Top hledané
Výsledky (0)
Být na vrcholu svého oboru a vydělávat miliony, ba dokonce miliardy ročně neznamená, že to tak zůstane navždy. Dokonce i ti nejbohatší a nejúspěšnější lidé mohou skončit na dlažbě...

Světoví multimilionáři, kteří přišli o všechno, aby vydělali ještě víc

Kristina Valachyová
30. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Speciální rubrika
Mike Tyson.

Z nuly milionářem: chyby, které přivedly úspěšné ke krachu. V tomto článku se seznámíte s 10 multimilionáři, kteří přišli o všechno, ale nevzdali se. Bojovali, aby kousek po kousku získali to, co ztratili. Poučili se z vlastních chyb, povstali jako Fénix z popela a tentokrát už nezklamali. Nejen sami sebe, ale ani své okolí. 

Nejen celá řada lidových moudrostí, ale i zdravý mozek říká, že stejně rychle, jak jsme mohli bohatství nabýt, můžeme jej i pozbýt. Zejména tehdy, když na něj nejsme připraveni. Peníze mění charakter a dokážou jen trochu nestabilnímu jedince silně změnit život, chování, psychiku... A pády pak jsou tvrdé a mnohdy nevratné. Jenže je už pozdě. Čas vrátit nelze.

A jiné lidové moudrosti říkají, že peníze kazí charakter. Je tomu skutečně tak? Nebo se jedná spíše o větu závistivců, kteří peníze nemají, protože jsou líní, nebo se jim nechce pro úspěch nic udělat? Dokážou peníze skutečně změnit charakter člověka, nebo si jen díky penězům člověk může dovolit dělat to, co chce, a říkat to, co může - až na hranici svého majetku?

„Peníze jsou samozřejmě vnímány jako prostředek k jednoduššímu a pohodlnějšímu životu, ale pokud to někdo takto podává, máme tendenci ho odsuzovat. Přitom mít rád peníze je normální a rozhodně to není nic špatného,“

řekla pro LP-Life psycholožka Sandra Pospíšilová

„Díky penězům máme nejen my, ale třeba i naše děti, lehčí cestu ke kvalitnímu vzdělání, komfortnějšímu bydlení, cestování, a někdy dokonce i partnerskému životu. Je však třeba si uvědomit, že bohatství nám pocit životní spokojenosti nezaručí, protože právě bohatí lidé si až příliš často mohou uvědomit, že ne vše je na prodej. Jak se vždy říká, tak zdraví, lásku, přátelství nebo štěstí si za peníze koupit nelze. Navíc bohatí lidé často hodně pracují, a to právě na úkor osobních vztahů a soukromého života. A to je další z problémů, protože právě to je může přivést na scestí – cítí osamění a prázdnotu a snaží se je něčím vyplnit. Pak sahají nejčastěji k drogám, alkoholu nebo nezávazným sexuálním zážitkům. Právě to je může z nudy jen na malou chvíli vytrhnout.“

Co ale naopak lze, je se z chyb poučit. A jen ten, kdo se srovná v hlavě, může potom svůj úspěch zopakovat. A udržet si jej. Komu se to povedlo?

James Altucher

Otevřít v galerii (8)
James Altucher
James AltucherZdroj: Profimedia

V 90. letech minulého století založil James Altucher web-designovou společnost Reset Inc. a prodal ji za 10 milionů dolarů. Následně v důsledku špatných investic o všechno přišel. Sám tvrdil, že každé rozhodnutí, které v té době učinil, bylo hloupé. Když mu v bance zbylo posledních 143 dolarů, uvažoval o sebevraždě. Nakonec si uvědomil, že musí přehodnotit své podnikání i život. Přestal poměřovat hodnotu sebe sama podle hodnoty svého majetku. Začal psát blog o tom, čím si v životě prošel. Lidé se o jeho příběh začali stále více zajímat a získal si značnou popularitu. Dnes píše knihy, je z něj populární blogger a tvoří podcasty, jejichž tématem je byznys a život.

Mike Tyson

Otevřít v galerii (8)
Mike Tyson
Mike TysonZdroj: Profimedia
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Bývalý světový šampion v boxu Mike Tyson rozházel stovky milionů dolarů stejným stylem, jak vypadaly i jeho zápasy v ringu - agresivně a ve velmi krátkém čase. Za svou boxerskou kariéru vydělal odhadem 400 milionů dolarů, jenže téměř celý svůj majetek promrhal. Pořídil si honosné sídlo s 21 pokoji a 24 koupelnami s kasinem a nočním klubem, panství v Marylandu a v Las Vegas, vybavené pozlaceným nábytkem nebo vlastním basketbalovým hřištěm, obstaral si bengálského tygra a koupil si 111 automobilů. Miliony létaly i za večírky a orgie plné drog a alkoholu. V roce 2003 vyhlásil bankrot. Dva zápasy před důchodem mu na čas pomohly zaplatit účty. Začal se věnovat jiným aktivitám, většinou v Hollywoodu. Zahrál si malé role v několika filmech, než se mu podařilo dosáhnout velkého úspěchu ve filmu The Hangover (Pařba ve Vegas). To mu umožnilo získat více rolí v jiných hollywoodských produkcích.

Právě Tyson je typickým příkladem toho, jak může nabyté bohatství ovlivnit charakter člověka. 

„Někteří bohatí lidí se samozřejmě změní, ale většinou to není u bohatství, řekněme, rodového, ale spíš rychle nabytého. Tito rychlí zbohatlíci nebo ti, kdo nemají plně formovanou osobnost a většinou mají i jiné problémy, se díky penězům mohou chovat arogantně, nadřazeně, samolibě. Nezřídka se setkáváme i s tím, že si myslí, že si jejich pozornost musí okolí něčím zasloužit,“

řekl pro LP-Life Jan Pavel, osobní kouč.

Takže se podívejme na otázku jinak. Mnohem důležitější je vědět, jaký byl charakter lidí předtím, než se bohatými stali. Peníze samotné totiž charakter nemusejí kazit, nebo nekazí. 

Mohou ale přivést na povrch negativní vlastnosti, které člověk měl i dříve, jen je nemohl naplno projevit, protože by mohl něco nebo někoho ztratit. Bohatý člověk se ztráty ale neobává, protože se mylně domnívá, že ztratí-li něco, může si to koupit.

„Bohatí mají často o sobě vysoké mínění. Jsou sebevědomí, myslí si, že jsou lepší než ostatní a málokdy je trápí, že by sami sebe neměli rádi. A právě to z nich úspěšné i dělá; jejich dávka sebevědomí totiž na okolí, včetně opačného pohlaví, působí jako afrodiziakum. Bohatý partner může pro méně úspěšné představovat bránu do jiného vysněného světa. Ale opak je pravdou,“

doplňuje Pavel.

Martha Stewart

Otevřít v galerii (8)
Martha Stewart
Martha StewartZdroj: Profimedia

Martha Stewart byla po desetiletí známa svou značkou jednoduchých a elegantních domácích dekorací. Její magazín Martha Stewart Living měl na vrcholu své slávy náklad 2 miliony výtisků. Poté však byla obviněna z nelegálního využití důvěrných informací při prodeji akcií biotechnologické společnosti ImClone. Byla odsouzena k pěti měsícům vězení, pokutě 195 000 dolarů a na pět let byla nucena odstoupit z vedení své společnosti. Po odpykání trestu předvedla světu velký mediální návrat. Vystupuje v různých televizních pořadech, například po boku Snoop Dogga. Hodnota jejího majetku se odhaduje na 300 milionů dolarů.

Larry King

Otevřít v galerii (8)
Larry King
Larry KingZdroj: Profimedia

Legendární moderátor talk-show Larry King zemřel v lednu tohoto roku.

„Přestože Larryho jméno bylo tím, které se objevovalo v závěrečných titulcích, on sám považoval za pravé hrdiny svých show své hosty a sebe pokládal jen za objektivního zprostředkovatele, který hosty propojuje s publikem,“

uvedla v příspěvku na Twitteru společnost Ora Media.

Hodnota jeho majetku činila asi 60 miliard dolarů, existovalo však období, v němž nebyl život této televizní osobnosti vůbec růžový. King byl zatčen kvůli podezření, že svému obchodnímu partnerovi ukradl 5 000 dolarů. V té době pracoval v Miami jako DJ, moderátor diskusní relace a novinář. I když bylo obvinění nakonec staženo, o všechny tyto pozice přišel.

Po skandálu ho nikdo nechtěl zaměstnat a jeho dluhy narůstaly. Byl nucen vyhlásit bankrot. Nevzdával se a znovu dosáhl úspěchu televizní show „Larry King Live“ na CNN, s níž si vydělal 200 000 dolarů ročně. Následně CNN opustil a začal moderovat svou show „Larry King Now“ v televizi Ora TV.

Dorothy Hamill

Otevřít v galerii (8)
Dorothy Hamill
Dorothy HamillZdroj: Profimedia

Dorothy Hamill se proslavila poté, co získala zlatou medaili v krasobruslení na zimních olympijských hrách v Innsbruku v roce 1976. Účinkovala v mnoha profesionálních ledových show a stala se tváří reklamních kampaní. Osudnými se jí však staly šperky, za které utrácela tolik, že se dostala do dluhů. V roce 1996 vyhlásila bankrot. Nevzdala se, napsala autobiografickou knihu a zahrála si i ve filmech. Začala opět vydělávat. Hodnota jejího majetku se odhaduje na 5 milionů dolarů.

Bill Bartmann

Bill Bartmann založil společnost na vymáhání pohledávek, jejíž hodnota byla v 90. letech odhadována na miliardy dolarů. Úspěchy společnosti však skončily poté, co byl jeden z jeho spolupracovníků odsouzen za účetní podvody. Bartmann, tehdy jeden z nejbohatších mužů Ameriky, byl nucen vyhlásit bankrot. Nenechal se však zastavit. Úspěchu dosáhl publikováním svého příběhu v knize, která se stala bestsellerem. Peníze získané prodejem knihy využil jako odrazového můstku k založení další společnosti na vymáhání dluhů s ročním ziskem 10 milionů dolarů.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

George Foreman

Otevřít v galerii (8)
George Foreman
George ForemanZdroj: Profimedia

George Foreman je bývalým šampionem v boxu, jehož život srazil na kolena. Na olympiádě v Mexiku v roce 1968 získal zlatou medaili v těžké váze. Po přestupu mezi profesionály získal i světový titul. Poté, co svou kariéru ukončil, se přestěhoval zpět do svého rodného města a stal se evangelickým pastorem. Klesající příjem ho přivedl až k bankrotu. Vrátil se proto k boxu, aby peníze znovu vydělal. Jeho návrat byl úspěšný, stal se dokonce nejstarším šampionem těžké váhy. Skutečný balík peněz však vydělal až poté, co uvedl na trh svou značku grilu, jehož se celosvětově prodalo více než 100 milionů kusů. Hodnota Foremanova majetku se odhaduje na 300 milionů dolarů.

Walter Elias „Walt“ Disney

Otevřít v galerii (8)
Walter Elias „Walt“ Disney
Walter Elias „Walt“ Disney Zdroj: Jooinn

I když je dnes jeho jméno světoznámou značkou, v minulosti to tak jednoduché neměl. Walt Disney založil své první filmové studio, které nějakou dobu fungovalo, později se však kvůli nezájmu lidí o jeho první filmy dostavily finanční problémy. Když už nebyl schopen vyplácet zaměstnancům mzdy, vyhlásil bankrot. Díky finanční podpoře rodiny si založil vlastní studio Disney Brothers Cartoon.

Podruhé Disney málem zbankrotoval během produkce filmu Sněhurka a sedm trpaslíků. Tentokrát však situaci zachránil bankovní úvěr, po dokončení filmu a jeho kasovním úspěchu byl schopen své studio zachránit a zaplatit zaměstnancům. Dnes už všichni víme, kam to Disney dotáhl.

Bob Stiller

Bob Stiller je zakladatelem společnosti Keurig Green Mountain, působící v nápojovém průmyslu. Podnikat v oblasti prodeje kávy začal poté, co v lyžařském středisku nedaleko Vermontu objevil kavárnu, jejíž káva ho zaujala natolik, že obchod koupil. Postupně vybudoval celou velkoobchodní síť. Své bohatství založil na prodeji kávy v jednorázových pohárcích, která ho dostala až do klubu miliardářů. V důsledku několika špatných podnikatelských rozhodnutí však následně o velký kus majetku přišel. Aby splatil půjčky, byl nucen prodat pět milionů akcií. To vedlo k pádu ceny akcií společnosti ze 100 dolarů na 17,11 dolaru za kus. Díky poctivé práci se společnosti podařilo zotavit, což vedlo k opětovnému zvýšení cen jejích akcií. Z podílu na akciích, které Bob Stiller ve společnosti stále vlastnil, se z něj po krátkém čase stal opět miliardář.

Maggie Magerko

Otevřít v galerii (8)
Maggie Magerko
Maggie MagerkoZdroj: 84 Lumber

Maggie zdědila majetek po otci, zakladateli společnosti 84 Lumber, provozující řetězec prodejen se stavebním materiálem. Společnost s účetní hodnotou 2 miliardy dolarů se vlivem špatných rozhodnutí a hospodářské krize na trhu nemovitostí dostala do finančních problémů, které v roce 2009 vedly až k uzavření zhruba poloviny z celkového počtu 500 jejích prodejen. Magerko udělala pro záchranu firmy maximum, včetně prodeje sbírky šperků a financování penězi z osobního účtu. Dnes je opět tvrdým lídrem amerického trhu. Její majetek se odhaduje na 1,4 miliardy dolarů.

Někdy stačí k tomu, aby člověk zbohatl, odvážné rozhodnutí. Nikdy totiž nevíte, jaký nápad může mít milionovou hodnotu.

Jak vidíme na příkladu zchudlých boháčů, peníze v k prasknutí nadité peněžence a tučné bankovní konto rozhodně štěstí nezaručí. Ani šťastný partnerský život. Peněz či majetku, o který jsme se museli sami zasloužit, si mnohem více vážíme než bohatství nabytého „přes noc“.  Pro obyčejného člověka může výhra v loterii znamenat i přímou cestu na psychiatrii. Lidé zvyklí žít od výplaty k výplatě mohou najednou cítit ohrožení ze strany ostatních, začnou proto utrácet a během pár dnů, týdnů či měsíců je jejich finanční situace stejná jako byla, protože nejsou schopni s velkým množstvím peněz zacházet, a vlastně to ani umět nemohou. Navíc najednou se stanou oblíbenými a vyhledáváni těmi, kteří o ně dříve zájem neměli. Pocit, že si můžu všechno koupit může být pak pro některé destruktivní. A nejen pro ně samé, ale i pro jejich vztahy.

Pro charakter člověka je ideální, když bohatne postupně, a ideálně vlastním přičiněním. Důležité je udržovat zdravé mimopracovní vztahy, nepustit si k sobě toxické a vypočítavé lidi, umět si nastavit a udržet zdravé hodnoty pro pocit životní pohody a vědět, kdo jste a čeho chcete dosáhnout.

Zdroje: Entrepreneur, TASR, Forbes, CNN, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze