Top hledané
Výsledky (0)
Jak si s afro vlasy poradit a jak je upravovat?

Chcete afro? Dobře si to rozmyslete. Tato paráda vyžaduje spoustu práce

Kateřina Ostrejšová
29. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Dívka s kudrnatými vlasy

Pokaždé, když zahlédneme na ulici nějakou ženu s upravenými afro vlasy, nemůžeme od ní odtrhnout oči. Je to prostě opravdu skvělý “doplněk” každého outfitu. Jenže narozdíl od oblečení je úprava černošských vlasů o dost komplikovanější a ne každý si s nimi dokáže poradit. Umí se totiž pořádně vzpírat - špatně se rozčesávají, krepatí se a lámou. Proto je potřeba naučit se s nimi správně pracovat a udržet tenhle bujný klenot při životě! 

Nejsou vlasy jako vlasy 

Zřejmě většina žen v našem okolí má evropské vlasy a proto máme velmi často tendenci porovnávat je právě s těmi kudrnatými, o kterých sníme. To je samozřejmě nemožné! Evropské a africké vlasy nelze srovnávat. Rozdílů bychom našli milion, tolik času ale nemáme.

Otevřít v galerii (6)
Dívka s kudrnatými vlasy
Dívka s kudrnatými vlasyZdroj: Unsplash

Ten největší rozdíl je především maštění vlasů. Taky znáte ten pocit, kdy se ráno podíváte do zrcadla a zjistíte, že si vaše vlasy přes noc udělaly mejdan a jsou absolutně nepoužitelné. Rychle umýt, vyfénovat a až potom běžet do práce. Taková rána Afroameričanky sice moc nezažívají, ale to samozřejmě neznamená, že by to měly jednodušší.  

Suché vlasy, které se zacuchávají 

Otevřít v galerii (6)
O afro vlasy je potřeba si kvalitně pečovat
O afro vlasy je potřeba si kvalitně pečovatZdroj: Unsplash

Tak přesně s tím se musí potýkat ženy s černošskými vlasy. Jejich pokožka totiž od přírody neprodukuje dostatečné množství olejů, jako to bývá u evropské pokožky, a proto jsou vlasy od přírody hodně suché, cuchají se a lámou. Hlavním klíčem je silná výživa a hydratace. 

Umývat? Ne příliš často!  

Tak tady bacha. Umývat afro vlasy není dobré příliš často. Nejdůležitější je hydratace a výživa. Kdybychom je myli příliš často, oleje a krémy bychom z vlasů okamžitě odstranily, a to právě nechceme! 

“Potřebujeme jim dodávat maz zvenčí, v podobě vhodných olejů, bezoplachových krémů a sprejů. Aby afro vlasy prosperovaly, potřebují pravidelnou, nejlépe každodenní dávku hydratace pomocí těchto produktů. Jelikož mají tendenci k neustálému zacuchávání, bez použití produktů v kombinaci se speciálním hřebenem se vám je nepodaří bezbolestně rozčesat. Pokud jsou afro vlasy opravdu nezkrotné a jejich majitelka je z pravidelné péče unavená, může použít tzv. softener nebo relaxer, sloužící ke změkčení struktury afro vlasů. Poté se s nimi lépe pracuje,” 

říká pro LP-Life Isabelle Kašník, provozující eshop s kosmetikou pro kudrnaté vlasy, na kterém mimo jiné radí, jak si se suchými a nepoddajnými vlasy poradit. Doporučuje afro vlasy umývat jednou za 10-14 dní. Pokud častěji sportujete a podobně, radí používat Co-washery, které jsou určené k rychlému omývání vlasů mezi šamponem a kondicionérem. Co-Wash kondicionéry jsou dnes velmi trendy, udržují vlasy čisté a přitom je nezbavují hydratace. 

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m, Praha 5

A co maminky, které s takovými vlasy nemají zkušenosti? 

Otevřít v galerii (6)
U dětí musí být péče o to vyšší
U dětí musí být péče o to vyšší Zdroj: Unsplash

Jednou z nich je i Simona Deutou, která se provdala za černocha s francouzským občanstvím a dnes spolu vychovávají tři děti v Paříži. Musela si ale projít poměrně trnitou cestou, a. to nejen pokud jde o vlasy jejích dětí. O tom se tu ale dnes bavit nebudeme. Nás zajímají především vlasy!  

“Největším problémem bylo je rozčesat, upravit a také uhladit. Afro vlásky jsou nesmírně suché a já nevěděla, jak najít ten správný produkt, který by byl vhodný pro dětskou pokožku a opravdu fungoval. Pozor na neověřené produkty z internetu, můžete tím způsobit vážné problémy na pokožce hlavy. Nemusím připomínat, že dětská pokožka je velmi citlivá a nesnese totéž, co naše dospělácká,” 

říká Simona Deutou, maminka tří dětí. Přiznává, že pro ni bylo po narození první dcerky největším překvapením, že byly její vlasy rovné, lesklé a jemné. Až postupně začaly houstnout. Zaskočená byla i z toho, kolik dokáží absorbovat oleje a že nepadají do délky jako její vlasy a stačí umývat pouze dvakrát do měsíce.  

Otevřít v galerii (6)
Simona se svými dětmi v Paříži
Simona se svými dětmi v Paříži Zdroj: Se svolením Simony Deutou

“Nevím jak to chodí v Čechách, ale já jsem si tu v Paříži našla kadeřnictví, které se specializuje na děti, speciálně na afro vlasy. Bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat, protože do té doby jsem s jejími vlasy bojovala každý den. Tam vědí, jak takové vlásky hydratovat, upravit a v neposlední řadě zabavit dítě v kadeřnickém křesle. Mně pomohli s výběrem kosmetiky, vyzkoušeli, co funguje, a Alya vždy odchází s nádherným účesem, který jí vydrží dva týdny. Možná jsem vás právě inspirovala nápadem na dobrý byznys,” 

dodává Simona.  

Oblíbené jsou i afro copánky  

Otevřít v galerii (6)
Ženy si copánky často zdobí doplňky
Ženy si copánky často zdobí doplňkyZdroj: Unsplash

Afro copánky vidíme u černošek docela často. Jsou pohodlné, bezúdržbové, ušetří spoustu času. Ženy s nimi mnohdy experimentují - smotávají je do různých drdolů, zkoušejí nové barvy nebo je zdobí různými vlasovými doplňky. Dají se ale také umývat, aniž by se poničily? Odpověď zní ano, pokud si dáte pozor na pár věcí. Ideálně používat šampon, který nepění. Dokonce se vyrábí přímo šampony na copánky. No a potom už stačí nechat jenom volně uschnout. Opravdu to není nic složitého.  

Copánky vám zaručeně vydrží déle, když si je na noc schováte pod saténovou čepici na spaní. A to platí i bez nich. 

“Saténová čepice je důležitou součástí péče o afro vlasy. Zajistí, aby veškerá hydratace a cenné oleje zůstaly ve vlasech, také zamezí zacuchávávní a krepatění vlasů během spánku. Bez nepropustné čepice se výživa vsákne do polštáře a ranní péče je opět zdlouhavější,” 

radí Isabelle Kašník.  

Věděli jste, že... 

Otevřít v galerii (6)
I krátké dokáží být pořádně sexy
I krátké dokáží být pořádně sexyZdroj: Unsplash

3. července 2019 se Kalifornie stala prvním státem, který legálně začal chránit vlasy černošských studentů a zaměstnanců, když guvernér Gavin Newsom podepsal návrh zákona Senátu 188, označovaný také jako CROWN Act (Create a Respectful and Open Workplace for Natural Hair) - zákon, který prohlašuje, že diskriminace vlasů je nezákonná. 

Doufáme, že i přesto, že třeba nepatříte mezi majitele afro vlasů, jsme vám zase o něco rozšířili obzory. Člověk přeci jenom nikdy neví, kdy se mu taková věc může hodit.  

Zdroje: Afro shop, Glamour magazine, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze