Top hledané
Výsledky (0)
Česká republika je ode dneška na úrovni 3. stupně opatření.

Aktuální přehled opatření: Co se ode dneška mění?

Kateřina Ostrejšová
03. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dívka na vánočních trzích.

Vláda po nedělním mimořádném jednání rozhodla o dalším rozvolnění protiepidemických opatření. Česká republika se přesunula ze čtvrté úrovně rizika do třetí. Co všechno nás čeká? Své brány dnes znovu otevřou restaurace, všechny obchody i provozovny služeb. Končí také veškerá omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. 

Zpátky mezi přáteli

Končí zákaz nočního vycházení, který platil od 23:00 do 5:00. Pohybovat venku se tak můžeme počínaje dneškem bez omezení. Venku se bude moct sejít 50 lidí, ve vnitřních prostorách 10. Povinností však stále zůstává nosit roušku. Končí také zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech.

Otevřít v galerii (6)
Kamarádi pijí svařák.
Kamarádi pijí svařák. Zdroj: Pixabay.com/chriswanders

Ven na trhy a svařák? 

Venkovní trhy vláda podle slov vicepremiéra Karla Havlíčka nedoporučuje, ale ani je nezakazuje. Rozhodnutí ponechala na magistrátech a obecních úřadech. Pro vánoční trhy však platí stejná pravidla jako pro farmářské trhy – mezery mezi stánky čtyři metry a konzumace jídla a nápojů na místě je zakázána.  

V neděli opět do obchodu 

Otevřít v galerii (6)
Oblečení na ramínkách.
Oblečení na ramínkách. Zdroj: Pixabay.com/Pexels

Obchody se také vrací do normálu, budou moci být otevřené bez přerušení, tedy i v neděli a ve státní svátky. Jediné, co zůstává, je omezení počtu osob uvnitř – jeden zákazník na 15 metrech čtverečních a dvoumetrové rozestupy zákazníků.  

Dámy se mohou nechat hýčkat 

Otevřít v galerii (6)
Žena si dopřává zkrášlovací proceduru.
Žena si dopřává zkrášlovací proceduru. Zdroj: Freepik.com

Fungovat začínají i služby, ovšem za zvýšených hygienických opatření. V kadeřnictví nebo kosmetických salonech nadále platí povinnost dvoumetrových rozestupů. Kadeřníkům bude stačit pouze rouška, bez ochranného štítu.  

Tak dámy, přiznejte se, co to bude dřív – manikúra, pedikúra, nové vlasy nebo rovnou všechno?  

Hurá do restaurace  

Otevřít v galerii (6)
Lidé v restauraci na jídle.
Lidé v restauraci na jídle. Zdroj: Pixabay.com/StockSnap

Taky už se jste se nemohli dočkat, až konečně vyrazíte na dobrý oběd nebo večeři? Restaurace a hospody dneškem otevírají, zatím však v pozměněné otevírací době (od 6:00 do 22:00). Přijít můžete maximálně ve čtyřech. Číšníci smí obsloužit pouze usazené hosty a podnik smí naplnit pouze polovinu kapacity.  

Pokud se chcete občerstvit během nakupování v obchodním centru, i to je ode dneška možné – prostřednictvím výdejních okének.  

Sport už i vevnitř  

Otevřít v galerii (6)
Žena cvičí jógu.
Žena cvičí jógu. Zdroj: Pixabay.com/AndiP

Tak to vypadá, že tu formu do plavek přeci jenom stihneme! Sportovní centra dnes otevírají stejně tak. Pod podmínkou jednoho klienta na 15 metrech čtverečních. Na skupinové lekce se smí přihlásit 9 lidí plus trenér. Povinnost roušek při cvičení vevnitř stále zůstává.  

„Trénink bude v individuálních odstupech minimálně dva metry, samozřejmě s výjimkou vztahu klient – trenér. Je tam zákaz fyzické interakce, pokud je to možné. Skupinové lekce budou v režimu 9+1,“  

řekl k opatření vicepremiér Karel Havlíček.

Nadšeni můžou být i milovníci plavání. Do bazénu vstup povolen! Stejně jako ve fitness centrech zde platí omezení – pouze jeden člověk na 15 metrech čtverečních. Na sauny si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Profesionální soutěže nově doplní také amatérské, ovšem stále bez diváků. Venku se nynější počet šesti osob zvyšuje, sportovat můžou dva týmy nebo skupiny. 

Kam za kulturou?  

Otevírají se také muzea a galerie, ovšem z jedné čtvrtiny své kapacity. Prohlídky hradů a zámků jsou umožněné pouze v desetičlenné skupině. Knihovny a knihkupectví také dostaly zelenou. Otevřené mohou být za stejných podmínek, které platí v obchodech a jiných provozovnách.

Divadla a kina zatím zůstávají zavřená. K jejich znovuotevření by mohlo dojít až ve druhém stupni.  

Otevřít v galerii (6)
Žena pije kávu v hotelu.
Žena pije kávu v hotelu. Zdroj: Pixabay.com/StockSnap

Hotely bez omezení  

Pro ubytovací služby neplatí ode dneška žádné omezení. Dodržet se ale musí obecná opatření – roušky, dezinfekce a dvoumetrové rozestupy.  

Kde je tedy potřeba stále rouška? 

  • Uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj).

  • Ve třídách a společných prostorách uvnitř škol.  

  • V prostředcích a na zastávkách veřejné dopravy.  

  • Při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků. 

  • Venku na území měst a obcí. 

  • V automobilech, pokud cestujete s někým, kdo není členem společné domácnosti.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze