Hlavní stránka Nové články

Téma očkování je dlouhodobě velmi ošemetná záležitost. Obzvlášť v posledních měsících jej můžeme umístit na seznam konverzačních tabu, kam zařazujeme třeba témata týkající se politiky nebo náboženství. Pokud se přece jen rozhodneme o očkování konverzovat, můžeme se dostat do konfliktu. Část společnosti očkování přijímá, jiná zavrhuje. Přesto je pro české i světové lídry proočkovanost jediná možnost, jak zvládnout boj s koronavirovou pandemií. Na jaké očkovací kampaně vsadil svět a které známé osobnosti se do nich zapojily? 

Historie očkování sahá do laboratoře britského vědce Edwarda Jennera, který je považován za zakladatele vakcinologie, tak jak ji známe dnes. V roce 1796 naočkoval třináctiletého chlapce virem vakcinie, což byl virus blízký viru kravských neštovic. Chlapec následně prokázal imunitu proti neštovicím. O dva roky později byla vyvinuta první vakcína. Systematické, celosvětové očkování populace pak probíhala v průběhu 18. a 19 století. Následná proočkovanost vedla k celosvětové imunizaci populace a postupnému vymýcení pravých neštovic. Princip očkování je takový, že napomáhá imunitnímu systému překonat onemocnění. Ve většině případů zabrání nakažení nebo zmírní průběh nemoci. 

"Jakmile populace dosáhne bodu kolektivní imunity, nemoc se pravděpodobně nebude šířit. Odhad pro COVID-19 je, že zhruba 50 až 80 procent populace bude muset být proočkováno,"

uvádí MUDr. Serpil Erzurum, předsedkyně Lerner Institute.

Ani pozitivní statistiky nestačí k tomu, aby si všichni lidé k očkování vypěstovali důvěru. Vedle informací o pozitivních účincích očkování se lehce šíří množství dezinformací. Hranice mezi pravdou a lží je velmi tenká. Čtenáři, v nepřeberném množství článků nemají čas ověřovat zdroje, rostou tak předsudky a obavy. Není divu, že pak téma očkování na lidi působí jako rudý hadr na býka. Klesající důvěra ve vakcíny značně komplikuje současnou koronavirovou pandemii. Odborníkům dá leckdy velkou práci přesvědčit veřejnost, aby se nechala naočkovat. Dobrý marketing a správná tvář v čele kampaně je klíč k úspěchu. Do očkovacích kampaní vakcínou proti COVID-19 se po celém světě zapojují státníci i významné osobnosti, aby přesvědčili veřejnost. 

Luxusní vila na prodej s pozemkem na Praze
Luxusní vila na prodej s pozemkem na Praze, Praha 5

Kate a William jako tváře britské očkovací kampaně

Britská královská rodina patří od nepaměti k symbolům Velké Británie a vzor pro mnohé Angličany. Není divu, že sám mladý královský pár vyzval veřejnost, aby se nechala očkovat a současně zdůraznili důležitost vakcíny. Princ William a jeho žena Kate hovořili ve videohovoru se dvěma ženami, které jsou v prioritní skupině na očkování, ale obávaly se vakcinace. Královský pár, který je již sám naočkovaný je uklidnil a varoval před falešnými zprávami, které se šíří na sociálních sítích. 

„Musíme se snažit, aby i mladší generace měly pocit, že je pro ně očkování opravdu důležité,“

řekl princ William. Ve Velké Británii je očkováno první dávkou vakcíny téměř 20 milionů lidí. 

Kate a William při videohovoru.
Kate a William při videohovoru. • Zdroj: Profimedia

Kampaň ve Španělštině pro hispánské komunity

Pouze 40 % lidí v černošských a hispánských komunitách ve Spojených státech uvádí, že má dostatek informací o očkování proti COVID-19. Proto vznikla kampaň s názvem “Je to na Vás”, je plná celebrit a snaží se přesvědčit právě tuto část populace, aby se nechala očkovat. Mezi hlavní tváře patří osobnosti jako neurochirurg a lékařský reportér Sanjay Gupta, herečka Rosie Perez nebo rapper Daveed Diggs. Kampaň je dostupná v angličtině i ve španělštině. Je formou krátkých spotů. Neurochirurg Sanjay Gupta, jakožto lékař byl vůbec mezi prvními, kdo obdržel vakcínu, a to v přímém přenosu. V propagačním klipu vede dialog s raperem Daveed Diggsem:

“Jsem nervózní, musím psát písničky. Budu to ještě moci dělat?” 

Ptá se Diggs.

“Bude to v pořádku Daveede. Věda je to, co potřebujeme. Vakcína je bezpečná, příteli. Ukončí to pandemii,”

odpovídá mu na videu Gupta. Součástí kampaně je i přesměrování na oficiální stránky, kde jsou popsány nejčastější otázky týkající se očkování.

Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta.
Neurochirurg a reportér Sanjay Gupta. • Zdroj: Profimedia

Obavy o spravedlivou distribuci vakcíny v KLDR

Ačkoliv Korejská lidově demokratická republika po celou dobu pandemie odmítá, že by se na jejím území vyskytovala nákaza, současně však zavedla určitá opatření a omezila mezinárodní obchody. Podle posledních zpráv Světové zdravotnické organizace se i Severní Korea zapojí do očkovací kampaně. Pro vakcíny již mají připraveny chladící boxy. Přes velké množství omezených zdrojů se předpokládá, že se celá kampaň povede ve jménu veřejného zdraví, tak jako všechna pandemická omezení. Stejně tak se šíří obavy, že vakcína nebude distribuovaná spravedlivě. 

Jihoafrický prezident odstartoval očkovací kampaň

Šedesáti osmiletý prezident Cyril Ramaphosa se stal jedním z prvních Jihoafričanů, kteří dostali vakcínu proti koronaviru. Nejprve se zeptal sestry, jestli může zavít oči, poté se zasmál. Dav, který sledoval dění v přímém přenosu tleskal.

“Zpočátku jsem se trochu bál té dlouhé jehly, která mě měla píchnout do paže, ale bylo to tak rychlé, že jsem necítil žádnou bolest,”

řekl Cyril Ramaphosa po očkování. Jižní Afrika se potýká s více než 1 500 000 potvrzených případů COVID-19 a více než 50 000 úmrtí. V očkování vkládají velkou naději a vyzývají občany, aby se nechali naočkovat.

Prezident Cyril Ramaphosa.
Prezident Cyril Ramaphosa. • Zdroj: Profimedia

Austrálie spoléhá na odborníky

Australská vláda zajistila téměř 54 milionů dávek vakcíny AstraZeneca a 20 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech. To je víc než dost pro celou australskou populaci, ale ochota nechat se očkovat stále klesá. Podle nedávné studie pouze tři z pěti Australanů uvedli, že jsou ochotni nechat se očkovat. K zajištění imunity jsou však zapotřebí alespoň čtyři z pěti lidí. Vláda si nyní láme hlavu s tím, jak přesvědčit dostatek populace, aby se nechala naočkovat. Zatím spoléhá na odborníky, jelikož věří, že lidé dají nejvíce na fakta. 

"Mám za sebou svou druhou dávku vakcíny proti COVID-19, spolu s nádhernou Jane Malysiak, první osobou v Austrálii, která byla očkována. Připomínáme, že očkování je pro každého v Austrálii bezplatné a dobrovolné. Naši vlastní lékaři ji shledali bezpečnou a účinnou,"

vybízí k očkování Scott Morrison, australský předseda vlády na svém twitterovém účtu.

Občané Městečka South Park se dožadují vakcíny COVID-19

Zprávy o tom, že prezident Joe Biden obdržel vakcínu obletěly svět. Marketing v USA však zašel ještě dál! Vzpomínáte si na americký animovaný seriál pro dospělé, Městečko South Park? Je známý zejména pro svůj černý humor, satiru a drsnou mluvu. Nyní je zpět a přímo uprostřed koronavirové pandemie. Díl s názvem “Vakcinační speciál” je věnován přímo problematice očkování. Je plný pandemického humoru ve kterém zmiňuje i izraelské úspěchy. V epizodě se všichni snaží dostat vakcínu za každou cenu, protože jsou všichni naočkovaní ve značné výhodě. Jedná se však pouze o seniory, protože očkování není dost. Proto jako jediní mohou chodit do barů a nočních klubů. Pokud byste chtěli speciální díl shlédnout, můžete ho najít na oficiálních stránkách Městečka South Park. 

South Park.
South Park. • Zdroj: ©Comedy Central/Courtesy Everett Collection/Profimedia

Kdy dojde k imunizaci planety?

Protože očkování je účinné jen tehdy, pokud se naočkuje dostatek lidí, cílem farmaceutických společností je zpřístupnit tyto vakcíny lidem po celém světe a přesvědčit většinu populace, aby se nechala naočkovat. V současné chvíli je po celém světě naočkováno, alespoň první dávkou vakcíny proti COVID-19, přes 836 milionů lidí. Nejvíce proočkovaných je v Izraeli, kde přes 55 % populace již dostalo svou první dávku a 49,9 % druhou a jsou zářným příkladem toho, že očkování přináší své ovoce. V České republice je prozatím proočkováno 9,46 % populace. Pro srovnání, v obdobně velkém Švédsku je zatím naočkováno 8,9 % obyvatel. 

Na imunizaci společnosti si budeme muset ještě chvíli počkat. Podle současných odhadů bude pravděpodobně trvat ještě další 3-4 roky, než se po celém světě dostane na všechny z nejzranitelnějších skupin.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem nenapravitelný optimista, s úsměvem lze zvládnout vše lépe. Vystudovala jsem mediální komunikace, miluji četbu, velká města a cestování. Relaxuji tancem a při hraní golfu zlepšuji trpělivost, která mi občas chybí.
Sabina Štaubertová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
19 860 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej s pozemkem na Praze
Praha 5

Luxusní vila na prodej s pozemkem na Praze

9 + 2 576 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
55 315 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 258 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady - 106m
Praha 3

Byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady - 106m

3 + 1 106 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej - Praha 9
Praha 9

Obchodní prostor na prodej - Praha 9

126 m²
8 887 643 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej - Praha 9
Praha 9

Obchodní prostor na prodej - Praha 9

Atypický 92 m²
6 879 994 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha 8
Praha 8

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha 8

4 + KK 186 m², ter. 50 m²
29 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2

5 + 1 209 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní a kancelářské prostory k pronájmu
Praha 7

Obchodní a kancelářské prostory k pronájmu

1758 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 517
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 517

Atypický 517 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem coworking a servisované kanceláře
Praha 1

Pronájem coworking a servisované kanceláře

Atypický 1000 m², ter. 1000 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse kancelář k pronájmu
Praha 2

Luxusní penthouse kancelář k pronájmu

6 + KK 800 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní kanceláře, Vyšehrad - 130m2
Praha 2

Pronájem luxusní kanceláře, Vyšehrad - 130m2

3 + KK 130 m²
60 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na pronájem Nové Město, Praha 1 -
Praha 1

Kancelář na pronájem Nové Město, Praha 1 -

2 + KK 73 m², bal. 4 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Atypický 460 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Atypický 335 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Atypický 118 m²
37 052 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 1 - 459m2
Praha 1

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 1 - 459m2

Atypický 459 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

Atypický 287 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 200
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 200

Atypický 200 m²
79 600 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Nové Město - 321m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Nové Město - 321m²

4 + KK 465 m², ter. 144 m²
40 251 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 42
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 42

2 + KK 42 m²
8 810 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
18 184 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 108
Praha 8

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 108

108 m²
47 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 55
Praha 8

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 55

Atypický 55 m²
26 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 41
Praha 8

Pronájem obchodních prostor, Praha 8 - 41

Atypický 48 m²
20 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 408
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 408

Atypický 408 m²
194 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 8 - 204
Praha 8

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 8 - 204

Atypický 204 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu, Praha 1

222 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář k pronájmu Praha 1 - 30
Praha 1

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 30

Atypický 30 m²
12 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář k pronájmu Praha 1 - 100
Praha 1

Kancelář k pronájmu Praha 1 - 100

Atypický 100 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks