Top hledané
Výsledky (0)
Jaké technologické trendy můžeme očekávat v roce 2024?

Deset hlavních technologických trendů roku 2024: jaký vliv budou mít na budoucnost

Miroslav Oupic
22. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Mezi technologické trendy roku 2024 můžeme zařadit i virtuální realitu.

Je zřejmé, že technologické prostředí okolo nás se vyvíjí závratným tempem. Jaké jsou hlavní technologické trendy roku 2024, které je třeba znát, aby firmy i jednotlivci v dnešním digitálním světě uprostřed nejistot a tlaků měli prokazatelnou konkurenční výhodu?

Mezi významné technologické trendy letošního roku řadíme samozřejmě i umělou inteligenci a strojové učení.

Odborný portál Emeritus.org představil následujících 10 hlavních technologických trendů pro letošní rok, které si detailně rozebereme:

• Generativní umělá inteligence

• Rozšířená realita

• Genomika

• Datafikace

• Umělá inteligence a strojové učení

• Kvantové výpočty

• Technologie Blockchain

• Autonomní zařízení

• 3D tisk

• Udržitelná technologie

Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

 

Když se podíváme na tyto významné technologické trendy pro rok 2024, je jasné, že tyto inovace mají způsobit revoluci v různých aspektech našich životů. Od způsobu, jakým pracujeme a komunikujeme, až po to, jak přistupujeme ke zdravotní péči a udržitelnosti životního prostředí. Každý tento trend nabízí pohled do budoucnosti, která je stále více propojenější a technologicky vyspělejší. Tyto trendy nejen, že neutvářejí budoucnost, ale také vytvářejí nová paradigmata toho, jak využíváme technologie i my, v našem každodenním životě.

 

1. Generativní umělá inteligence

Generativní umělá inteligence má být v roce 2024 hlavním technologickým trendem. Tato technologie využívá strojové učení k vytváření nového obsahu - od realistických obrázků, po hudbu, až dokonce po kód. Generativní umělá inteligence je už nyní připravena způsobit revoluci v kreativních odvětvích a umožnit vytváření personalizovaného obsahu ve velkém měřítku. V rámci technologických trendů 2024 můžeme očekávat, že tato technologie posílí lidskou kreativitu a nabídne nástroje, které mohou navrhovat a inovovat různé věci ve spolupráci se svými lidskými protějšky.

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Jak si generativní umělá inteligence najde cestu do více aplikací, které používáme každý den, od vyhledávačů po kancelářský software, designové balíčky a komunikační nástroje, lidé teprve v ten okamžik pochopí celý její potenciál. Portál Forbes uvedl, že při správném použití generativní umělé inteligence je to stejné jako mít po ruce superinteligentního osobního asistenta 24/7, díky kterému jsme efektivnější, rychlejší a produktivnější.

 

2. Rozšířená realita

Rozšířená realita (Extended Reality - XR), která zahrnuje virtuální, rozšířenou a smíšenou realitu, ještě více rozšiřuje hranice digitálních zážitků. Tento technologický trend v roce 2024 bude nadále stírat hranice mezi fyzickým a virtuálním světem. Kromě toho rozšířená realita transformuje maloobchodní, realitní a vzdělávací průmysl poskytováním jedinečných zážitků, které zlepšují učení a nákup.

 

3. Genomika

Genomika je obor genetiky, který se zabývá studiem genomů organismů. Spadá sem především získávání sekvencí DNA organismů, genetické mapování a anotace genomů, tedy hledání genů a dalších funkčních elementů.

Genomika udělá v roce 2024 velké pokroky a nabídne nebývalý pohled na stavební kameny života. Tento obor je klíčový pro personalizovanou medicínu a prohlubování našeho chápání genetiky v zemědělství, bioinženýrství a prevenci nemocí. Navíc, jak se celý obor stává rychlejším a dostupnějším, můžeme očekávat prudký nárůst genomických dat, který bude vyžadovat sofistikované nástroje umělé inteligence k jejich analýze. Navíc tento technologický trend pravděpodobně povede k etickým debatám o genetickém soukromí a modifikaci.

 

4. Datafikace

Pojem datafikace značí moderní trend zakódovávání mnoha aspektů lidského života do digitálních dat. Tento technologický trend, který se v letošním roce ještě více umocní, zaznamenává nárůst kvantifikace lidského chování, což vede k informovanějšímu rozhodování v obchodních a osobních kontextech. Jak se data stávají novou měnou, důležitost analýzy dat a dovedností interpretace raketově poroste. Navíc s nárůstem internetu věcí (IoT) a chytrých zařízení bude datafikace i nadále poskytovat velké množství informací, což podpoří pokrok v umělé inteligenci a strojovém učení.

 

5. Umělá inteligence a strojové učení

Umělá inteligence a strojové učení jsou dnes už revoluční silou. Tyto technologie jsou stále sofistikovanější a pronikají do všech odvětví - od zdravotnictví až po finance. Navíc jsou to motory, které pohánějí analýzu Big dat a poskytují poznatky, které byly dříve nedosažitelné. Kromě toho můžeme očekávat, že umělá inteligence pokročí do bodu, kdy bude činit autonomnější rozhodnutí, což povede k výraznému zvýšení efektivity v různých odvětvích. Umělá inteligence bude v letošním roce ve svých interakcích s uživateli více personalizovaná a nabídne působivější zážitky.

 

6. Kvantové výpočty

Kvantové výpočty dostáváme pomocí kvantového počítače, což je zařízení, které podobně jako klasický počítač slouží k provádění výpočetních úloh. Liší se však v tom, že pro zpracování vstupních dat využívá jevů známých z kvantové fyziky.

Kvantové výpočty už nyní bourají hranice výpočetního výkonu. Tento technologický trend nejen urychluje složité výpočty, ale také otevírá nové možnosti v kryptografii a vědě o materiálech. Je to obor, který stále více přitahuje masivní investice, což signalizuje jeho potenciální dopad. Navíc, jak se kvantové výpočty stávají dostupnějšími, můžeme očekávat, že vyřeší problémy, které jsou v současnosti pro klasické počítače neřešitelné. Má potenciál způsobit revoluci v oblastech, jako je objevování léků a modelování klimatu.

Mezi první investory do kvantové technologie patří, podle portálu Forbes, banky a organizace poskytující finanční služby, které doufají, že budou schopny zvýšit výkon systémů umělé inteligence vyvinutých v posledních letech pro účely odhalování podvodů, řízení rizik a vysokofrekvenčního obchodování.

 

7. Technologie Blockchain

Technologie  Blockchain zažívá prudký nárůst a dostává se už za hranice samotných kryptoměn. Tento trend pozitivně ovlivní naši důvěru v digitální transakce. Je také základním kamenem pro inovace v řízení dodavatelského řetězce a práv k duševnímu vlastnictví. Dále můžeme očekávat, že Blockchain bude při zabezpečení osobních údajů stále převládat, protože nabízí bezpečnější a transparentnější způsob správy digitálních identit. Navíc by Blockchain mohl také transformovat hlasovací systémy a poskytovat bezpečný a neměnný záznam hlasů.

 

8. Autonomní zařízení

Trend autonomních zařízení bude v letošním roce opět na vzestupu. Od dronů doručujících balíky po samořídící auta budou tato zařízení měnit logistiku a osobní dopravu. Navíc jsou stále chytřejší a spolehlivější. Jak se tato zařízení více integrují do našeho každodenního života, pravděpodobně podnítí nové předpisy a etické úvahy. Tento technologický trend by také mohl posunout hranice strojového učení a robotiky.

 

9. 3D tisk

Technologie 3D tisku bude i v roce 2024 klíčovým technologickým trendem. Tato technologie umožňuje rychlé prototypování a výrobu složitých návrhů, které nejsou možné tradičními výrobními metodami. 3D tisk navíc podporuje udržitelnost tím, že snižuje množství odpadu a umožňuje místní výrobu. Tento typ tisku bude, nejen v tomto roce, stále dostupnější pro menší firmy a spotřebitele.

 

10. Udržitelná technologie

S narůstajícími obavami o změnu klimatu hrají technologie klíčovou roli při hledání řešení. V popředí boje proti globálnímu oteplování jsou nově vznikající technologie obnovitelné energie, jako jsou chytré sítě. Můžeme také očekávat prudký nárůst inovací zaměřených na snížení uhlíkové stopy samotných technologií. Zejména udržitelné technologie se pravděpodobně stanou významným faktorem při výběru spotřebitelů, protože povědomí a poptávka po ekologických produktech roste.

Cirkulární ekonomika se stane, podle portálu Forbes, stále důležitějším pojmem, protože trvanlivost, recyklovatelnost a opětovná použitelnost jsou zabudovány přímo do produktů ve fázi návrhu. A technologický svět bude dále přijímat myšlenky, jako je zelený cloud computing, kde infrastruktura a služby upřednostňují snižování spotřeby energie a emisí uhlíku a udržitelné aplikace – softwarové nástroje navržené tak, aby nám pomohly žít ekologičtěji.

 

A bonus na závěr. A co plánuje na letošní rok Elon Musk?

Platforma sociálních médií X Elona Muska (dříve Twitter) při stanovení plánu pro rok 2024 uvedla, že využije umělou inteligenci (AI) k posílení svého vyhledávání a reklam a zefektivní celkovou zákaznickou zkušenost na této platformě. Plánuje také spustit platby peer-to-peer, aby svým uživatelům nabídla více možností a získala více nových příležitostí pro obchod. Tato nová funkce plateb může být klíčem k Muskovým ambicím přeměnit X na „aplikaci pro všechno“.

 

Jak je vidět, tyto technologické trendy budou získávat v ekonomice i v našich životech stále větší význam, to znamená, že se do těchto progresivních oborů, které přilákají více zákazníků i zaměstnanců, vyplatí dlouhodobě investovat.

 

Zdroje: Emeritus.org, Forbes, Wikipedia, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze