Top hledané
Výsledky (0)
I prasata se řadí mezi luxusní domácí mazlíčky. Nevěříte?

5 věcí, které jste nevěděli o chovu prasat v bytě

Redakční tým
05. února 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Prasátko Karkulka

S blížícím se čínským rokem Vepře jsme se rozhodli vyzpovídat paní Katzerovou, majitelku známého pražského prasátka Karkulky z Prahy 5 a spoluzakladatelku Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti. Těchto 5 věcí vás překvapí!

1. Vládne u nich matriarchát

Zajímalo nás, zda mají prasata nějakou svou typickou povahu. „Překvapivě u nich vládne matriarchát. Dominantnější, svéhlavější a na „výchovu“ jsou komplikovanější holky. Naopak s prasečími kluky je lepší pořízení. Jsou tvárnější a lépe se „podřizují“. Prasata jsou teritoriální zvířata a nerada do své blízkosti pouští cizí lidi či zvířata."

2. Jsou inteligentnější než psi

Prasata mají větší inteligenci než psi. Neradi se podřizují a svou inteligenci používají výhradně pro svůj prospěch. Nikdy nebudou spolupracovat či poslouchat tak, jak to známe u psů.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

3. Luxusní "miniprasátka" neexistují!

Můžete se setkat s pojmem miniprasátko, ale jak paní Katzerová říká: „Slovo mini je zavádějící. Každé prasátko jednou vyroste! Za miniprasátko se všeobecně považuje prase, které v dospělosti (5 let) váží do 140 kg. Dospělé miniprase vážící 10, 20, či 40 kg je UTOPIE!!!"

4. Nehodí se k dětem

Také jste si mysleli, že by mohlo být prasátko luxusním zvířátkem pro děti? Paní Katzerová nás vyvedla z omylu: „Prasátka k malým dětem spíše nedoporučujeme. Jsou trochu neohrabaná a mohou i neúmyslně dítěti ublížit. Stačí, když osmdesáti kilové prase šlápne i dospělému člověku na bosou nohu, nebo se dospělý prasečí kluk otře klektákem či párákem (ty dlouhé zahnuté zuby nahoru) o lýtko a neštěstí je na světě."

5. Stojí stejně jako pes

Pořizovací cena bývá od 1.000 do 25.000 Kč. Náklady na výživu 80 kilového prasete jsou srovnatelné s náklady na výživu malého psa. Roční veterinární prevence stojí okolo 4.000 Kč.

Tak co, jdete do toho?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze