Top hledané
Výsledky (0)
Betlémská kaple je unikátní připomínkou na mistra Jana Husa. Dnes patří ČVUT a slouží jako slavnostní aula.

Stěhuji se k Betlémské kapli: prestižní lokalita, kde se zjevuje pravda

Aneta Šimečková
24. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Stěhování do Prahy

Jedinečná národní kulturní památka na jedinečném místě v centru Prahy. Jedná se o Betlémskou kapli, která je prvním kazatelským chrámem v Evropě. Unikátní stavba nese stopy z dob, kdy v těchto místech působil mistr Jan Hus. A dokonce skrývá tajemství, které se zobrazí pouze v určitý čas a určitou dobu. Toto všechno a ještě mnohem více má lokalita v blízkosti jedinečného památkového místa. 

Tato prestižní lokalita, kde ve 14. století stála původní stavba Betlémské kaple, dříve patřila chudině. Nebyly zde komfortní podmínky pro bydlení a oblast byla často zaplavována blízkou Vltavou. Dnes je tomu ale zcela jinak. Čtvrť je totiž, i díky krásné kapli, jednou z nejlukrativnějších.

Historie Betlémské kaple

Kaple vznikla mezi lety 1391 a 1394 a byla zasvěcena neviňátkům. Dětem, které měl nechat v Betlémě zavraždit Herodes. Právě proto se nazývá Betlémská. Od roku 1402 zde kázal Jan Hus v českém jazyce, a kterému je v kapli dnes poděkováno na pamětní desce. Uvnitř je dodnes připomínka na tři Husovi stoupence – Martina, Jana a Staška. Jan Hus se totiž postavil proti prodávání odpustků, kdy si lidé mohli zaplatit prominutí svých hříchů, a to se papeži nelíbilo. Samotný Hus byl poté v Kostnici odsouzen jako kacíř.

Pronájem exkluzivního bytu 3+1, Praha 1
Pronájem exkluzivního bytu 3+1, Praha 1, Praha 1

Těžký osud má i samotná Betlémská kaple. Jezuitský řád chtěl po roce 1620 odstranit vše co připomínalo husitství, a tak došlo i k velkým změnám v kapli. Po zrušení jezuitského řádu byla roku 1786 z velká části dokonce kaple zbořena. Na jejím místě vznikl třípatrový nájemní dům a nájemníci na svých zdech nacházeli pozůstatky z původní stavby.

Obnovení kaple

Obnovena byla na přání Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra školství a národní osvěty Gottwaldovy vlády a hlavního ideologa KSČ, v průběhu padesátých let. Zbytky kaple lokalizoval architekt Alois Kubiček. Projekt její volné kopie vypracoval přední český architekt a profesor AVU Jaroslav Fragner. Protože se z původní kaple zachovaly jen fragmenty, inspiroval se historickými zobrazeními, jež byla ale velmi nepřesná, takže se jedná jen o volnou repliku původní stavby,

říká historický architekt Zdeněk Lukeš. Dodnes je například zachován fragment jednoho gotického okna na boční fasádě do nádvoří a několik dalších detailů. Podle architekta je stavba dobovou kuriozitou.

„Je kvalitně provedená. Urbanisticky je do dané lokality zasazena citlivě. Vedle kaple byl obnoven i sousední kanovnický dům, propojený s kaplí krytým mostem, v němž později byla zřízena Galerie Jaroslava Fragnera,“

míní Zdeněk Lukeš.

Za pravdu

Součástí kaple je umělecké dílo, které je vidět z venku. Při příležitosti 600. výročí úmrtí mistra Jana Husa byla na průčelí vystavěna umělecká instalace. Když svítí slunce – zobrazí se na stěně v určitých dnech a hodinách nápis „za pravdu“. Je k vidění od května do července od 14 do 16 hodin letního času. Umělecké dílo dotváří lokalitu o to více zajímavější.

Co dalšího najdete v okolí

Betlémská kaple se nachází na Starém městě, a to znamená, že je v nejhezčí části Prahy. Nejen, že je historické centrum zapsáno mezi památkami UNESCO, náleží k němu i mnoho dalších výhod, jako jsou památky, obchody, kavárny, restaurace a prochází jím takzvaná Královská cesta. Pokud jste milovníci toho „mít všechno po ruce,“ tak jste zde správně.

Otevřít v galerii (1)
Jídelna v bytě na Starém městě
Jídelna v bytě na Starém městěZdroj: Y&T Luxury Property

Pro nadšence historie je tato část jako stvořená. Nachází se zde Staroměstské náměstí, radnice, orloj nebo kostel sv. Mikuláše. I milovníci nakupování si tu najdou své. Ve Starém městě je totiž známá Pařížská třída. Tato ulice je plná luxusních obchodů a je lemovaná krásnými domy. Při jejím procházení na vás dýchne atmosféra Francie.

Zdroje: Kudyznudy.cz, Prague.eu, Turistickamapa.cz, Bethlehemchapel.eu, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze