Železné plíce jako jediná možnost života

Onemocnění může mít podobné příznaky jako chřipka a přibližně u 2 až 10 případů ze 100 končí smrtí.
02. listopadu 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Život v železných plicích. Zavřete oči a představte si, že je celé vaše tělo uvězněno ve velké ocelové pasti. Možná vám to bude trochu připomínat scény z filmové hororové série Saw. Můžete těžko pohnout rukama a nohama a po celý den se díváte do stropu v očekávání, že vám někdo přinese vodu a jídlo. V následujícím článku se podíváme na to, že život po prodělání dětské obrny, proti níž dnes máme účinné očkování, může být skutečně nezáviděníhodný.

Muž v železných plicích Paul Alexander

Seznamte se.

Železné plíce.
Železné plíce. • Zdroj: Profimedia

Zařízení na snímku nahoře se nazývá „železné plíce“. Ve 20. letech minulého století se železné plíce staly skutečnou spásou pro lidi, jimž zákeřná choroba znemožnila dýchat sám a přirozeně.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Do stroje ho dostal virus, proti kterému se dnes očkuje

Paul Alexander
Paul Alexander • Zdroj: Dallas News

Alexander Paul z Texasu je uvězněn v zařízení připomínajícím ponorku téměř 70 let. V dětství prodělal dětskou mozkovou obrnu, která způsobila, že od krku dolů ochrnul. Od té doby není schopen samostatně dýchat a je odkázán na činnost přístroje, který mu nahrazuje plíce. Paul o svém životě, v němž je zcela závislý na stroji, připomínajícím kulisu ze sci-fi filmu, mluví otevřeně. Přestože věda pokročila a v současnosti již existují modernější pomůcky, Američan tvrdí, že mu vyhovuje pouze tento model.

 

Alexander Paul rozmlouvá s ošetřovatelkou.
Alexander Paul rozmlouvá s ošetřovatelkou. • Zdroj: Dallas News

Alexander si v dětství jednoho léta hrál před domem. Najednou se začal cítit, jako kdyby měl horečku. Šel za matkou která ihned vytušila, která bije.

„Ó můj bože, jen ne můj syn,“

uvedl Alexander pro videoreportáž Mitche Summerse.
Během následujících pár dní ho nemoc připravila o schopnost chodit a později i dýchat.

„Pamatuji si, že jsem měl strašné bolesti v nohách a dýchání se stalo skutečně namáhavým. Takže mě nakonec vzali do Parklandu,“

uvedl pro Health Day.

Nevzdal se a stal se výborným právníkem

O 18 měsíců později přivezli rodiče malého Alexandra domů ochrnutého od krku dolů. Nevzdal se. Absolvoval střední školu. Na vysokou školu ho zpočátku odmítali vzít kvůli jeho „zmrzačení“ a proto, že nebyl očkován proti dětské obrně. Později vystudoval práva. Podle svých slov v tom byl „zatraceně dobrý“. S pomocí přátel měnil pobyt v železných plicích za invalidní vozíček, na kterém se dokázal účastnit soudních sporů.

„Pamatuji si zděšení v očích lidí, kteří odpovídali za provoz kolejí Texaské univerzity, když jsem do studentského pokoje dotáhl své plíce. Tehdy se můj pokoj hemžil spolužáky, každý mě chtěl vidět, jak tam ležím a dýchá za mě stroj. Teď už jsme asi jen dva nebo tři na světě, kteří využívají tento model,“

vzpomíná Paul. Během času stráveného v železných plicích se věnuje různým činnostem, sleduje televizi, čte knihy, ale dokáže používat i počítač. Napsal dokonce i vlastní biografii.

Nemoc ničí nervové buňky v míše, což může vést k ochrnutí, ale i k úmrtí.

„Byla to nemoc, která terorizovala lidstvo,“

uvedl Steve Cochi z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro Star Tribune.
O této zvláštní, obludně vyhlížející respirační pomůcce se veřejnost dozvěděla v roce 2015. Tehdy bylo zveřejněno video, ve kterém Alexander Paul upozorňoval na nedostatek náhradních dílů do těchto přístrojů. Železné plíce, které využívají tlakové válce čerpající kyslík do plic člověka vytvářením vakua, byly kdysi běžné, uvádí Independent. Většině lidí je stačilo používat pouze týden, dokud nezačali dýchat sami. Pro pacienty s trvalým poškozením plic se staly součástí života.
 

Alexander Paul dýchá ve stroji připomínajícím ponorku.
Alexander Paul dýchá ve stroji připomínajícím ponorku. • Zdroj: Dallas News

Nové případy dětské obrny se v současnosti podařilo téměř vymýtit díky vakcinaci. Stále se však objevují v zemích jako Laos, Sýrie a Demokratická republika Kongo. Běžněji se vyskytují pouze ve dvou zemích - Afghánistánu a Pákistánu. CDC uvádí, že onemocnění může mít podobné příznaky jako chřipka a přibližně u 2-10 případů ze 100 končí smrtí.

Americký prezident Franklin D. Roosevelt.
Americký prezident Franklin D. Roosevelt. • Zdroj: Profimedia

Nemoc se nevyhnula ani významným lidem. Nejslavnější obětí byl americký prezident Franklin D. Roosevelt. Kvůli obrně strávil poslední léta svého života na vozíku.

Z odpůrců očkování je mi těžko u srdce

Martha Lillardová.
Martha Lillardová. • Zdroj: NBC News
Martha Lillardová.
Martha Lillardová. • Zdroj: NBC News

 
69letá Martha Lillardová z Oklahomy je jednou z těch, kteří používají železné plíce až do dneška. Kampaně odpůrců očkování nemůže pochopit.

„Dětskou obrnou jsem se nakazila jako pětiletá. Hrozně jsem trpěla a nevedu plnohodnotný život. Vím, že moje matka by dala všechno na světě za to, kdyby v té době byly dostupné vakcíny.“

V době největšího řádění viru dětské obrny bylo jen v Americe ročně postiženo více než 15 tisíc dětí. Proč přesto, že dnes máme proti obrně účinné zbraně, dělají někteří lidé vše pro to, aby se tato nemoc znovu vrátila? Na Slovensku nebyl od roku 1960 zaznamenán žádný případ tohoto onemocnění. Byla by velká škoda, kdyby to mělo být jinak.

Onemocněla dva týdny předtím, než měla jít k oltáři

June Middletonová.
June Middletonová. • Zdroj: Polio Australia

Australanka June Middletonová musela například v přístroji, který jí umožňoval dýchat, proležet 21 hodin denně celých 60 let. Železné plíce ji držely při životě až do její smrti v roce 2009. Dožila se věku 83 let. Z válce mohla vyjít jen na krátkou dobu. Svou situaci snášela s humorem. Žena onemocněla během epidemie dětské obrny jen dva týdny předtím, než měla jít k oltáři. Na přístroji měla nalepené plakáty hráčů fotbalového týmu Carlton, jehož byla velkou obdivovatelkou.

„Když spím se 49 muži, nepotřebuji žádnou přikrývku,“

žertovala.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

Zemřela v důsledku výpadku proudu

Jednou z nejmladších obětí dětské obrny byla Američanka Dianne Odellová. Tato žena z Tennessee strávila až na několik málo měsíců skoro celých 61 let svého života v železných plicích. Díky rodičům zvládala domácí výuku, ačkoliv úkoly musela dělat vleže a správné odpovědi diktovala na rekordér. Deset let psala knihu o svém těžkém životě. Celý text musela diktovat. O Dianne informovali v tisku i v televizi, navštívil ji dokonce bývalý americký viceprezident Al Gore. Zemřela v květnu roku 2008 v důsledku výpadku proudu.

Dianne Odellová.
Dianne Odellová. • Zdroj: Independent

Železné plíce sice připomínají středověký mučicí nástroj, mnohým lidem však zachránily život. Léčebných metod, které z dnešního pohledu vypadají nestandardně, se používala celá řada. Seznamte se s některými z nejbizarnějších lékařských postupů z minulosti, díky kterým možná oceníte moderní medicínu.

Plombage

Plombage.
Plombage. • Zdroj: Journal of Medicine

Plombage byla riskantní léčba tuberkulózy, při níž chirurg vytvořil v dolní části plic pacienta dutinu. K dosažení kolapsu plíce se pacientovi doslova provrtala díra mezi žebry a postižené části plic byly vyplněny různými materiály - pingpongovými míčky, olejem, různými gumovými předměty nebo gázou. Teorie tvrdila, že takové plíce se nakonec samy vyléčí. Léčba samozřejmě měla vedlejší účinky.

Heroin

Píchání heroinu.
Píchání heroinu. • Zdroj: Freepik

V minulosti byl heroin používán jako nenávykový přípravek k léčení astmatu, bronchitidy nebo tuberkulózy. Mezi lékaři se stal hitem a jeho používání schválilo mnoho států. Ukázalo se však, že zas až tak nenávykový není. Časem se jeho výroba stala ilegální.

Hydroelektrické lázně k léčení migrény

Vzít si do vany například topinkovač může dopadnout smrtelným úrazem. Před několika desetiletími však lékaři doporučovali léčit migrénu pobytem v teplé vaně se slabým elektrickým proudem, který prochází vodou. K výsledkům této metody začali být lékaři nakonec skeptičtí.

Radonová voda

Bolí vás páteř? Léčba radiací vám jistě pomůže. V minulosti se voda obohacená radonem prodávala v obchodech. Lidé ji pili, aby vyléčili všechno možné od artritidy až po impotenci. Samozřejmě, že to byl hrozný nápad a lidé začali následkem této zázračné léčby umírat. Speciální voda usmrtila i tehdy známého playboye Ebena Byerse, jemuž její užívání přivodilo zástavu srdce. V deníku Wall Street Journal se po jeho smrti objevil titulek:

„Radioaktivní voda účinkovala dobře, dokud mu neodpadla čelist.“

Je smutné, že v průběhu času bylo učiněno mnoho chyb a rozhodnutí, které někdy způsobily víc škody než užitku. Přesto se i ty nejkrutější omyly v lékařství mohly stát ponaučením, které krůček po krůčku pomohlo vydláždit cestu k moderní medicíně, jakou máme dnes.

Zdroje: TASR, Unitedlife, Greelane, Fresheroll, Wall Street Journal, News, Pluska, vlastní dotazování

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem optimistkou, která se v životě snaží věci zvládat s úsměvem na tváři. Ačkoliv jsem vystudovala přírodní vědy, většinu svého života se věnuji natáčení a stříhání. Mezi mé záliby patří čtení odborných knih, cestování, vzdělávání a hlavně informační technologie.
Kristina Valachyová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks