Top hledané
Výsledky (0)
/Komentřá/ Changpeng Zhao aktuálně okupuje pozici mezi nejbohatšími Číňany, má však kanadské občanství, seděl v USA a nyní žije v Dubaji.

Na férovku: Král mezi čínskými miliardáři seděl v americké věznici. Bitcoinová kauza a Changpeng Zhao mají leccos společné

Radim Červenka
02. července 2025
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
 Changpeng Zhao

Příběh aktuálně nejbohatšího Číňana je spojen s obchodem s kryptoměnami. Jeho burza Binance je největším tržištěm kryptoměn na světě a jejím prostřednictvím by se měl stát Zhao aktuálně králem mezi čínskými miliardáři. Jenže Čínu během svého života dvakrát opustil a s největší komunistickou zemí není zcela spojen ani jeho byznys. Situace kolem čínských miliardářů je také velmi proměnlivá. Za obchodní praktiky s kryptoměnami si navíc odseděl čtyři měsíce v americkém vězení, čímž jeho osoba trochu připomíná aktuální tuzemskou bitcoinovou kauzu.

Mezi nejbohatšími muži Číny je obchodník s kryptoměnami Changpeng Zhao dlouhodobě na čelních pozicích. Dokonce svět obletěla zpráva, že se stal podle žebříčku Forbes vůbec nejbohatším Číňanem, což zaujalo zejména příslušníky kryptoměnové komunity.

Jenže příběh provozovatele největšího kryptoměnového tržiště světa ukazuje, jak zvláštní je svět kryptoměn a pokud se do něho přimíchá barva rudého čínského kapitalismu, může být vše ještě mnohem spletitější.

Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117
Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117, Praha 7

Otazníky kolem čínských miliardářů

Ačkoliv na první pohled Zhao vypadá jako Číňan a v Číně se také narodil, tak úplně Číňanem není. Jelikož jeho otec, profesí učitel, patřil k liberálnějším kruhům, emigrovala jeho rodina z Číny v roce 1989. Shodou okolností v roce, kdy došlo k masakru na Náměstí Nebeského klidu, který utnul proces tranzice komunistické Číny, k němuž došlo skoro ve všech komunistických režimech včetně Sovětského svazu (jen Rusko nenastoupilo cestu na tranzici k demokracii).

Oficiálně je tak Zhao Kanaďanem, jenže v roce 2005 se přestěhoval zpět do Číny, kde se pustil do dalších podnikatelských aktivit ve světě počítačových technologií. V roce 2017 Čína zakázala obchod s kryptoměnami, a tak svůj luxusní byt v Šanghaji prodal. Nyní by se měl nacházet v Dubaji.

Díky kanadskému občanství je tento byznysmen současného globalismu veden v žebříčku Forbesu také jako Kanaďan, což příběhu o nejbohatším Číňanovi zasazuje první trhlinu. Nikoliv však jedinou. Zatímco na postech nejbohatších Američanů již čtvrt století dochází jen k občasnému vystřídání na první pozici mezi čtyřmi nejbohatšími (Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos), a v Česku např. dlouho neohroženě také kraloval Petr Kellner, v čínských podmínkách raketový vzestup střídají strmé pády.

Zhao tak byl v polovině června nejbohatším Číňanem a v červenci už je před ním TikTokový Zhang Yiming. Navíc nikdo neví, jaký je skutečný majetek vrcholných pohlaváru komunistické strany, jimž se všichni čínští podnikatelé musí klanět. 

Oficiální plat prezidenta a doživotního čínského diktátora Si Ťin-pchinga je oficiálně kolem 20 000 dolarů ročně, tedy pod průměrnou mzdou v ČR! Žije však v luxusním paláci Zhongnanhai v Pekingu se supermarketem, kavárnou, basketbalovým hřištěm, tenisovým kurtem, nemocnicí a kinem, kde platit nemusí a navíc se těší z majetku v USA nebo v daňových rájích. Není vyloučeno, že jeho rodina vlastní větší bohatství než oficiálně nejbohatší muži Číny.

Zhao jako předobraz české Bitcoinové kauzy

Třetím problémem je pak samotná povaha majetku v kryptoměnách, v nichž má Zhao uloženo své jmění. Ty jsou tak volatilní, že jejich hodnota prudce skáče nahoru a dolů, tudíž může zamávat pozicí v žebříčku miliardářů opravdu ze dne na den. Navíc, jak se ukázalo i u nás, nová "technologická měna" se může dostat lehce do problematického právního vakua a být zneužita k podezřelým finančním machinacím.

"V kauze kolem Pavla Blažka by nemělo zapadnout, že jsme zase jednou viděli, k čemu se dá použít bitcoin. Naproti jeho široké využití ve standardní ekonomice, tolik let slibované stoupenci kryptoměn, pořád nějak nepřichází,"

všiml si na X bývalý ministr financí Ivan Filip.

Zhaův osud se v lecčems tuzemské bitcoinové kauze podobá. Nejen, že se čínský miliardář stal pravděpodobně nejbohatším vězněm světa během čtyřměsíčního trestu odnětí svobody odpykaného v USA (podobně jako Tomáš Jiříkovský, který daroval miliardu v bitcoinech Ministerstvu spravedlnosti), ale plány Zhaa na budoucnost jsou i podobně filantropické.

"Jsem finančně svobodný. Nepotřebuji mnoho peněz a mohu si tak udržet svůj životní styl. Většinu svého majetku však hodlám rozdat, jako to udělalo mnoho bohatých podnikatelů jako např. Rockefellera. Mám v úmyslu rozdat 90, 95 nebo 99 % svého bohatství,"

řekl Zhao agentuře AP.

Kryptoměny už zdaleka nejsou jen záležitosti úzké skupiny zasvěcených, jak o nich sám Zhao hovoří ještě ve zmíněném rozhovoru z roku 2021. Do úplného mainstreamu však stále ještě nezapadly. Bitcoinová kauza odhalila český stát v souvislosti s kryptoměnami jako zcela nekompetentní. Kuriózní příběh kolem ministra Blažka, jenž jásal radostí nad darem od propuštěného kriminálníka, dává tušit, že za představami "nejbohatšího Číňana" o rozdávání svého majetku můžou být i jiné, než čistě dobročinné motivace.

Zdroje: autorský text, komentář, Forbes, AP, Financial Post, Reuters, X

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze