stejného zdroje loni vybudovalo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Zatímco v roce 2011 byly rodinné domy většinou ještě v energetické třídě C, loni již převládala úspornější kategorie B.

Otevřít v galerii (3)
Rodinné domy se staví zejména u velkých měst
Rodinné domy se staví zejména u velkých městZdroj: Pixabay

Menší dispozice

Počet místností, které se k bydlení staví, se však snižuje. Dříve se jednalo ve větší míře o pětipokojové byty, v minulém roce však již analytici zjistili, že to byly spíše čtyřpokojové jednotky. Jejich obytná a užitková se přitom příliš nemění. Obytná plocha je v současnosti přes 93 m2. Předtím to bylo 95,5 m2. Užitková je v současnosti naopak vyšší, když mírně převyšuje 138 m2. Před deseti lety to bylo 136,7 m2.

Staví se sice byty s menší dispozicí, zato ale s většími místnostmi,“

shrnuje trend předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Stavební i developerské firmy očekávají pokles

Ředitelé stavebních firem proto očekávají, že zejména ve druhé polovině roku dolehne na české stavebnictví jak vysoká a stále rostoucí míra inflace, tak s tím spojený růst hypotéčních sazeb a vliv války na Ukrajině. Stavebnictví by proto mělo poklesnout o 1,9 %.

„Rychle rostoucí ceny de facto všech vstupů mají negativní vliv na všechny firmy v odvětví, tedy i na nás. Řada firem, především těch menších a těch, které jsou závislé na zdražujícím úvěrovém financování, se může dostat do problémů a budou nuceny své projekty minimálně na čas pozastavit, či trh zcela opustit,“

tvrdí majitel Central Group Dušan Kunovský.

Podle společnosti Wienerberger uvedený trend převáží. Pozemní stavitelství v segmentu rezidenčního bydlení sice letos poroste mezi 11 až 15 %, ve druhé polovině roku se ale očekává ochlazení poptávky, která bude mít zřejmě zásadní vliv i na vývoj v příštím roce.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Byty a rodinné domy se budou samozřejmě stavět dál. Kvůli ztíženým podmínkám na hypotečním trhu i rostoucím nákladům jich však nemusí být tolik, jak by si mnozí developeři sami přáli. Zájemci o bydlení budou muset vzít v takovém případě za vděk buď nákupem starší nemovitosti, nebo některou z nabídek nájemních bytů.

Otevřít v galerii (3)
Náklady na stavební materiál i práci jsou vyšší
Náklady na stavební materiál i práci jsou vyššíZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČSÚ, CEEC Research, Central Group, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze