Top hledané
Výsledky (0)
Stále více přibývá států, které zavádějí povinné očkování. Možná už brzy bude všude platit motto: „Žádná vakcína, žádná práce“.

Nejsi očkovaný? Nedostaneš práci! Celebrity, které řekly vakcíně NE

Kristina Valachyová
28. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Olivia Newton-John a Chloe Rose Lattanzi

Hollywoodská filmová studia vynaložila velké sumy peněz na vytvoření bezpečného pracovního prostředí pro herce a personál. Pro herce Seana Penna však nejsou tato opatření dostatečná. Je přímo posedlý očkováním. Nejnověji prohlásil, že se nevrátí do práce, dokud nebudou všichni spolupracovníci na jeho aktuálním projektu plně očkováni. Chce, aby filmová studia a produkční společnosti vyžadovaly od každého očkování před tím, než vstoupí na plac.

„Myslím si, že by to mělo být povinné, stejně jako rozsvěcování světel v autě v noci,“

říká Sean Penn otevřeně. Je jednou z mnoha hvězd, které zaujaly postoj ve prospěch vakcín.

Otevřít v galerii (10)
Sean Penn
Sean PennZdroj: Profimedia

Do Evropy se opět vracejí lockdowny a zároveň i protesty proti nim. Téměř všechny evropské země hlásí rekordní počty infikovaných od vypuknutí pandemie v únoru roku 2020. Slovensko vede žebříček nejrychlejšího nárůstu infikovaných v přepočtu na obyvatele na celém světě. Vlády zavádějí přísnější opatření, což má za následek odpor lidí vůči nim. Několik evropských metropolí zažívá masové protesty odpůrců lockdownů a očkování, mezi jinými například Vídeň nebo Amsterodam. Násilné protesty zaznamenali i v Bruselu.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Rakousko

Otevřít v galerii (10)
Covidové protesty v Rakousku
Covidové protesty v RakouskuZdroj: Profimedia

Poté, co začaly přibývat nové případy infekce, přistoupila Vídeň k nekompromisním opatřením. Rakousko po lockdownu pro neočkované přitvrdilo a ohlásilo, že celostátní uzávěra bude platit i pro očkované. Lockdown bude trvat nejméně deset a maximálně dvacet dní. Kromě toho přistoupilo k radikálnímu kroku a od 1. února příštího roku bude v zemi platit povinné očkování pro všechny obyvatele. Přestože Rakousko nepatří k nejméně proočkovaným zemím v Evropě, plně očkovaných je zde jen 66 procent, oproti Slovensku má proočkovanost téměř o 20 procentních bodů vyšší.

Rusko

Povinné očkování zavádějí také v Rusku. Jedná se o reakci na velmi nízké procento očkovaných. Vakcínu zde dostalo jen 22 procent obyvatelstva. V Rusku by se mělo povinné očkování týkat téměř všech sfér. Ačkoliv byl Vladimír Putin donedávna proti povinnému očkování, ruské autority změnily názor poté, co se situace v zemi začala rapidně zhoršovat.

USA

4. leden 2022 bude v Americe významným dnem. Pracující ve firmách s více než 100 zaměstnanci se budou muset nechat očkovat dvěma dávkami vakcíny proti koronaviru. V opačném případě se musí každý týden podrobit testování na přítomnost viru a nosit roušku. Opatření budou platit i pro 17 milionů zdravotníků a ošetřovatelů - pro ně však nebude platit, že se mohou pouze testovat, ale budou muset být očkováni. Budou však mít právo požádat o výjimku ze zdravotních či náboženských důvodů.

Kanada

Kanada plánovala vyžadovat povinné očkování od federálních zaměstnanců a většiny cestujících v železniční, letecké a lodní dopravě.

Lotyšsko

K povinnému očkování chce přistoupit i Lotyšsko, kde bude očkování nutné pro lidi pracující ve zdravotnických, sociálních, vzdělávacích i jiných službách.

Kostarika

Karibský stát Kostarika zavede od příštího roku jako první na světě povinné očkování proti koronaviru pro děti a teenagery. Vakcína se tak v této zemi zařadí mezi povinné očkovací látky proti virovým onemocněním, jako jsou plané neštovice či obrna. Vakcína bude povinná pro všechny osoby od 18 let.

Nový Zéland

V říjnu oznámila povinné očkování proti covidu pro většinu zdravotníků a učitelů také novozélandská vláda. V rámci avizované politiky „no jab, no job“ (bez vakcíny – bez práce) budou muset být všichni lékaři, sestry i další zdravotnický personál v první linii očkováni dvěma dávkami vakcíny. Tato povinnost začne platit od 1. prosince.

Maďarsko

V Maďarsku přenesla vláda odpovědnost za povinné očkování pracovníků na jejich zaměstnavatele. Odboráři toto rozhodnutí kritizovali. Kromě toho je v zemi povinné očkování pro zdravotníky, což ještě během letních prázdnin oznámil premiér Viktor Orbán.

Ukrajina

Ukrajina zavedla povinné očkování učitelů a státních úředníků. Zaměstnanci základních a středních škol, vysokoškolští učitelé, státní úředníci a pracovníci vědeckých institucí budou mít měsíc na to, aby se dali očkovat první dávkou vakcíny. V případě, že tak neučiní, budou bez nároku na mzdu „suspendováni“. Očkování se vyhnou jen osoby, které mají zdravotní kontraindikace uznané ministerstvem.

Belgie

Povinné očkování zdravotníků plánuje zavést i Belgie. Vláda dokončila návrh zákona, kterým se zavede povinnost vakcinace všech zdravotníků. Od 1. ledna do 31. března 2022 by měla platit přechodná fáze a po 1. dubnu budou muset být všichni lékaři, sestry a ostatní členové zdravotního personálu očkováni, jinak jim hrozí propuštění z pracovního poměru nebo ztráta licence.

Ostrov Martinik

Otevřít v galerii (10)
Lidé odklízejí trosky shořelých aut.
Lidé odklízejí trosky shořelých aut.Zdroj: Profimedia

Na Martiniku, francouzském karibském ostrově, lidé ve středu (24. 11.) už druhou noc v řadě stříleli po policistech. Podle agentury Reuters se sem přenesly protesty proti povinnému očkování proti covidu z nedalekého ostrova Guadeloupe. Násilnosti propukly kvůli nesouhlasu s povinným očkováním zdravotníků a nutností prokazovat se covidovým certifikátem před vstupem do většiny veřejných prostor. Očkovací povinnost pobouřila podle agentury Reuters část populace, jejíž předkové byli otroci, kteří pracovali na francouzských cukrových plantážích. Během 20. století pak bylo mnoho ostrovanů systematicky vystavováno toxickým pesticidům používaným na banánových plantážích. Začala generální stávka. V důsledku rabování je zavřená většina obchodů.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Anglie

Povinné očkování pro zdravotníky v první linii plánují zavést také v Anglii. Ti budou muset být plně očkováni nejpozději do jara příštího roku. Požadavek se má vztahovat i na dobrovolníky, zdravotníky, kadeřnice či kosmetičky, které z titulu své práce navštěvují pečovatelské domovy. Proti covidu není dosud očkováno 80 až100 tisíc zaměstnanců Národní zdravotní služby. Povinnost vznikla i pracovníkům domovů pro seniory. Opatření však vyvolávají i odmítavé reakce. Více než 60 tisíc lidí už podepsalo petici proti plánu vlády na povinnou vakcinaci proti covidu-19.

Slovensko

Otevřít v galerii (10)
 Protesty na Slovensku
Protesty na SlovenskuZdroj: Profimedia

Povinné očkování řešili ministři na ústředním krizovém štábu již několikrát. Vášně Slováků se však stupňují už jen při úvahách o takovém opatření pro určité skupiny obyvatelstva. Na platformách, jako jsou sociální média, mluví skupiny lidí o šikaně, o vydírání, o tom, že jim vláda nemá zasahovat do života a jejich svobod. Slovensko má jednu z nejnižších proočkovaností ze zemí Evropské unie. Nemocnice se plní a mnohé stojí na prahu kolapsu. Povinné očkování proti covidu-19 by po právní stránce bylo možné, ale politici ho zatím prosazovat neplánují.

Česko

Otevřít v galerii (10)
Demonstrace proti současným pandemickým omezením v Praze.
Demonstrace proti současným pandemickým omezením v Praze.Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Očkování proti koronaviru by mělo být v České republice pro určité profese povinné. V úterý se na tom shodla Rada vlády pro zdravotní rizika. Zatím nebylo rozhodnuto, kterých skupin se tato podmínka bude týkat. Mluví se především o zdravotnících, zaměstnancích v zařízeních sociálních služeb nebo o osobách starších 60 let. Podle premiéra by vybrané profese a senioři mohli být kompletně očkováni dvěma dávkami do února 2022.

Očkování pro hvězdy

Stejně tak, jako na Slovensku nebo v Rakousku, i v Hollywoodu se najde spousta lidí, kteří mají s očkováním z nějakého důvodu problém.

Jessica Biel

Otevřít v galerii (10)
Jessica Biel
Jessica BielZdroj: Profimedia

Herečka v roce 2019 lobovala proti kalifornskému senátnímu návrhu zákona, který dal státnímu ministerstvu veřejného zdravotnictví poslední slovo v otázce, zda děti mohou být z lékařského hlediska osvobozeny od povinných vakcín, aby mohly chodit do školy. Setkala se s Robertem F. Kennedym Jr., velmi kontroverzním mužem, který o vakcínách mluvil jako o „holocaustu“ a tvrdil, že „lék na většinu spalniček je vitamín A“.

„Moji nejbližší přátelé mají dítě ve zdravotním stavu, který vyžaduje výjimku z očkování. Pokud by tento návrh zákona prošel, výrazně by to ovlivnilo schopnost jejich rodiny starat se v tomto státě o své dítě. Proto jsem mluvila se zákonodárci a tomuto návrhu jsem oponovala.“

Nicky Minaj

Otevřít v galerii (10)
Nicky Minaj
Nicky MinajZdroj: Profimedia

Raperka Nicky očkování odmítá. Své fanoušky vyzývá, aby si své rozhodnutí dát se očkovat dobře promysleli. Na Twitteru napsala, že vakcína proti onemocnění covid-19 způsobila impotenci a otok pohlavních orgánů jejího rodinného přítele. Toto tvrzení však není ničím podloženo. Raperka konstatovala, že očkovat se nechá pouze po té, co si udělá „dostatečný výzkum“ o účincích vakcíny.

Letitia Wright

Otevřít v galerii (10)
Letitia Wright
Letitia WrightZdroj: Profimedia

Anglická herečka Letitia Wright ztvárnila ve filmovém vesmíru Marvel sestru Black Panthera. Představitelka Shuri se veřejně netají tím, že je k očkování skeptická. Podle zpráv očkování bojkotovala. Před pár dny utrpěla úraz, kvůli kterému se odletěla léčit do Londýna, a natáčení Black Panthera 2 bylo pozastaveno. Problém je, že americké úřady vyžadují od zahraničních návštěvníků očkování. A to ona nemá. Jak a kdy se na plac v Atlantě vrátí, proto zatím není jasné.

Rob Schneider

Otevřít v galerii (10)
Rob Schneider
Rob SchneiderZdroj: Profimedia

Už v minulosti byl otevřeným kritikem preventivních opatření proti covidu-19 a nyní se drsně vyjádřil i k očkování. Neobešlo se to bez kritiky od fanoušků.

„Prostě řekněte ne… a ne,“

tweetoval Schneider a dodal:

„Více než polovina Američanů nadále odmítá tuto neschválenou experimentální genovou terapii! Mé tělo, má volba!“

Olivia Newton-John

Otevřít v galerii (10)
Olivia Newton-John a dcera Chloe Rose Lattanzi
Olivia Newton-John a dcera Chloe Rose LattanziZdroj: Profimedia

Herečka Olivia Newton-John, známá zejména rolí Sandy ve slavném muzikálu Pomáda, prohlásila, že navzdory svému věku a skutečnosti, že je ve čtvrtém stadiu nádorového nemocnění, nemá v plánu nechat se očkovat. K antivaxerům, tedy odpůrcům očkování, se hlásí i dcera známé herečky Chloe Rose Lattanzi.

„Nejsem antivaxer, jsem však proti tomu, aby mi někdo dával do těla rtuť a pesticidy, kterých je ve vakcínách obrovské množství,“

prohlásila Lattanzi.

Jak zvládají virus dobře očkované země?

Světovým lídrem, co se očkování týče, je Gibraltar. Plně očkováno je zde více než 118 procent populace. Číslo přesahující sto procent totiž zahrnuje i Španěly, kteří každý den překračují hranice tohoto území kvůli práci nebo ho navštěvují. Vysokou proočkovanost hlásí i Irsko, Nizozemsko a Belgie. Všechny tyto země mají očkovaných více než 90 procent lidí nad 60 let. Přesto tyto tři státy i britské území hlásí v posledních týdnech vysoký počet potvrzených případů covidu.

Zdá se tedy, že ani vysoká proočkovanost nezabránila tomu, aby se zde infekčnější varianta koronaviru dále šířila.

Zdroje: dailymail.co.uk, ranker.com, USA TODAY, BFM TV, Aktuality, slovenské televize, vlastní dotazování

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze