Top hledané
Výsledky (0)
Na návštěvu papeže se v září chystají desetitisíce lidí, očkováním chce stát ochránit nejzranitelnější. S papežem Františkem se budou moci setkat pouze očkovaní

V září zavítá na Slovensko papež. Politici hovoří o diskriminaci

Kristina Valachyová
13. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Papež František navštíví v září Slovensko.

Historická návštěva papeže Františka bude pro desítky tisíc lidí příležitostí, aby se osobně zúčastnili mše svaté a veřejných akcí spolu s hlavou katolické církve. Očkování proti onemocnění covid-19 je podle slov Ministerstva zdravotnictví SR nejúčinnějším nástrojem, jak ochránit osoby, které se budou chtít akcí s papežem zúčastnit. Papež František navštíví Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín.

Setkání se Svatým otcem se plánují zúčastnit desetitisíce lidí. Nezanedbatelnou část poutníků budou tvořit senioři. Právě oni patří mezi nejohroženější skupiny lidí a onemocnění covid-19 má u nich nejtěžší průběh. Rozšíření delta varianty a nástup třetí vlny pandemie stojí za rozhodnutím umožnit účast na akcích jen plně očkovaným osobám. Tímto krokem chce stát chránit všechny účastníky akcí s papežem Františkem a předejít rozšíření onemocnění mezi účastníky setkání. Sám papež již očkování podstoupil a vyzývá k tomu i ostatní věřící.

„Odmítání očkování je sebevražda a neumím si to vysvětlit. Musíme se nechat naočkovat,“ 

prohlásil František pro italskou televizi Canale 5.

Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1
Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1, Praha 1

Na Slovensku po téměř 20 letech

Od poslední papežské návštěvy na Slovensku uplynulo 18 let. Tehdejší společenští lídři zde přivítali papeže Jana Pavla II. Současný papež František, který přijal pozvání prezidentky SR Zuzany Čaputové, by měl Slovensko navštívit ve dnech 12. až 15. září. Akcí se mohou zúčastnit jen lidé, kteří budou plně naočkováni vakcínou proti covidu. Splnění podmínky o očkování bude kontrolováno při vstupu na shromáždění. Plným očkováním se rozumí, že osoba má minimálně dva týdny po druhé dávce dvoudávkové vakcíny nebo tři týdny po jednodávkové vakcíně.

Otevřít v galerii (4)
Papež František zanedlouho zavítá na Slovensko.
Papež František zanedlouho zavítá na Slovensko.Zdroj: Profimedia

„Naším společným cílem je vytvořit podmínky pro to, aby si Svatý otec odnesl ze Slovenska pěkné vzpomínky, abychom společně vytvořili podmínky pro jeho doprovod, ale i věřící, kteří budou chtít prožít hluboký duchovní zážitek, a zároveň, abychom umožnili co největšímu počtu lidí - věřících a jiných, účastnit se veřejných mší,“

cituje LP-Life.cz ministra zdravotnictví SR Vladimíra Lengvarského.

Hromadné akce by v tomto případě měly mít výjimku z covid semaforu, který stanoví maximální kapacitu tisíc lidí v exteriéru v zelených okresech.

Kdo vlastně přišel s podmínkou, aby na setkání s papežem mohli pouze očkovaní?

Mluvčí konference biskupů Martin Kramara se pro deník Postoj vyjádřil, že podmínku o proočkovanosti účastníků stanovil stát.

„Naší prioritou od začátku bylo dosáhnout co největšího možného počtu účastníků,“

říká Kramara s tím, že zvažovány byly různé alternativy.

Plíživá diskriminace Slováků dále pokračuje

Otevřít v galerii (4)
Juraj Blanár.
Juraj Blanár.Zdroj: Profimedia

Místopředseda Směru-SD a Národní rady SR Juraj Blanár hovoří o diskriminaci.

„Plíživá diskriminace Slováků dále pokračuje. Nejnověji v souvislosti s plánovanou zářijovou návštěvou Slovenska papežem Františkem. Setkání s ním se podle ministra zdravotnictví mohou zúčastnit pouze očkovaní Slováci. A všichni ostatní, druhořadí, přestože jde o většinu Slovenska, mají takto postupně přicházet o svá práva,“ 

uvedl Blanár.

Zdůraznil, že strana odmítá diskriminaci občanů a jejich dělení na očkované a „ty druhé, druhořadé“. I proto se podle jeho slov opakovaně obrátili na Ústavní soud SR k přezkoumání vyhlášek Úřadu veřejného zdravotnictví SR. Mluví o omezování práv těch, kteří se nechtějí nebo nemohou dát očkovat a upřednostňují kvalitní testy, nebo onemocnění covid-19 prodělali.

Proti plnému očkování jako jediné podmínce účasti se vymezil i nezařazený poslanec působící v mimoparlamentní straně Hlas Richard Raši. Ten za možnou alternativu považuje negativní PCR test, který je podle něj dostatečně přesný, aby se eliminovalo riziko přenosu viru. Poukázal na to, že s papežem se chce setkat i množství lidí se zdravotními problémy, kteří se dát očkovat nemohou. Raši upozornil, že i očkovaný člověk může být přenašečem viru a lidi nelze dělit na dvě kategorie.

„Je to požadavek Svatého stolce, Svatého otce? Určitě ne. Protože papež František, který podporuje očkování a sám je očkován, lidi nediskriminuje,“

prohlásil Raši. 

Příjezd papeže okomentoval i opoziční poslanec a lídr strany Život-Národní strana Tomáš Taraba:

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

„Dá se očekávat, že se během této návštěvy sejdou miliony lidí. Jsem rád, že stát i tímto způsobem dokazuje, že delta není žádnou velkou hrozbou.“

Otevřít v galerii (4)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová s papežem Františkem.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová s papežem Františkem.Zdroj: Profimedia

„Jsem velmi ráda, že papež František přijal pozvání a dnes potvrdil svou návštěvu Slovenska v září tohoto roku. Když jsem se s ním v prosinci ve Vatikánu setkala, říkal mi, jak je Slovensko jeho srdci blízké,“

napsala na sociálních sítích Zuzana Čaputová, prezidentka SR.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Oficiální program papeže na Slovensku

Papež František navštíví Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Setká se s třemi nejvyššími ústavními činiteli, ale i zástupci židovské či romské komunity.

Město Košice, kde se nachází sídliště Luník IX, avizuje přísná bezpečnostní opatření.

Na bezpečnost papeže bude dohlížet 250 policistů. K monitoringu veřejných prostranství bude radnice využívat bezpečnostní kamery. Město hledá i dobrovolníky, kterých bude podle předběžných odhadů potřeba asi 600. Primátor Košic informoval, že v den návštěvy papeže Františka bude městská hromadná doprava pro Košičany bezplatná

„Svatý otec se těší na každé setkání s mladými lidmi. Je to pokorný, ale zároveň odvážný člověk. Věnuje pozornost lidem na okraji společnosti a vyhledává je, protože potřebují uznání. Také se zastává migrantů. Pokud tedy mluvíme o tom, že navštíví Luník IX, pak to koresponduje s pojetím jeho pontifikátu,“

vysvětloval košický arcibiskup Bernard Bober.

Romové z nechvalně známého košického sídliště Luník IX se na návštěvu papeže Františka těší. Pokud by sem však papež zavítal už dnes, v důsledku opatření by se s ním smělo setkat ani ne dvě stě místních. Proočkovanost obyvatel tohoto sídliště je totiž velmi nízká.

Danko kritizuje papežův program. Měl by navštívit Levoču, ne Luník, tvrdí

Otevřít v galerii (4)
Andrej Danko.
Andrej Danko.Zdroj: Profimedia

Program papeže, který se v košickém Luníku IX setká i s romskou komunitou, ostře kritizuje šéf slovenských nacionalistů Andrej Danko. Ten vyzval kancelář prezidentky republiky, aby kroky papeže směřovaly místo košického sídliště do Levoče. Zároveň vyjádřil své zklamání nad tím, že šlechetný úmysl Svatého otce je zneužíván v politickém boji ke zviditelnění, zavádění a manipulování s veřejným míněním. Lídr SNS tvrdí, že za výběrem Luníku IX stojí právě prezidentka. Hlavu státu kritizuje, že místo toho, aby Svatému otci ukázala tradice, historické hodnoty a nabídla mu možnost navštívit poutní místo Levoču, chce mu ukazovat problémy a celé téma politicky zneužít.

Mluvčí prezidentky Martin Strižinec připomíná, že za pastorační část papežovy návštěvy je zodpovědná Konference biskupů Slovenska a Svatý stolec. V souvislosti se záměrem navštívit romské sídliště je podle něj třeba vnímat fakt, že papež je od počátku svého pontifikátu známý tím, že běžně navštěvuje i periferie a vyhledává setkání s lidmi, kteří v nich žijí.

Zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková je zklamaná z vyjádření politiků, ale i běžných lidí na sociálních sítích, k plánované návštěvě papeže Františka na sídlišti Luník IX v Košicích. Návštěvu vnímá jako snahu papeže o duchovní povzbuzení lidí, kteří tam žijí. Věří, že mnohým věřícím Romům přinese naději.

Návštěva papeže Františka bude v pořadí již čtvrtou návštěvou Svatého otce na Slovensku. Papež Jan Pavel II. navštívil Slovensko celkem třikrát, v roce 1990 zavítal během návštěvy Československa do Bratislavy, v éře samostatnosti Slovenska sem přicestoval v roce 1995, kdy navštívil Bratislavu, Nitru, Šaštín, Košice, Prešov, Levoču a Tatry. V roce 2003 pak zavítal do Banské Bystrice, Rožňavy a Bratislavy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze