Top hledané
Výsledky (0)
Elon Musk a Twitter - nekončící příběh, jehož rozuzlení stojí v cestě jediná věc.

Koupí Elon Musk Twitter? Na informace od Twitteru zatím čeká marně, hrozí zrušením smlouvy

Anja Samardžija
07. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Elon Musk čeká na informace od Twitteru.

Budoucí majitel jedné z největších sociálních sítí v USA čeká, až Twitter zveřejní metody detekce falešných profilů, které jsou podle něj neúčinné. Twitter zatím odmítá, Musk tak pohrozil zrušením smlouvy o koupi. A jak vůbec můžeme poznat falešné profily i my sami?

 

Zdá se, že se plán Elona Muska koupit Twitter zkomplikoval. Miliardář na svém účtu oznámil, že jeho nákup této sociální sítě bude pozastaven, dokud společnost nevysvětlí, jak zjistila, že 5 % jejích každodenních uživatelů jsou falešné účty a spam. Musk si totiž myslí, že je počet těchto účtů větší. Za sociální síť nabídl původně 44 miliard dolarů, v přepočtu tedy asi bilion korun. 

„Smlouva s Twitterem je dočasně pozastavena, dokud se nepotvrdí zpráva, že spam / falešné účty ve skutečnosti představují méně než 5 % uživatelů,“

napsal Elon Musk na Twitteru.

O pozastavení dohody informoval Musk už minulý měsíc. Informace o počtu falešných profilů, které si Musk od vedení vyžádal, ale stále nedostal. Muskův právní zástupce uvedl, že Twitter odmítl poskytnout informace, o které si Musk zažádal. Podle něj jde ale o porušení podmínek dohody, a v takovém případě má Musk právo ji nejen pozastavit, ale dokonce zrušit. Budoucnost spojení Muska a Twitteru je tedy velmi nejasná. 

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Klesající akcie 

Po prvním tweetu o pozastavení transakce klesly akcie Twitteru o 20 %, na poslední informace o možnosti úplného zrušení smlouvy akcie zareagovaly pětiprocentním poklesem. Faktem ale je, že Twitter měl dříve problémy s přesnými metrikami a nedávno společnost přiznala, že už léta přepočítává každodenní uživatele. 

Tyto informace ovlivnily i cenu kontraktu a tak Musk naznačil, že sníží částku, za kterou společnost kupuje, protože je „v mnohem horším stavu, než tvrdili její představitelé“. 

Zveřejnil plán, podle kterého analýzou sta svých náhodně vybraných sledovatelů zjistí, jaký je opravdový počet botů na této sociální síti a je přesvědčený, že je falešných účtů více než 20 procent. Odborníci naopak tvrdí, že přesně spočítat procento falešných Twitter účtů je složitější, než se na první pohled zdá, jelikož účty, jako je Muskův, přitahují velké množství robotů. 

Otevřít v galerii (1)
Elon Musk za Twitter nabídl téměř bilion korun.
Elon Musk za Twitter nabídl téměř bilion korun. Zdroj: Profimedia

S falešnými uživateli se na sítích setkávají i celebrity 

Elon Musk ale není jediná celebrita s velkým množstvím falešných sledovatelů. Na prvním místě je indický herec Amitabh Bachchan s až 58 % falešných sledovatelů. Hned za ním se umístil Bill Gates, kterého sleduje 54% falešných účtů. 

Podívali jsme se, jak jsou na tom čeští influenceři. Nejvíc falešných followerů na Twitteru má blogerka Shopaholic Nicol, která má 42.11% robotů mezi svými sledovateli a nemalý počet účtů tohoto typu sleduje i influencera Jirku Krále. Naopak nás příjemně překvapily účty s velkým počtem sledovatelů a malým množstvím botů, jako je například Twitter profil Anny Šulcové (2.9% falešných followerů) či youtubera Kovyho (5.22% falešných followerů). 

 

Jak poznat, že jsou sledující falešní?

To, jestli influencera sleduje velké množství botů, lze zjistit i tak, že se podíváme na poměr mezi jeho sledovateli a angažovanosti na jednotlivých příspěvcích. Velký počet sledovatelů a nízká angažovanost můžou často indikovat, že je publikum dotyčného z větší části tvořeno roboty. Jak ale zjistíme, co znamená dobrá angažovanost? Zkusme lajky, komentáře a retweety vydělit počtem followerů a to všechno ještě vydělit celkovým počtem příspěvků. Když nám vyjde 0.02% - 0.09% a víc, znamená to, že je angažovanost dobrá až vysoká a že by uživatel měl očekávat minimálně 0.2 až 0.9 reakcí za každých 1000 sledovatelů.

 

Zdroje: ČTK, E15, sociální sítě, theverge.com, idnes.cz, followeraudit.com, scrunch.com 

 

 

 

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze