Top hledané
Výsledky (0)
Česko má čím dál méně absolventu VŠ.

Absolventů VŠ ubývá. Pro studenty ze zahraničí jsou ale české školy lákavé, zejména pro Slováky, Rusy a Ukrajince

Radim Červenka
02. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Studentka

Podle ČSÚ ubývá absolventů vysokých škol. Dalším zásadním trendem je přibývání studentů ze zahraničí, kterých je v českém terciárním vzdělávání téměř jedna pětina.

České školství se aktuálně potýká s problémem nedostatku míst pro budoucí studenty středních škol. Zároveň Český statistický úřad zveřejnil informace o výrazném poklesu absolventů vysokých škol a nárůstu zahraničních studentů.

„V roce 2022 absolvovalo vysokou školu v Česku celkem 58 699 osob, což je o 1 900 méně než v roce předchozím. V porovnání s rekordním rokem 2012, kdy vysokou školu absolvovalo celkem 94 090 studentů, jejich počet klesl dokonce o více než 35 tisíc, tedy o 38 %,“ 

uvedla Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Počty absolventů se přizpůsobují situaci

Do počtu absolventů v jednotlivých letech se promítá řada faktorů, např. počet studentů v populačním ročníku, aktuální politická rozhodnutí (typicky nově zavedené nároky na VŠ vzdělání pro státní zaměstnance) a v posledních dvaceti letech se odráželo také rozdělování dlouhých magisterských programů na bakalářské a magisterské navazující.

Z dat ČSÚ také vyplývá, že v silných populačních ročnících je větší zastoupení studentů na soukromých vysokých školách, což je možné přičíst "nedostatku" míst na veřejných vysokých školách, jejichž nabídka je poměrně stabilní.

Dalším výrazným fenoménem v českém vysokém školství je poměrně velké množství studentů ze zahraničí (18 %). Zásadním lákadlem pro studenty ze zahraničí je fakt, že v Česku je pro ně terciární vzdělávání k dispozici zdarma. Pokud studují v češtině je na ně na veřejných vysokých školách pohlíženo jako na české občany. Poplatky se vybírají zpravidla za studium v angličtině.

V ČR nestudují jen Slováci

Není překvapivým zjištěním, že zásadní mírou se na počtu zahraničních studentů podílejí Slováci (38 % všech cizinců), vzhledem k federační minulosti pro ně jazyková bariéra není překážkou. Následují studenti z Ruska a (14 %) a Ukrajiny (11 %).

Ačkoliv se na první pohled jedná o strohá čísla, lze na ně nahlížet i z odlišného úhlu pohledu.

"V roce 2021 byl počet studentů z Ruské federace 33krát vyšší než v roce 2001, zatímco celkový počet studentů cizinců byl v roce 2021 oproti roku 2001 „jen“ šestinásobný,"

vysvětlila pro LP-Life.cz Vendula Kašparová z ČSÚ, jak je možné vnímat prudký nárůst počtu zahraničních studentů za poslední 20 let. Obzvláště pro ruské studenty se jedná o atraktivní destinaci, i když v poslední době je možné pozorovat mírný pokles. V roce 2022 totiž podle údajů ČSÚ ubylo 5,3 % Rusů na českých vysokých školách.

I zde tak můžeme pozorovat zhoršené mezinárodní vztahy v důsledku konfliktu na Ukrajině. Ruští vysokoškoláci tak žádají o převod studií do své rodné země, anebo hledají nové studijní destinace u zemí méně kritických k vojenské agresi jako je Turecko a Dubaj.

Nejpočetnější zastoupení pak mají kromě uvedených zemí Kazachstán, Indie, Bělorusko a až pak následují evropské státy jako Německo a Itálie.

"Jde o dost subjektivní posouzení, mě osobně třeba překvapilo 573 studentů z Íránské islámské republiky,"

zmínila se o velkém zájmu studovat v ČR mezi studenty s poměrně exotické destinace Kašparová. Z velké časti se jedná o mladě vědce, jelikož 31 % Íránců v Česku studuje v doktorských studijních programem.

Bude dostatek míst na VŠ?

Podrobná statistická data má k dispozici i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, do jaké míry napomůžou, aby se situace s nedostatkem míst na středních školách neopakovala pro studenty ze silných populačních ročníků, není jasné.

"Tato data od MŠMT přímo přebíráme, sběr dat je tedy přímo jejich agendou. Nicméně jak moc je využívají při plánování politických opatření apod., to nedokáži posoudit,"

uzavřela pro LP-Life.cz odbornice na statistiku.

Zdroje: thepienews.com, echo24.cz, denikn.cz, ČSÚ, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze