Top hledané
Výsledky (0)
O půlnoci 11. května skončilo sčítání lidu. Sociální sítě mluví o genderové diskriminaci

Ohlédnutí za historicky prvním online sčítáním lidu

Kateřina Ostrejšová
13. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Rodina se dívá do tabletu.

O půlnoci 11. května skončilo sčítání lidu 2021. Český statistický úřad dostal zpět 4,2 milionu vyplněných elektronických formulářů. Papírových je zatím 683 tisíc, jejich sběr ale ještě pár dní potrvá, a to i na kontaktních místech. Tomu, kdo sčítání nestihl, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Ale nezoufejte! Přeci jenom se tu jedna skulinka najde.

„Máme za sebou šest náročných týdnů sčítání a já bych chtěl poděkovat všem spoluobčanům, kteří se do něj aktivně zapojili. Velmi nás těší, že sčítali nejen sebe a své domácnosti, ale že si pomáhali navzájem, ať už sčítali své blízké, nebo přátele a známé. Byli jsme si vědomi, že současná složitá situace zrovna celospolečenskému censu nenahrávala, o to víc si ceníme toho, že se naprostá většina lidí úspěšně a v termínu sečetla,“  

říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. 

Sčítání začalo nefunkčním webem 

Otevřít v galerii (4)
Žena pracuje na počítači.
Žena pracuje na počítači. Zdroj: Freepik
Sčítání začalo 27. března a troufneme si říct, že rozhodně ne podle plánů. Po spuštění se musel systém hned první den pozastavit, protože nešlo na webu on-line formulář vyplnit. Výpadek prý způsobilo přetížení systému. Problém se ještě ten den podařilo vyřešit a od té doby fungovala on-line verze bez problémů.
Škoda, že technické problémy s většinou avizovaných a inzerovaných aplikací jsou u nás již takovou špatnou tradicí. 
Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2
Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2, Praha 4

Přesný počet až za několik dní  

Pokud jste si mysleli, že se jednoduše sečtete a výsledy si druhý den přečtete v médiích, jste na omylu. 

Přesný počet sečtených se dozvíme až v průběhu zpracování výsledků, které bude trvat ještě několik dní. Nečekejme ale finální výsledky, ty budou totiž kompletní až na přelomu tohoto a příštího roku. Formuláře se musí ještě naskenovat, digitalizovat a musí se ověřit kvalita údajů. Teprve potom může začít zpracování samotných statistik.  

Velkou roli hrála Kontaktní centra i robochaty

Otevřít v galerii (4)
Žena u počítače se sluchátky na uších.
Žena u počítače se sluchátky na uších. Zdroj: Freepik

Během celého sčítání velmi pomáhalo Kontaktní centrum, kam se lidé obraceli s případnými dotazy a problémy. Od svého spuštění 12. března odbavilo 263 034 hovorů. Další pomůckou při problémech byl i online chat přímo na webu, který poradil 264 845 uživatelům.  

“Musím přiznat, že jsem při vyplňování potřebovala pomoct. Nebyla jsem si jistá, jestli tam zadat své trvalé bydliště nebo místo, kde nyní žiji. Slečna mi naštěstí se vším poradila,” 

říká pětadvacetiletá Adriana.  

Velký oříšek pro seniory  

Otevřít v galerii (4)
Seniorka si nechává radit na počítači.
Seniorka si nechává radit na počítači. Zdroj: Freepik

Operátoři kontaktního centra řešili mimo jiné i problémy na straně seniorů, pro které může být on-line svět španělskou vesnicí. Pomáhali jim přímo s vyplněním, co a kam zapsat. V lepším případě seniorům podali pomocnou ruku rodinní příslušníci.  

“Internet a počítač vůbec nepoužívám, takže jsem si s on-line formulářem nevěděl rady. S vyplněním mi pomáhala vnučka,” 

říká dvaasedmdesátiletý František.  

Podle některých se při sčítání na spoustu lidí zapomnělo  

Na sociálních sítích se strhly poměrně velké diskuze o LGBT komunitě. Podle některých se na ně totiž při sčítání vůbec nemyslelo. Stejně tak se nemyslelo ani na transgender nebo nebinární osoby. Ve formuláři byly pouze dvě možnosti muž/žena.  

"Máme k dispozici nejrůznější data, ale ta o sexualitě nám chybí. Neexistují žádné statistiky. Kdo jiný by je měl sbírat a kdy jindy než při sčítání lidu,” 

řekl odborník na gender Zdeněk Sloboda aktuálně.cz. S tím však nesouhlasí tisková mluvčí sčítání Jolana Voldánová.  

“Při jednání ve sněmovně poslanci rozhodli o doplňujících otázkách nad rámec těch povinných. Požadavky na zjišťování sexuální orientace nebo genderové identity se neobjevily,"  

vysvětluje Voldánová. 

Médii přitom proběhla aktuálně zpráva o nové podobě občanských průkazů, kde by kromě údajů o titulu nebo rodinném stavu měl nově chybět i údaj o pohlaví jedince. Některé skupiny se totiž nechaly slyšet, že se cítí diskriminované. 

Je tu někdo, kdo se nesečetl?  

Otevřít v galerii (4)
Lidi na ulici.
Lidi na ulici. Zdroj: Pixabay

Deset tisíc korun. Taková hrozí pokuta tomu, kdo se nesečetl. Situace ale není až tolik razantní a naděje pro mírné opozdilce tu ještě stále je. Termíny pro odevzdání papírových formulářů totiž byly prodlouženy. Pokud tak zajdete na poštu nebo na kontaktní místo ČSÚ, můžete se sankcím vyhnout. Papírové formuláře budou k vydání do 21. května a jejich přijímání skončí až o týden později, tedy 28. května.  

A jak jste na tom vy? Stihli jste letošní sčítání? Pokud ne, tak honem na poštu. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze