Top hledané
Výsledky (0)
Filmový festival v Cannes není dnes už jen o filmech

71. ročník filmového festivalu v Cannes spěje do finále

Jana Fikotová
18. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Cate Blanchett

Již tuto sobotu v divadle Grand Theatre Lumière bude mít svého majitele luxusní cena s názvem Zlatá palma. Krátce na to se snímky rozletí do všech koutů světa, aby si je mohli užít i místní filmoví fanoušci. V Čechách se filmy budou promítat již ve čtvrtek, kdy jako první přichází luxusní sci-fi dobrodružství s názvem Solo: Star Wars Story od režiséra Rona Howarda.

Jaký film je favoritem na Zlatou palmu?

Luxusní cenu pro nejlepší snímek vybírá porota v čele s australskou herečkou Cate Blanchett z 21 soutěžních celovečerních filmů. Hlavními favority jsou filmy Studená válka od Poláka Pawla Pawlikowského, Lazzaro felice (Šťastný Lazzaro) italské režisérky Alice Rohrwacherové, Manbiki kazoku (Shoplifters; Zloději z obchodů) japonského tvůrce Hirokazu Kore-Edy nebo BlacKkKlansman Američana Spikea Lee.

Filmovou přehlídku dnes uzavře projekce luxusního filmu Muž, který zabil Dona Quijota. Ten je volnou inspirací románu španělského spisovatele Miguela de Cervantese. Snímek amerického režiséra Terryho Gilliama, bývalého člena britské komediální skupiny Monty Python, se na francouzské riviéře málem nesměl promítat kvůli luxusním právním sporům.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

A nejhorším filmem se stává...

Zatímco vítěz není stále jasný, o nejhorším filmu už má Cannes jasno. Režisér Lars von Trier, který se směl vrátit po sedmi letech od incidentu, kdy v Cannes vyjádřil náklonnost k Hitlerovi, vyvolal svou novinkou o sériovém vrahovi "Jack staví dům" velké pobouření. V hlavní roli v něm sice hraje americký herec Matt Dillon, švýcarský veterán Bruno Ganz a slavná Uma Thurman, ovšem film je však smutnou realitou ukázek perverze, vraždění, zbraní i ozbrojenců. V mnoha případech vzbuzoval dojem, že se nacházíme v době těsně před začátkem války. 

Téma rovnoprávnosti

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes nebyl jen přehlídkou nejrůznějších luxusních filmů, hereckých osobností či drahých rób, ale měl i větší dosah. Tentokráte se nejvíce věnoval rovnosti pohlaví. Organizátoři podle svých slov se do budoucna chtějí zaměřit na větší rovnováhu mezi soutěžními filmy podle toho, zda je tvoří ženy či muži. Herečky a režisérky v Cannes také podpořily kampaň proti sexismu #MeToo. Právě v Cannes totiž americký filmový producent Harvey Weinstein měl před 20 lety znásilnit jednu z hereček. Tato aféra pak stála na začátku globální kampaně proti sexuálnímu obtěžování.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Festival Cannes
Festival de Cannes 3, rue Amélie 750 07, Paris-France
+33 (0) 1 53 59 61 00