Top hledané
Výsledky (0)
Slavná filmová společnost Disney vede spor s floridským guvernérem DeSantisem, jde o miliardy dolarů.

Disney vs. DeSantis: kvůli zákazu mluvit o gayích zrušila firma miliardovou investici

Radim Červenka
22. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Disneyland

Největší Trumpův konkurent na prezidentského kandidáta republikánské strany Ron DeSantis je v konfliktu s gigantem filmového průmyslu, firmou Disney. Konzervativnímu politikovi vadí liberálnost Disneyho produkce, podobně jako podnikatelská "privilegia". Odpovědí je stopka miliardové investici.

Disneyland na Floridě
Hlavní třída v Disneylandu
Socha Walta Disneyho

Společnost Disney odvolala svůj investiční záměr vybudovat kancelářský komplex v Orlandu na Floridě. Hodnota investice se měla pohybovat kolem jedné miliardy dolarů a práci zde mělo najít 2 000 lidí. Průměrný plat zde měl dosáhnout na 120 000 dolarů ročně, v přepočtu tedy přibližně 220 000 korun měsíčně. Úkolem zaměstnanců měla být práce na nových atrakcích v Disneylandu.

Za zrušením stojí především politika guvernéra Floridy Rona DeSantise, který sice ještě oficiálně neoznámil zájem usilovat o místo republikánského kandidáta na prezidenta, ale podle průzkumu se jedná o největšího rivala exprezidenta Trumpa

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

DeSantis totiž vloni zrušil speciální samosprávný status oblasti u jezera Buena Vista nedaleko Orlanda, kde se Disneyho společnost těšila různým privilegiím. Místní samosprávu určovala společnost, měli vlastní hasiče nebo si zde vydávali vlastní dluhopisy. Tomuto mimořádnému postavení se Disneymu dostalo v 60. letech minulého století. V dubnu ho však firma guvernéra DeSantise za jeho krok zažalovala a celá věc se aktuálně nachází před soudem.

Spor o gaye ve školách

Společnost Disney je největším plátcem daní na Floridě a plánovala zde investovat dalších 17 miliard dolarů, jenže peníze nejsou jediným problematickým místem celého konfliktu. DeSantisova restriktivní politika vůči Disneymu se sice oficiálně opírá o argumentaci narovnávání podnikatelského prostředí, na pozadí je však spor o kontroverzní zákon namířený proti sexuálním menšinám.

"Ukazuje se, že bigotní politika má své důsledky. Více než 2 000 pracovních míst přivítáme s otevřenou náruči v Golden State (tj. v Kalifornii). Děkuji, že děláte správnou věc, Disney,"

uvedl ke kauze guvernér Kalifornie za demokraty Gavin Newsom, který dlouhodobě kritizuje konzervativní politiku republikánů směřující k omezování sexuálních menšin. Podle něj tak v pozadí konfliktu také ideologický spor.

De Santis na Floridě totiž prosadil zákon zakazující hovořit během výuky na základních školách o sexuálních menšinách. Aplikace zákonného opatření totiž vedla k nedávno spuštěnému vyšetřování učitelky na základní škole ve městě Hernando Jenny Barbee, která chtěla demonstrovat vztah mezi lidmi a přírodou pouštěním animovaného seriálu z dílny Disney, kde se však nachází vedlejší zápletka zahrnující vztah mezi dvěma chlapci. Do střetu s novým zákonem se kvůli Disneyho seriálu učitelka dostala, ačkoliv si obsah této vedlejší dějové zápletky neuvědomovala.

Nespokojení republikáni

V návaznosti na tento případ se republikánský guvernér nedostal jen pod očekávanou kritiku demokratů, ale nesklidil s ní úspěch ani u svých spolustraníků.

"Vítejte na Floridě: kde je učitel vyšetřován za promítání Disneyho filmu, v němž se objevuje gay charakter. Mezitím aktuální problémy jako růst cen pojištění nemovitostí a nájmů se čím dál více zhoršují,"

uvedla na Twitteru politička za republikány Anna Eskamani z Orlanda.

U povzdechů na sociálních sítích však nemusí zůstat. DeSantis je v těchto souvislostech kritizován dalšími republikány, což by mohlo ohrozit jeho očekávanou kandidaturu na prezidenta za republikány. 

Zdroje. npr.org, rawstory.com, irozhlas.cz, vmfe.org, twitter.com

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze