Top hledané
Výsledky (0)
71. festivalu Cannes je u konce, ceny jsou rozdány!

Festival v Cannes má vítěze: Zlatou palmu získalo japonské drama Shoplifters

Jana Fikotová
19. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Hirokazu Kore-eda

Zlatou palmu letos získalo luxusní japonské drama Shoplifters od režiséra Hirokazu Kore-eda. Film, který do našich kin půjde v říjnu, je o zlodějích, co se ujmou dítěte z ulice. Velkou cenu si odnesl Spike Lee za film o rasismu z názvem BlacKkKlansman.

Na ukončení ceremoniálu festivalu v Cannes zahrál i Sting
Předsedkyně poroty, herečka Cate Blanchett
Porota v Cannes

Zlatou palmu získává Shoplifters

Drama nazvané Shoplifters (Zloději z obchodů) ukazuje na současnou střední třídu v Japonsku. Vítěze určila luxusní porota vedená australskou herečkou Cate Blanchett. Pětapadasátiletý režisér není příliš znám z komerčních filmů, ovšem u nezávislého filmu je oceňovaným autorem.

Velká cena poroty

Velkou cenu poroty získal Američan Spike Lee za drama BlacKkKlansman, které vychází se skutečného příběhu černošského policisty, jenž se koncem 70. let minulého století infiltroval do Ku-klux-klanu, jižanské militantní organizace prosazující nadvládu bílých. Hlavního hrdinu ztvárnil třiatřicetiletý někdejší hráč amerického fotbalu John David Washington.

Cena za režii

V Británii žijící polský autor oscarového dramatu Ida Pawel Pawlikowski získal luxusní cenu za režii filmu Studená válka, odehrávající se mezi 40. a 60. lety minulého století od Francie po Polsko. Film si v Cannes vysloužil ovace vestoje a my se na snímek můžeme těšit na festivalu v Karlových Varech.

Prodej bytu 2+kk (3+kk), Praha 3 Žižkov - 69m2
Prodej bytu 2+kk (3+kk), Praha 3 Žižkov - 69m2, Praha 3

Další ocenění

Nejlepší herečkou se stala Samal Esljamov za výkon v novém filmu Ayka kazašského režiséra Sergeje Dvorcevoja. Za nejlepšího herce porota označila Marcella Donteho, a to za ztvárnění pracovníka psího kadeřnictví, který se postaví místní mafii ve filmu Dogman italského režiséra Mattea Garroneho.

Scénář si vysloužil hned dvě sošky, jednu získala Italka Alice Rohrwacher za film Lazzaro felice (Šťastný Lazzaro), jenž vypravuje o mladém Italovi potýkajícím se s životem ve velkoměstě, a Nader Saeivarová za snímek Se rokh (Tři tváře).

Zvláštní cenu porota udělila režiséru Jeanu-Lucu Godarovi za film Le Livre d'image, který vychází ze současnosti i minulosti Blízkého východu.

Cenu poroty získala libanonská herečka a režisérka Nadine Labakiová, autorka luxusního titulu Cafarnaúm, který vypráví o dvanáctiletém chlapci z bejrútských slumů, který žaluje rodiče za to, že mu dali život a uvedli jej do tak strašlivého, bezvýchodného světa.

Luxusní ceremoniál začal netradičně, když ještě před udělením první ceny sdělila herečka Asia Argento třem tisícům hostů v sále: „V roce 1997 mě právě tady v Cannes znásilnil Harvey Weinstein. Bylo mi 21 let. Festival byl jeho lovištěm. Už nikdy tu nebude vítán.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Festival Cannes
Festival de Cannes 3, rue Amélie 750 07, Paris-France
+33 (0) 1 53 59 61 00