Hlavní stránka Nové články

Téma očkování je dlouhodobě velmi ošemetná záležitost. Obzvlášť v posledních měsících jej můžeme umístit na seznam konverzačních tabu, kam zařazujeme třeba témata týkající se politiky nebo náboženství. Pokud se přece jen rozhodneme o očkování konverzovat, můžeme se dostat do konfliktu. Část společnosti očkování přijímá, jiná zavrhuje. Přesto je pro české i světové lídry proočkovanost jediná možnost, jak zvládnout boj s koronavirovou pandemií. Na jaké očkovací kampaně vsadil svět a které známé osobnosti se do nich zapojily? 

Kate Middleton a princ William

Historie očkování sahá do laboratoře britského vědce Edwarda Jennera, který je považován za zakladatele vakcinologie, tak jak ji známe dnes. V roce 1796 naočkoval třináctiletého chlapce virem vakcinie, což byl virus blízký viru kravských neštovic. Chlapec následně prokázal imunitu proti neštovicím. O dva roky později byla vyvinuta první vakcína. Systematické, celosvětové očkování populace pak probíhala v průběhu 18. a 19 století. Následná proočkovanost vedla k celosvětové imunizaci populace a postupnému vymýcení pravých neštovic. Princip očkování je takový, že napomáhá imunitnímu systému překonat onemocnění. Ve většině případů zabrání nakažení nebo zmírní průběh nemoci. 

"Jakmile populace dosáhne bodu kolektivní imunity, nemoc se pravděpodobně nebude šířit. Odhad pro COVID-19 je, že zhruba 50 až 80 procent populace bude muset být proočkováno,"

uvádí MUDr. Serpil Erzurum, předsedkyně Lerner Institute.

Ani pozitivní statistiky nestačí k tomu, aby si všichni lidé k očkování vypěstovali důvěru. Vedle informací o pozitivních účincích očkování se lehce šíří množství dezinformací. Hranice mezi pravdou a lží je velmi tenká. Čtenáři, v nepřeberném množství článků nemají čas ověřovat zdroje, rostou tak předsudky a obavy. Není divu, že pak téma očkování na lidi působí jako rudý hadr na býka. Klesající důvěra ve vakcíny značně komplikuje současnou koronavirovou pandemii. Odborníkům dá leckdy velkou práci přesvědčit veřejnost, aby se nechala naočkovat. Dobrý marketing a správná tvář v čele kampaně je klíč k úspěchu. Do očkovacích kampaní vakcínou proti COVID-19 se po celém světě zapojují státníci i významné osobnosti, aby přesvědčili veřejnost. 

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město, Praha 2

Kate a William jako tváře britské očkovací kampaně

Britská královská rodina patří od nepaměti k symbolům Velké Británie a vzor pro mnohé Angličany. Není divu, že sám mladý královský pár vyzval veřejnost, aby se nechala očkovat a současně zdůraznili důležitost vakcíny. Princ William a jeho žena Kate hovořili ve videohovoru se dvěma ženami, které jsou v prioritní skupině na očkování, ale obávaly se vakcinace. Královský pár, který je již sám naočkovaný je uklidnil a varoval před falešnými zprávami, které se šíří na sociálních sítích. 

„Musíme se snažit, aby i mladší generace měly pocit, že je pro ně očkování opravdu důležité,“

řekl princ William. Ve Velké Británii je očkováno první dávkou vakcíny téměř 20 milionů lidí. 

Kate a William při videohovoru.
Kate a William při videohovoru. • Zdroj: Profimedia

Kampaň ve Španělštině pro hispánské komunity

Pouze 40 % lidí v černošských a hispánských komunitách ve Spojených státech uvádí, že má dostatek informací o očkování proti COVID-19. Proto vznikla kampaň s názvem “Je to na Vás”, je plná celebrit a snaží se přesvědčit právě tuto část populace, aby se nechala očkovat. Mezi hlavní tváře patří osobnosti jako neurochirurg a lékařský reportér Sanjay Gupta, herečka Rosie Perez nebo rapper Daveed Diggs. Kampaň je dostupná v angličtině i ve španělštině. Je formou krátkých spotů. Neurochirurg Sanjay Gupta, jakožto lékař byl vůbec mezi prvními, kdo obdržel vakcínu, a to v přímém přenosu. V propagačním klipu vede dialog s raperem Daveed Diggsem:

“Jsem nervózní, musím psát písničky. Budu to ještě moci dělat?” 

Ptá se Diggs.

“Bude to v pořádku Daveede. Věda je to, co potřebujeme. Vakcína je bezpečná, příteli. Ukončí to pandemii,”

odpovídá mu na videu Gupta. Součástí kampaně je i přesměrování na oficiální stránky, kde jsou popsány nejčastější otázky týkající se očkování.

Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta.
Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta. • Zdroj: Profimedia

Obavy o spravedlivou distribuci vakcíny v KLDR

Ačkoliv Korejská lidově demokratická republika po celou dobu pandemie odmítá, že by se na jejím území vyskytovala nákaza, současně však zavedla určitá opatření a omezila mezinárodní obchody. Podle posledních zpráv Světové zdravotnické organizace se i Severní Korea zapojí do očkovací kampaně. Pro vakcíny již mají připraveny chladící boxy. Přes velké množství omezených zdrojů se předpokládá, že se celá kampaň povede ve jménu veřejného zdraví, tak jako všechna pandemická omezení. Stejně tak se šíří obavy, že vakcína nebude distribuovaná spravedlivě. 

Jihoafrický prezident odstartoval očkovací kampaň

Šedesáti osmiletý prezident Cyril Ramaphosa se stal jedním z prvních Jihoafričanů, kteří dostali vakcínu proti koronaviru. Nejprve se zeptal sestry, jestli může zavít oči, poté se zasmál. Dav, který sledoval dění v přímém přenosu tleskal.

“Zpočátku jsem se trochu bál té dlouhé jehly, která mě měla píchnout do paže, ale bylo to tak rychlé, že jsem necítil žádnou bolest,”

řekl Cyril Ramaphosa po očkování. Jižní Afrika se potýká s více než 1 500 000 potvrzených případů COVID-19 a více než 50 000 úmrtí. V očkování vkládají velkou naději a vyzývají občany, aby se nechali naočkovat.

Prezident Cyril Ramaphosa.
Prezident Cyril Ramaphosa. • Zdroj: Profimedia

Austrálie spoléhá na odborníky

Australská vláda zajistila téměř 54 milionů dávek vakcíny AstraZeneca a 20 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech. To je víc než dost pro celou australskou populaci, ale ochota nechat se očkovat stále klesá. Podle nedávné studie pouze tři z pěti Australanů uvedli, že jsou ochotni nechat se očkovat. K zajištění imunity jsou však zapotřebí alespoň čtyři z pěti lidí. Vláda si nyní láme hlavu s tím, jak přesvědčit dostatek populace, aby se nechala naočkovat. Zatím spoléhá na odborníky, jelikož věří, že lidé dají nejvíce na fakta. 

"Mám za sebou svou druhou dávku vakcíny proti COVID-19, spolu s nádhernou Jane Malysiak, první osobou v Austrálii, která byla očkována. Připomínáme, že očkování je pro každého v Austrálii bezplatné a dobrovolné. Naši vlastní lékaři ji shledali bezpečnou a účinnou,"

vybízí k očkování Scott Morrison, australský předseda vlády na svém twitterovém účtu.

Občané Městečka South Park se dožadují vakcíny COVID-19

Zprávy o tom, že prezident Joe Biden obdržel vakcínu obletěly svět. Marketing v USA však zašel ještě dál! Vzpomínáte si na americký animovaný seriál pro dospělé, Městečko South Park? Je známý zejména pro svůj černý humor, satiru a drsnou mluvu. Nyní je zpět a přímo uprostřed koronavirové pandemie. Díl s názvem “Vakcinační speciál” je věnován přímo problematice očkování. Je plný pandemického humoru ve kterém zmiňuje i izraelské úspěchy. V epizodě se všichni snaží dostat vakcínu za každou cenu, protože jsou všichni naočkovaní ve značné výhodě. Jedná se však pouze o seniory, protože očkování není dost. Proto jako jediní mohou chodit do barů a nočních klubů. Pokud byste chtěli speciální díl shlédnout, můžete ho najít na oficiálních stránkách Městečka South Park. 

South Park.
South Park. • Zdroj: ©Comedy Central/Courtesy Everett Collection/Profimedia

Kdy dojde k imunizaci planety?

Protože očkování je účinné jen tehdy, pokud se naočkuje dostatek lidí, cílem farmaceutických společností je zpřístupnit tyto vakcíny lidem po celém světe a přesvědčit většinu populace, aby se nechala naočkovat. V současné chvíli je po celém světě naočkováno, alespoň první dávkou vakcíny proti COVID-19, přes 836 milionů lidí. Nejvíce proočkovaných je v Izraeli, kde přes 55 % populace již dostalo svou první dávku a 49,9 % druhou a jsou zářným příkladem toho, že očkování přináší své ovoce. V České republice je prozatím proočkováno 9,46 % populace. Pro srovnání, v obdobně velkém Švédsku je zatím naočkováno 8,9 % obyvatel. 

Na imunizaci společnosti si budeme muset ještě chvíli počkat. Podle současných odhadů bude pravděpodobně trvat ještě další 3-4 roky, než se po celém světě dostane na všechny z nejzranitelnějších skupin.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem nenapravitelný optimista, s úsměvem lze zvládnout vše lépe. Vystudovala jsem mediální komunikace, miluji četbu, velká města a cestování. Relaxuji tancem a při hraní golfu zlepšuji trpělivost, která mi občas chybí.
Sabina Štaubertová
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks