V září zavítá na Slovensko papež. Politici hovoří o diskriminaci

Na návštěvu papeže se v září chystají desetitisíce lidí, očkováním chce stát ochránit nejzranitelnější. S papežem Františkem se budou moci setkat pouze očkovaní
13. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Historická návštěva papeže Františka bude pro desítky tisíc lidí příležitostí, aby se osobně zúčastnili mše svaté a veřejných akcí spolu s hlavou katolické církve. Očkování proti onemocnění covid-19 je podle slov Ministerstva zdravotnictví SR nejúčinnějším nástrojem, jak ochránit osoby, které se budou chtít akcí s papežem zúčastnit. Papež František navštíví Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín.

Papež František navštíví v září Slovensko.

Setkání se Svatým otcem se plánují zúčastnit desetitisíce lidí. Nezanedbatelnou část poutníků budou tvořit senioři. Právě oni patří mezi nejohroženější skupiny lidí a onemocnění covid-19 má u nich nejtěžší průběh. Rozšíření delta varianty a nástup třetí vlny pandemie stojí za rozhodnutím umožnit účast na akcích jen plně očkovaným osobám. Tímto krokem chce stát chránit všechny účastníky akcí s papežem Františkem a předejít rozšíření onemocnění mezi účastníky setkání. Sám papež již očkování podstoupil a vyzývá k tomu i ostatní věřící.

„Odmítání očkování je sebevražda a neumím si to vysvětlit. Musíme se nechat naočkovat,“ 

prohlásil František pro italskou televizi Canale 5.

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

Na Slovensku po téměř 20 letech

Od poslední papežské návštěvy na Slovensku uplynulo 18 let. Tehdejší společenští lídři zde přivítali papeže Jana Pavla II. Současný papež František, který přijal pozvání prezidentky SR Zuzany Čaputové, by měl Slovensko navštívit ve dnech 12. až 15. září. Akcí se mohou zúčastnit jen lidé, kteří budou plně naočkováni vakcínou proti covidu. Splnění podmínky o očkování bude kontrolováno při vstupu na shromáždění. Plným očkováním se rozumí, že osoba má minimálně dva týdny po druhé dávce dvoudávkové vakcíny nebo tři týdny po jednodávkové vakcíně.

Papež František zanedlouho zavítá na Slovensko.
Papež František zanedlouho zavítá na Slovensko. • Zdroj: Profimedia

„Naším společným cílem je vytvořit podmínky pro to, aby si Svatý otec odnesl ze Slovenska pěkné vzpomínky, abychom společně vytvořili podmínky pro jeho doprovod, ale i věřící, kteří budou chtít prožít hluboký duchovní zážitek, a zároveň, abychom umožnili co největšímu počtu lidí - věřících a jiných, účastnit se veřejných mší,“

cituje LP-Life.cz ministra zdravotnictví SR Vladimíra Lengvarského.

Hromadné akce by v tomto případě měly mít výjimku z covid semaforu, který stanoví maximální kapacitu tisíc lidí v exteriéru v zelených okresech.

Kdo vlastně přišel s podmínkou, aby na setkání s papežem mohli pouze očkovaní?

Mluvčí konference biskupů Martin Kramara se pro deník Postoj vyjádřil, že podmínku o proočkovanosti účastníků stanovil stát.

„Naší prioritou od začátku bylo dosáhnout co největšího možného počtu účastníků,“

říká Kramara s tím, že zvažovány byly různé alternativy.

Plíživá diskriminace Slováků dále pokračuje

Juraj Blanár.
Juraj Blanár. • Zdroj: Profimedia

Místopředseda Směru-SD a Národní rady SR Juraj Blanár hovoří o diskriminaci.

„Plíživá diskriminace Slováků dále pokračuje. Nejnověji v souvislosti s plánovanou zářijovou návštěvou Slovenska papežem Františkem. Setkání s ním se podle ministra zdravotnictví mohou zúčastnit pouze očkovaní Slováci. A všichni ostatní, druhořadí, přestože jde o většinu Slovenska, mají takto postupně přicházet o svá práva,“ 

uvedl Blanár.

Zdůraznil, že strana odmítá diskriminaci občanů a jejich dělení na očkované a „ty druhé, druhořadé“. I proto se podle jeho slov opakovaně obrátili na Ústavní soud SR k přezkoumání vyhlášek Úřadu veřejného zdravotnictví SR. Mluví o omezování práv těch, kteří se nechtějí nebo nemohou dát očkovat a upřednostňují kvalitní testy, nebo onemocnění covid-19 prodělali.

Proti plnému očkování jako jediné podmínce účasti se vymezil i nezařazený poslanec působící v mimoparlamentní straně Hlas Richard Raši. Ten za možnou alternativu považuje negativní PCR test, který je podle něj dostatečně přesný, aby se eliminovalo riziko přenosu viru. Poukázal na to, že s papežem se chce setkat i množství lidí se zdravotními problémy, kteří se dát očkovat nemohou. Raši upozornil, že i očkovaný člověk může být přenašečem viru a lidi nelze dělit na dvě kategorie.

„Je to požadavek Svatého stolce, Svatého otce? Určitě ne. Protože papež František, který podporuje očkování a sám je očkován, lidi nediskriminuje,“

prohlásil Raši. 

Příjezd papeže okomentoval i opoziční poslanec a lídr strany Život-Národní strana Tomáš Taraba:

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

„Dá se očekávat, že se během této návštěvy sejdou miliony lidí. Jsem rád, že stát i tímto způsobem dokazuje, že delta není žádnou velkou hrozbou.“

Prezidentka SR Zuzana Čaputová s papežem Františkem.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová s papežem Františkem. • Zdroj: Profimedia

„Jsem velmi ráda, že papež František přijal pozvání a dnes potvrdil svou návštěvu Slovenska v září tohoto roku. Když jsem se s ním v prosinci ve Vatikánu setkala, říkal mi, jak je Slovensko jeho srdci blízké,“

napsala na sociálních sítích Zuzana Čaputová, prezidentka SR.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Oficiální program papeže na Slovensku

Papež František navštíví Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Setká se s třemi nejvyššími ústavními činiteli, ale i zástupci židovské či romské komunity.

Město Košice, kde se nachází sídliště Luník IX, avizuje přísná bezpečnostní opatření.

Na bezpečnost papeže bude dohlížet 250 policistů. K monitoringu veřejných prostranství bude radnice využívat bezpečnostní kamery. Město hledá i dobrovolníky, kterých bude podle předběžných odhadů potřeba asi 600. Primátor Košic informoval, že v den návštěvy papeže Františka bude městská hromadná doprava pro Košičany bezplatná

„Svatý otec se těší na každé setkání s mladými lidmi. Je to pokorný, ale zároveň odvážný člověk. Věnuje pozornost lidem na okraji společnosti a vyhledává je, protože potřebují uznání. Také se zastává migrantů. Pokud tedy mluvíme o tom, že navštíví Luník IX, pak to koresponduje s pojetím jeho pontifikátu,“

vysvětloval košický arcibiskup Bernard Bober.

Romové z nechvalně známého košického sídliště Luník IX se na návštěvu papeže Františka těší. Pokud by sem však papež zavítal už dnes, v důsledku opatření by se s ním smělo setkat ani ne dvě stě místních. Proočkovanost obyvatel tohoto sídliště je totiž velmi nízká.

Danko kritizuje papežův program. Měl by navštívit Levoču, ne Luník, tvrdí

Andrej Danko.
Andrej Danko. • Zdroj: Profimedia

Program papeže, který se v košickém Luníku IX setká i s romskou komunitou, ostře kritizuje šéf slovenských nacionalistů Andrej Danko. Ten vyzval kancelář prezidentky republiky, aby kroky papeže směřovaly místo košického sídliště do Levoče. Zároveň vyjádřil své zklamání nad tím, že šlechetný úmysl Svatého otce je zneužíván v politickém boji ke zviditelnění, zavádění a manipulování s veřejným míněním. Lídr SNS tvrdí, že za výběrem Luníku IX stojí právě prezidentka. Hlavu státu kritizuje, že místo toho, aby Svatému otci ukázala tradice, historické hodnoty a nabídla mu možnost navštívit poutní místo Levoču, chce mu ukazovat problémy a celé téma politicky zneužít.

Mluvčí prezidentky Martin Strižinec připomíná, že za pastorační část papežovy návštěvy je zodpovědná Konference biskupů Slovenska a Svatý stolec. V souvislosti se záměrem navštívit romské sídliště je podle něj třeba vnímat fakt, že papež je od počátku svého pontifikátu známý tím, že běžně navštěvuje i periferie a vyhledává setkání s lidmi, kteří v nich žijí.

Zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková je zklamaná z vyjádření politiků, ale i běžných lidí na sociálních sítích, k plánované návštěvě papeže Františka na sídlišti Luník IX v Košicích. Návštěvu vnímá jako snahu papeže o duchovní povzbuzení lidí, kteří tam žijí. Věří, že mnohým věřícím Romům přinese naději.

Návštěva papeže Františka bude v pořadí již čtvrtou návštěvou Svatého otce na Slovensku. Papež Jan Pavel II. navštívil Slovensko celkem třikrát, v roce 1990 zavítal během návštěvy Československa do Bratislavy, v éře samostatnosti Slovenska sem přicestoval v roce 1995, kdy navštívil Bratislavu, Nitru, Šaštín, Košice, Prešov, Levoču a Tatry. V roce 2003 pak zavítal do Banské Bystrice, Rožňavy a Bratislavy.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem optimistkou, která se v životě snaží věci zvládat s úsměvem na tváři. Ačkoliv jsem vystudovala přírodní vědy, většinu svého života se věnuji natáčení a stříhání. Mezi mé záliby patří čtení odborných knih, cestování, vzdělávání a hlavně informační technologie.
Kristina Valachyová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks