Top hledané
Výsledky (0)
Daň z nemovitosti se dostala do hledáčku vlády, jako jeden z možných nástrojů, jak ozdravit veřejné finance.

Jak zdraží v Česku nemovitosti? Daň z nemovitosti má spasit státní rozpočet

Radim Červenka
08. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zdraži nemovitosti?

Schodek státního rozpočtu za rok 2022 vystoupal na rekordních 375 mld. korun a současná vláda s obtížemi hledá zbraně, které by mohla vyslat do boje se zkrocením rostoucího státního dluhu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) naznačil, že jednou z možností, jak doplnit prázdnou státní kasu je zvýšení daně z nemovitosti.

Je příznačné, že diskuze nad tématem zatížení vlastnictví nemovitého majetku daní přichází v době, kdy majitelé museli podávat daňová přiznání z vlastnictví nemovitosti. V mezinárodním měřítku je zdanění nemovitostí v Česku velmi nízké a v médiích tak ministr financí přiznal, že tudy by mohla jít cesta, jak alespoň částečně ozdravit obří schodky státního rozpočtu.

Rozpočet a nedostupné nemovitosti

Na úvod je nutné upozornit, že ačkoliv je zvyšování daní a hledání úspor pro současnou vládu nevyhnutelné, přesnější parametry změn daně nemovitosti nejsou známy a není ani jisté, že k němu dojde. Mezi odborníky i politiky se však ve veřejném prostoru strhla prudká diskuze na téma daňového systému v Česku ve vztahu k nemovitostem a státnímu rozpočtu.

Pronájem luxusní vily, Říčany – 253
Pronájem luxusní vily, Říčany – 253, Okolí Prahy

Enormní rychlost rozpočtového deficitu způsobily dopady koronavirové pandemie, válka na Ukrajině doprovázená energetickou krizí a zejména zrušení superhrubé mzdy doprovázené poměrně výrazným snížením daně z příjmu fyzických osob.

Daň z nemovitosti budí vášně, jelikož český trh z nemovitosti se také netěší dobrému zdraví. Takřka pádivý nárůst cen nemovitostí v posledním několika letech (o desítky procent meziročně) narazil na prudké zdražení hypoték. Vlastnické bydlení se tak stává v Česku čím dál hůře dostupné a dovolit si ho mohou především lidé s vyššími příjmy. Podporovatelé zvyšování daně, zde vidí šanci, jak by mohli bohatší lidé solidárně přispívat do státního rozpočtu.

"Daň z nemovitosti za rodinný dům v okolí Prahy platím cca. 1000 Kč. I kdyby to stát zvedl 10x, bude to nepříjemné , ale bude to 5 nákupů v Lidlu. Vláda ji chce zvednout jen o 100%. Fakt to stojí za ty vášně?"

uvedl na sociálních sítích analytik Člověka v tísni Daniel Hůle. Doplnil také, že v bytových domech se platí tisíce za společné služby domu bez větších emocí, ale platba vedoucí k větším finančním prostředkům na veřejné služby jako školství, chodníky, osvětlení je kritiky považována za krádež.

 

Budoucnost je v mlze

Zvedání daně z nemovitosti má však kritiky i v táboře vládních stran.

"Daně nemají lidi trestat, ale mají být platbou státu za jeho služby. Daň z nemovitosti je však jen trestem za to, že člověk něco z vlastních již několikrát zdaněných příjmů postavil,"

kritizoval záměr na svém twitterovém účtu senátor zvolený za koaliční stranu STAN Zdeněk Hraba.

Opoziční politici se záměru také rovněž velmi podivují, jelikož pravicová strana ODS, za kterou Stanjura řídí Ministerstvo financí, dlouhodobě vystupovala proti zvyšování daní a společně s hnutím ANO hlasovali poslanci ODS za snížení daně z příjmu, které je jednou z nejvážnějším příčin strukturálních problémů státního rozpočtu.

Stát musí předejít krachu

Pokud se však má Česká republiky vyhnout velmi vážným ekonomickým dopadům ztráty důvěry na finančních trzích (nebo-li státnímu bankrotu), musí podle NERVu (Národní ekonomická rady vlády) přistoupit ke včasným opatřením a doporučuje i zvýšení daně z nemovitosti

"Daň z nemovitosti v ČR byla a je na extrémně nízké úrovni. Její reálný výnos výrazně degradovala a a poslední dobou degraduje inflace. Zátěž daňových poplatníků se snižovala s růstem mezd. Daň nemá distorzní dopady na pracovní motivace. Její zvýšení může snížit poptávku po investičním držení nemovitostí, tlačit dolů ceny nemovitostí a oslabovat inflační tlaky,"

zdůvodňují ekonomové zvýšení daně z nemovitosti ve své zprávě, kvůli neudržitelným veřejným rozpočtům.

Zdroje: denikN.cz, twitter.com, vlada.cz, ČTK 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze