Top hledané
Výsledky (0)
Za odnošení dítěte můžete náhradní matce v odměnách dát i stovky tisíc. Nelegální? Ne, ale ani povolené.

Umělé oplodnění a náhradní mateřství: Co způsobuje neplodnost u žen a mužů?

Barbora Ubochi
27. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
15 minut
Kim Kardashian s dvěma nejmladšími dětmi - Chicago a Psalm

Šťastný pár, držící svého vytouženého potomka. Že je to normální každodenní obrázek? Pro vás možná. Mnoho párů ale takové štěstí nemá. Čím dál tím častěji mají partneři problémy s početím. Medicína je dnes na velmi vysoké úrovni, takže dobrou zprávou je, že se s tím dá rozhodně něco dělat. Ne každý pár má to štěstí, že dokáže počít dítě přirozenou cestou. S čím se ale takové páry musí potýkat, jaké jsou jejich možnosti, co musejí podstupovat?

Žena s dítětem ve stínu.
Těhotná žena.

Vyšetření, odběry, injekce a co dalšího?

Neplodnost. Je to celkem strašidelné slovo. Ale nemusí znamenat konec světa. Po jak dlouhé době snažení se o dítě byste se měli začít starat a vyhledat odborníka? Gynekoložka se specializací na léčbu neplodnosti MUDr. Martina Fršlínková pro LP-Life vysvětluje:

„Pokud pár zhruba po roce snažení se při pravidelném pohlavním styku nepočne dítě, je vhodné vyhledat odborníka a tuto věc řešit.“

Zásadní je asi zmínit, že by se především mělo co nejdříve zjistit, zda zdravotní problém je na straně muže či ženy.

Vliv na plodnost mužů má dost faktorů. Životní styl několika posledních desetiletí je ale jeden z těch nejzásadnějších. Sedavá zaměstnání, život ve shonu a stresu, nevyvážená strava. To vše může mít negativní vliv na mužskou plodnost. Je potřeba říci, že také existuje mnoho skrytých příčin (genetika, prodělané nemoci či toxické látky, které každý z nás denně nedobrovolně dostává do těla). Jak se chovat a třeba předejít problémům v budoucnu? Dodržování zdravého životního stylu: vyhýbat se kouření, alkoholu, drogám, dodržovat zásady bezpečného sexu. Strava bohatá na vitamíny (vitamin C, kyselinu listovou, B12) a prvky jako zinek apod. Dostatek pohybu, vhodné spodní prádlo apod.

Otevřít v galerii (8)
Novopečení rodiče s miminkem.
Novopečení rodiče s miminkem.Zdroj: Jonathan Borba / Unsplash

S neplodností u žen už to začíná být trochu složitější.

U ženy, ještě více než u muže, je nutné zjistit, co neplodnost způsobuje.

„Mnohdy může jít i banální věc, která nevyžaduje žádnou extrémní léčbu. Někdy dokonce stačí si s pacientkou na pár minut sednout a probrat s ní aktuální situaci. Jen to, že se někomu svěří se svým trápením, v těle něco odblokuje. Psychika dělá divy.“

Objasňuje pro LP-life doktorka Fršlínková.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Příčin, proč žena není schopná počít dítě je opravdu mnoho. Cyklus početí je velmi složitý mechanismus. A pokud i jen jedna malá nepatrná část tohoto cyklu nefunguje nebo funguje nesprávně, problém je na světě.

Co může stát za problémy

Vaječníky – narušená funkce kvůli nesprávné hladině hormonů, chybějící ovulace

Vejcovody – narušení průchodnosti (vývojové vady, nádory, poškození po operacích, endometriosa aj., stavy po prodělání některých pohlavních nemocích)

Děloha – vrozené vady dělohy, myomy – tedy nezhoubné nádory, srůsty

Děložní čípek – může být rovněž postižen vývojovými vadami, změny po prodělání rakoviny aj.

V neposlední řadě je nezbytné zmínit situaci, kdy žena nemá problém otěhotnět, ale dítě donosit. Tento problém není neobvyklý. Velmi těžko se ale stanovuje, proč tomu tak je.

Otevřít v galerii (8)
Spokojená rodina u snídaně.
Spokojená rodina u snídaně.Zdroj: Lino Ogenio / Unsplash

Co podle odborníků nejvíc ovlivňuje a narušuje plodnost u žen?

Genetika – nejen, že může být přímou příčinou toho, proč žena nemůže otěhotnět, může ale následně po otěhotnění způsobovat závažné vývojové vady u dítěte.

Zdravotní stav ženy, onemocnění spjatá s reprodukčními orgány – cukrovka, nádorová onemocnění, nefunkčnost štítné žlázy.

Věk – překvapivě je to faktor, který plodnost ovlivňuje snad nejvíce – nejvíce plodná je podle odborné veřejnosti žena mezi 20-30 rokem života. S přibývajícím věkem přibývá i komplikací.

Vlivy prostředí – nadměrná konzumace alkoholu, cigaret, užívání drog, kontaminace těla těžkými kovy.

Psychika – stres, přepracovanost, vyčerpání.

Stravovací návyky – extrémní stravovací návyky, poruchy příjmu potravy, obezita.

Na nic nečekat

Jak shrnout do jedné věty, co by žena měla dělat pro to, aby snížila riziko neplodnosti na minimum? Neodkládat početí zbytečně dlouho, pokud to okolnosti dovolí, dostatečně častá sexuální aktivita, vyvarování se co nejvíce rizikovým faktorům a chování.

A teď nastává zásadní otázka. Co se bude dít, když odborník zjistí, že je někde opravdu chyba. Tak především záleží na tom, jak moc závažný problém to je. Je asi jasné, že pokud doktor sdělí, že problém u ní tkví třeba v obezitě nebo naopak podvýživě, řešení je celkem snadné. Pokud je ženin zdravotní problém opravdu závažný, po nezbytných vyšetřeních obou partnerů se přistupuje k tzv. umělému oplodnění. Ve zkrácené verzi - tato metoda spočívá v odebrání pohlavních buněk – vajíček u žen a spermií u mužů a v laboratorních podmínkách, nejčastěji pod mikroskopem, je provedené spojení obou buněk (po spojení vajíčka se spermií vzniká zárodečná zygota). Zygota je navrácena (implantována) zpět do těla matky, kde dochází k dalšímu, přirozenému vývoji a průběhu těhotenství.

Dobrou zprávou je, že veřejné zdravotní pojištění hradí čtyři cykly umělého oplodnění. Má to samozřejmě dílčí podmínky, které je nutné dodržet (například maximální věk ženy 40 let a další).

Otevřít v galerii (8)
Gabriel Union s manželem a dcerou
Gabriel Union s manželem a dcerouZdroj: Profimedia

„Počít dítě přirozenou cestou už není jen tak“

Na důležitou otázku, co je největším aktuálním problémem v otázce plodnosti, jsme se zeptali předního českého odborníka v otázkách neplodnosti a asistované reprodukce, MUDr. Jaroslava Hulverta.

"Domnívám se, že stále aktuálnějším problémem v oblasti léčby neplodnosti, alespoň co se týče hospodářsky rozvinutých zemí, je odklad mateřství do reprodukčně pozdního věku. To je i jednou z hlavních příčin každoročního nárůstu počtu neplodných párů v centrech asistované reprodukce. Důvodem je věkem se zhoršující kvalita vajíček, která se v konečném důsledku projevuje sníženou plodností a zvýšenou potratovostí v 1. trimestru těhotenství. I když ve svém okolí jistě známe ženy, které otěhotněly a porodily po 40. roce života, tak pro otěhotnění z vlastních oocytů se uvádí toto období již jako hraniční."

A co je s tím současná medicína schopna dělat?

“Omlazovat” vajíčka zatím neumíme a v dohledné době asi ani umět nebudeme. Asistovaná reprodukce nám ale může nabídnout možnost včasného zamražení vajíček (tzv.eggs banking nebo social freezing) a jejich následného využití v pozdějším věku. Další možností je podstoupit IVF cyklus, při kterém jsou po předchozí hormonání stimulaci odebrána vajíčka a oplodněna spermiemi partnera. Po pětidenní kultivaci je z embryí odebrán vzorek na genetické vyšetření, jenž určí embrya, která by měla být chromozomálně v pořádku, tudíž vhodná k přenosu do dělohy. Tímto způsobem se zvýší šance na otěhotnení a sníží riziko časného potratu. Často poslední možností u párů, kdy věk partnerky se jeví jednoznačnou příčinou neplodnosti, je program darovaných oocytů. Při této metodě, jsou vajíčka předem podrobně vyšetřená a vybraná dárkyně oplozena spermiemi partnera a po nasledné kultivaci přenese do dělohy přijemkyně,"

řekl MUDr. Hulvert exkluzivně pro LP-Life.

Otevřít v galerii (8)
Elton John s manželem a dvěma syny
Elton John s manželem a dvěma synyZdroj: Profimedia

Ani dovoleno, ani zakázáno

Pokud pár vyčerpá možnosti, umělé oplodnění nefunguje, zbývají jim pouze dvě možnosti. Adopce nebo náhradní mateřství. Obě možnosti jsou velmi zdlouhavé, s nejistým výsledkem.

Využití náhradní matky stále ještě spoustu lidí považuje za kontroverzní až neetické. Neuvědomují si, že pro některé páry je to ta poslední možnost a neumí si představit, co takovému rozhodnutí mnohdy předcházelo. Náhradní mateřství nejčastěji využívají páry, kdy žena má zdravotní problémy s reprodukčními orgány, stavy, které znemožňují otěhotnění nebo donošení dítěte či jsou vysoce rizikové, selhaly techniky asistované reprodukce, z nějakého důvodu není možná adopce (osvojení dítěte) a samozřejmě homosexuální páry.

Náhradní matka může sloužit dvěma způsoby – tradiční je model, kdy se nechá oplodnit spermatem otce (nebo dárce), dítě odnosí a porodí. Je tedy biologickou matkou dítěte. Takzvaná gestační náhradní matka je oplodněna vajíčkem, které bylo odebráno matce (nebo darované dárkyní) a spermiemi otce (nebo dárcem), uměle spojené v laboratorním prostředí a embryo pak vložené do náhradní matky. Ta ale není biologickou matkou.

Otevřít v galerii (8)
Pár s dítětem.
Pár s dítětem.Zdroj: Jakob Owens / Unsplash

Surogátní mateřství je právně ošetřeno v každé zemi jinak. Například ve Francii nebo Španělsku je náhradní mateřství zakázané. Proto například mnoho párů nejen z Česka hledá náhradní matky v USA, kde je proces jednodušší, ale dražší. Například legislativa v ČR náhradní mateřství nezakazuje ani nedovoluje. Je tedy spíše tolerováno. Pro biologické rodiče je proces náhradního mateřství psychicky velmi náročný. Přestože narození dítěte předchází dohoda mezi rodiči a náhradní matkou, i po něm není jisté, zda náhradní matka dá souhlas přímému osvojení (jediný způsob, jak může být biologické matce přiznáno rodičovství). Nutno totiž přiznat, že jakákoliv dohoda mezi párem a náhradní matkou by v případě problémů nebyla právně vynutitelná.

Velmi složitá je též otázka jakékoliv úplaty za „odnošení“ dítěte. Ta by totiž mohla být brána jako trestný čin. Celý proces funguje tak, že náhradní matce jsou propláceny výdaje spojené s těhotenstvím a porodem (ošacení, lékařské prohlídky, strava vhodná pro nastávající matku atd.)

Jaké jsou podmínky pro výběr náhradní matky? Ve zkratce.

  • Žena musí spadat do věkové kategorie, která je zákonem uznána jako možná pro podstoupení umělého oplodnění.

  • Musí mít občanství v ČR.

  • Musí podstoupit vyšetření především u svého gynekologa. Též vyšetření obvodním praktickým lékařem. Zda je zdravotně způsobilá pro náhradní mateřství.

  • Náhradní matka také musí podstoupit psychologické vyšetření, kde je nutné zjistit, zda si zcela uvědomuje důsledky náhradního mateřství.

  • Poučení právníkem s písemným výstupem. Náhradní matka musí dostat úplné právní poradenské služby, musí být poučena o určení rodičovství včetně procedury osvojení, nevynutitelnosti dohod. V případě, že je náhradní matka sezdaná, vstupuje do procesu též její manžel, který musí rovněž právní konzultaci podstoupit.

O osvojení musí po porodu rozhodnout příslušný soud. K osvojení musí dát souhlas oba právní rodiče, tedy otec a náhradní matka. Otec tak může učinit kdykoli po narození dítěte, náhradní matka však až po šestinedělí. Souhlas se uděluje u soudu na předepsaném formuláři.

Právě zde může spočívat první úskalí institutu náhradního mateřství. Souhlas s osvojením nelze po náhradní matce nikterak vymáhat a jakékoli snahy v tomto směru jsou trestné. Stejně tak soud návrhu na vyslovení osvojení nemusí vyhovět.

Jak se staví k otázce náhradního mateřství jsme se také zeptali MUDr. Jaroslava Hulverta.

"Náhradní (surrogátní) mateřství je součástí léčby neplodnosti metodami asistované reprodukce. Neplodným pacientkám by mělo být doporučeno surrogátní mateřství pouze v případech, kdy je u nich zcela jednoznačná  zdravotní indikace. Tzn. že nemají dělohu (narodily se bez dělohy nebo o ní z nějakých důvodů přišly) nebo děloha jim neumožňuje těhotenství donosit. Dalším důvodem může být celkový zdravotní stav neslučitelný s těhotenstvím (např. závažná srdeční vada). Přesná čísla nejsou známa, ale případů surrogátního mateřství se v ČR odhaduje několik desítek ročně."

Jak najít tu správnou náhradní matku? Na to asi žádný návod neexistuje. Mnozí si myslí, že nejjednodušší je hledat náhradní matku mezi přáteli a rodinou. Ptáte se proč? S někým, s kým už máte vybudovaný vztah, se lépe vyjednává o podmínkách a třeba i o pokrytí oněch nákladů spojených s náhradním mateřstvím. Na druhé straně existují různé skupiny (lze dohledat na sociálních sítích), kde se obsah a členové točí pouze okolo náhradního mateřství a lze tam přímo najít ženy, které jsou ochotné proces podstoupit. Nejlépe funguje spojit se s někým, kdo už má nějakou zkušenost s náhradním mateřstvím (ať už z jedné nebo druhé strany) a požádat ho o prvotní rady.

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

„Není to jednoduché, ale podstoupím to“

Přesto, že téma náhradního mateřství je velmi delikátní a citlivé, do článku se nám podařilo sehnat dvě matky, které mají vlastní zkušenost s náhradním mateřstvím, obě však požádaly o anonymitu - říkejme jim proto třeba Xenie a Arabela.

Obou jsme se samozřejmě zeptali, co je k jejich rozhodnutí vedlo. Paní Xenie byla nucena přistoupit k náhradnímu mateřství z důvody léčby po rakovině děložního čípku a následné hysterektomii. Na otázku, zda jí na celém procesu něco příjemně nebo nepříjemně překvapilo, odpověděla takto:

„Nevybavuji si moment, že by mě něco překvapilo. Možná jen zdlouhavost procesu osvojení miminka po porodu. Do této fáze jsme se bohužel zatím nedostali.

Slečna Arabela nám vysvětluje, co dohnalo k myšlenkám na náhradní mateřství ji.

"K náhradnímu mateřství mě dovedli doktoři. Prodělala jsem rakovinu děložního hrdla ve 28 letech. A i když se všichni snažili zachovat moji plodnost, děloha, vejcovody a náhradní děložní čípek nefungují, jak mají. Hrozí předčasný porod, potrat. Protože moc chceme vlastní děti a něco jsme si o náhradním mateřství přečetli, jsme rádi za tuto možnost. Bohužel ale informací na tohle téma moc není. Je to taková šedá zóna. Nejvíce mě na tomto procesu asi překvapilo, jak náročné je náhradní matku najít. Například existují facebookové skupiny. Jedna otevřená a veřejná. A jedna uzavřená, kam se nedostanete jinak, než ze vás do ní pozve někdo, kdo už je členem. A velmi nemilým překvapením pro mě bylo, kolik se našlo žen, které dané situace využívají pro svůj, nejčastěji finanční prospěch. Tváří se, že vám chtějí pomoci, že chtějí být náhradní matkou právě pro vás a ve skutečnosti si tento "obchod" rozjednávají s více rodinami najednou. A v neposlední řadě, nikde není návod a postup, jaké kroky jsou nutné v procesu náhradního mateřství podstupovat, co zařídit atd."

Otevřít v galerii (8)
Sarah Jessica Parker s manželem a nejstarším synem
Sarah Jessica Parker s manželem a nejstarším synemZdroj: Profimedia

Celebrity, kterým dítě odnosila náhradní matka

Hlavní hvězda seriálu Sex ve městě Sarah Jessica Parker s manželem využili náhradní matku k odnošení dvojčat. Děvčátka se narodila v roce 2009. V rozhovoru pro Access Hollywood vypověděla:

"Víte, už několik let se snažíme rozšířit naši rodinu a vlastně jsme zkoumali různé možnosti, jak to udělat. Tohle byla jedna z věcí, o které jsme vážně diskutovali a která pro nás měla reálné možnosti."

Americká herečka Gabriel Union šokovala v roce 2018 přiznáním, že i ona s manželem Dwyanem Wadem čekají dítě díky náhradní matce. O dítě se s manželem snažili několik let, za problémy s otěhotněním v jejím případě mohla nemoc.

Otevřít v galerii (8)
Neil Patrick Harris s dětmi
Neil Patrick Harris s dětmiZdroj: Profimedia

„Jsi kariéristka, dala jsi přednost kariéře, čekala jsi příliš dlouho a teď jsi prostě příliš stará na to, abys měla dítě - a to je tvoje vina, že chceš kariéru. Skutečnost je taková, že mám adenomyózu." (pozn. onemocnění, při němž tkáň, která normálně vystýlá dělohu, začne růst uvnitř svalové stěny dělohy)

Jedné z nejkontroverznějších amerických celebrit - Kim Kardashian odnosila matka děti dokonce dvě. Kim porodila přirozenou cestou první dvě děti – North, která se narodila v roce 2013, a syna Sainta, narozeného o tři roky později. Kvůli zdravotním komplikacím u obou těhotenství se Kim s manželem Kanye Westem rozhodli využít náhradní matku. Díky ní mají Chicago (2018) a Psalm (2019). O náhradní matce na internetu řekla:

"Jsme neuvěřitelně vděční naší náhradní matce, která nám splnila naše sny tím největším darem, jaký nám může člověk dát."

ON a ON

Možnosti surogátního mateřství velmi často využívají homosexuální páry.

Americký herec Neil Patrick Harris známý především jako Barny ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku se svým manželem Davidem Burtkem přivítali na svět dvojčata – syna Gideona Scotta a dceru Harper Grace v roce 2010.

"Byly do toho zapojeny dvě různé ženy. Byla tam dárkyně vajíček, úžasná žena, která byla anonymní. Vzali jsme dva z našich nejlepších chlapů a implantovali je do jejích vajíček, dvou různých vajíček,"

dodal.

I slavný britský zpěvák Elton John a jeho partner se dočkali potomků díky náhradní matce. V roce 2010 se jim splnil sen, když se narodil syn Zachary. O dva roky později, tedy v roce 2012 ta stejná žena porodila druhého syna Elijaha. Zajímavostí je, že není známo, kdo je otcem chlapců. Sperma k oplodnění darovali oba muži a jsou tedy oba zapsáni jako rodiče v rodných listech chlapců.

Řediteli plastické kliniky Can clinic a muži, jenž je přezdíván jako „český Ken“, Robertu Paulatovi se díky náhradní matce v červenci tohoto roku narodil syn Andreas. Paulat se rozhodl syna vychovávat jako svobodný otec. Jak probíhalo hledání náhradní matky, popsal pro server iDnes takto:

„Jak jsem hledal já? U mě to bylo jednodušší, protože jsem řekl jednou v médiích, že bych si to přál, a surrogátní maminky se mi vyloženě samy nabízely. Všem ostatním, kteří by chtěli mít děti, říkám, že jsou na sociálních sítích různé, sice uzavřené skupiny, ale oni vás tam potom přijmou. Pro mě byla dlouhá cesta vybrat tu správnou. Myslím si, že jsme vybrali dobře, protože, jak jsem říkal, jsme přátelé. Ale je to běh na dlouhou trať. Samozřejmě je tu Amerika, kde jsou na to agentury, Ukrajina, Anglie. Tam je to jednodušší, protože tam přijdeš, vybereš si matku, vybereš si dárkyni vajíček, vidíš fotky a tak dále. V Americe se ceny pohybují do několika milionů korun. Takže to není jako v České republice. U nás jde jenom, jak se říká, o výživné. Tedy to, co té mamince během deseti měsíců dáváš na stravu a tak.“

Otevřít v galerii (8)
Robert Paulat
Robert PaulatZdroj: Profimedia

Bývalý televizní moderátor Michal Vaníček a jeho manžel David, vystupující na sociální síti jako Dva tátové, se dočkali vytoužených potomků v roce 2016. Odnosila jim je náhradní matka, kterou našli až v USA. Jejich cesta k vlastním dětem trvala celé tři roky a nebyla jednoduchá. Takto se na Instagramu vyjádřili v září 2018 o náhradním mateřství.

„Dneska ráno jsme si s holkama dali rekapitulaci sestavy naší rodiny. Na zdi v horním patře našeho domu máme na plátně vytištěné tyhle fotky, které vznikly jen asi týden po porodu našich dětí. Máme samozřejmě i fotku, kde jsme všichni společně s tou úžasnou holkou, která našim dětem dělala 9 měsíců tu nejpečlivější a nejintimnější chůvu, jaká může existovat. Holky už ukazují na fotky, říkají jménem všem, které vidí, už i rozeznají, která z nich je která, a taky ví, že ONA je měla v bříšku. A pak ví, že vedle stojí táta a táta. Nebo Dáda a Daddy, jak to zatím vyslovuje Maruška. Zároveň taky ví, že jejich kamarádi od sousedů mají maminku a tatínka, a už při potkání na ulici ví, kdo ke komu patří. Z Adélky už jednou vypadla věta – A já mám dva táty. Nezněla smutně ani frustrovaně. Čím dál tím víc jsme si jisti, že s každým měsícem, rokem, o který se posunou dál, v tomhle budou mít postupně víc a víc jasno. A zatímco pro někoho, kdo vyrůstá v tradičním modelu rodiny a je ten jeho model „normální“, pro ně bude normální a přirozené prostředí, ve kterém vyrostou…..."

Při psaní tohoto článku, víc než kdy jindy, si člověk uvědomí, že počít, odnosit a porodit zdravé dítě se už skoro rovná zázraku. Až se příště budete ptát známé, sousedky nebo kolegyně z práce, proč tak otálí se založením rodiny, buďtě ohleduplní. Nevíte, zda neprochází třeba znova několikátým cyklem umělého oplodnění, nečeká na schválení adopce nebo zrovna nehledá náhradní matku.

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, gennet.cz, mojezdravi.cz, wikipedia.org, cosmopolitan.com, webmd.com, pravniprostor.cz, irozhlas.cz, blesk.cz, idnes.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze