Top hledané
Výsledky (0)
Počet veřejných setkání s politiky roste. Jak se na takových akcích zachovat?

Na veřejných akcích politiků s občany přituhuje. Jak se zachovat, pokud dojde k policejnímu zásahu?

Radek Polák
31. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Babiš se svým obytňákem

Prezidentské volby se kvapem blíží a kandidátů, kteří již nasbírali přes 50 tisíc nutných podpisů, přibývá. Na řadu postupně přichází setkávání s voliči a další podoby marketingové komunikace. Mohou být veřejné prezentace a diskuse rozbuškou, která budou českou společnost dále polarizovat? Příkladů z posledních měsíců máme hned několik.

Někteří kandidáti na prezidenta mají se sběrem 50 tisíc podpisů, které jsou třeba, aby se mohli o post vůbec ucházet, čas ještě do 8. listopadu. Tehdy bude uzávěrka přihlášek. Část z nich, jako je například Marek Hilšer, jsou na stáncích, kde se od veřejnosti podpisy sbírají, přítomni občas i osobně. A někdy tak musí doslova „naživo“ čelit tlaku svých odpůrců. Opět se tak potvrzuje tato stará anekdota:

„Víte, jak poznáte, že se blíží volby? Politici mluví s lidmi.“

Jiní, jako je třeba Pavel Fischer však tvrdí, že kvůli své práci v horní komoře parlamentu na to nemají čas a spokojí se s hlasy senátorů a poslanců, což pro finální klání stačí také. Přesto i Fischer vyráží do předvolebních debat a současně s tím plánuje setkání s občany. Již nyní je zřejmé, že mítinky s lidmi jsou nezbytnou součástí každé prezidentské kampaně.

Otevřít v galerii (4)
Veřejných vystoupení přibývá
Veřejných vystoupení přibýváZdroj: Pixabay
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Obytňákem za voliči

Jako jeden z prvních možných kandidátů na prezidenta již od jara česká města a obce objížděl šéf hnutí ANO a před nedávnem ještě největší favorit na tuto funkci Andrej Babiš. Jednotlivé akce, které byly nejdříve spíše jen srazem známého politika se svým fanklubem, se začaly postupně proměňovat v opravdové diskuse a současně vzájemné osočování. Jízdy obytňákem se mimochodem paradoxně odehrávaly převážně v době, kdy měl Babiš sedět v parlamentu, kam byl loni zvolen.

Policie začala mít napilno. Počet uniformovaných i neuniformovaných policistů, kteří na bývalého ministerského předsedu s obytňákem dohlíželi, se čím dál více navyšoval. Nezůstalo přitom pouze u něho. Policisté se soustředili především na jeho odpůrce. Pravděpodobně prvním varovným případem bylo setkání v Českém Krumlově, kde neuniformovaní strážci veřejného pořádku měli začít strkat do jedné z účastnic mítingu a poté ji odvést do neoznačeného auta.   

Další případ byl ještě více alarmující. V Borovanech neuniformovaní policisté zaklekli na autistického školáka, který Babišovi po jeho slovech o zaplacených odpůrcích odnesl reproduktor, aby jej záhy na místo opět vrátil. Jak to u tohoto politika bohužel bývá, nikdy tato svá tvrzení, že jsou jeho oponenti za účast na veřejných shromážděních honorováni, nedoložil.

Přístup jihočeských policistů se zdál podivný také policejnímu prezidentovi.

Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“

komentoval událost policejní prezident Martin Vondrášek.

Otevřít v galerii (4)
Nálady ve společnosti jsou někdy vyhrocené
Nálady ve společnosti jsou někdy vyhrocenéZdroj: Pixabay

Útok štrůdlem  

Známý je rovněž případ, který se těsně před komunálními a senátními volbami odehrál na pražském Proseku. Anarchistka, která se vydávala za jednu z podporovatelek šéfa SPD Tomia Okamury, mu chtěla hodit do tváře štrůdl. Překvapený politik se snažil udržet zdání suverenity, přesto bylo zřejmé, že ho událost překvapila. Ne však zúčastněné policisty, kterých bylo dohromady téměř dvacítka. Následovalo totiž opět obligátní zakleknutí.

Svůj čin žena, která je součástí anarchistické iniciativy Biotické Pekařské Brigády, vysvětlila tím, že chtěla upozornit na to, že

Okamura je obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv, jen aby si získal a manipuloval masy lidí a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou“.

Otevřít v galerii (4)
Štrůdl jako zbraň
Štrůdl jako zbraňZdroj: Pixabay

Praktické rady na závěr

Všechny uváděné případy ukazují, jak se česká společnost ve svém postoji k politikům polarizuje. Zároveň lze předpokládat, že veřejných akcí s politiky bude přibývat i po prezidentských volbách.

Pokud se tedy budete chtít některého z předvolebních či jiných politických setkání v dalších týdnech a měsících zúčastnit, mohou se vám hodit některá z následujících doporučení: Pokud policie proti shromáždění provádí zákrok, nesmí mít účastníci obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci. A když během toho policie oznámí, že se akce rozpouští a vyzvou vás, abyste se pokojně rozešli, musí vám sdělit důvody rozpuštění a následky vašeho eventuálního neuposlechnutí. V případě ignorování výzvy se dopouštíte přestupku.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Nastane li nemilá situace, kdy proti vám policista opravdu zakročí a použije donucovacích prostředků, při nichž došlo k vašemu zranění, máte právo na poskytnutí první pomoci a zajištění lékařského ošetření. Vězte zároveň, že policista může požadovat prokázání vaší totožnosti jen z důvodů, které stanoví zákon o policii. Mezi ně patří například přistižení při spáchání trestného činu či přestupku, nebo když od vás bude požadovat "vysvětlení".

Osobní PR bylo ještě před časem spíše jen doménou celebrit a podnikatelů. Dnes již i politici dobře vědí, že si tím získají větší známost a popularitu, kterou pak zužitkují v boji jak se soupeři z jiných uskupení, tak i s těmi, vůči nimž se chtějí vymezit v rámci vlastní strany. Nenechte se na setkání s politiky strhnout k chování, které hraničí se zákonem. Vězte, že populistům a jiným obchodníkům se strachem běžných občanů se to může hodit do krámu. Ukázáním na nepřítele, který nedodržuje pravidla hry, získávají svůj další politický kapitál.

Otevřít v galerii (4)
Vše spustil útok Ruska na Ukrajinu
Vše spustil útok Ruska na UkrajinuZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Policie ČR, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze