Top hledané
Výsledky (0)
Index akcií amerických firem S&P 500 trhá rekordy růstu.

Americké firmy jsou opět na vzestupu. Akcie největších firem v USA lámou rekordy

Radim Červenka
24. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Akcie

Globální světové recesi už odzvonila. Alespoň v Americe, jelikož hodnota akcií největších firem tamního trhu dosáhla rekordní úrovně. Příkladem úspěchu je např. populární streamovací platforma Netflix. Díky změně uživatelských pravidel dosáhla na rekordní příliv nových uživatelů, což se odrazilo na výrazném růstu akcií firmy. Index S&P 500 nadále táhnou technologické firmy, které stojí i za růstem cen akcií amerického trhu.

Index pětistovky největších amerických firem dvakrát po sobě uzavřel své obchodování na rekordní úrovni. Po úpadku nejvyhledávanějšího investičního indexu na světě, za kterým stála globální pandemie a následná bezpečnostní krize, se americká ekonomika nadechla k dalšímu růstu. Alespoň podle firem zařazených na index.

Cena akcií firem zařazených do indexu výrazně rostou (tzv. býčí trh) už od poloviny října. Aktuálně své zisky reportovala řada klíčových firem jako je Tesla, Intel, Abbot Laboratories nebo Johnson & Johnson. Další růst indexu se dá nadále očekávat. Protože největší americké firmy budou své výsledky reportovat příští týden.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Netflix se svými omezeními pro uživatele dosáhl na rekordy

Konkrétně se ozve Microsoft a Apple, čili první dvě místa indexu, která mají dohromady váhu 14 % na seznamu pětistovky amerických firem. Největší firma, která tento týden reportovala výsledky byla Tesla známého miliardáře Elona Muska, té však patří "až" 9. místo aktuálního žebříčku.

Prudký nárůst hodnoty akcii (téměř 9 %) ohlásil Netflix. Změna politiky firmy přinesla pro největší světovou streamovací platformu své ovoce. Firma totiž dosáhla na největší nárůst uživatelů od dob pandemie covidu-19.

"Netflix přidává více než 13m předplatitelů za Q4 a celkový počet tak činí 260.3m... Je velmi obtížné nastavit očekávání tak, abyste měli jistotu, že je překonáte a zároveň uspokojili trh. Netflix to ale zvládá bravůrně; Management očekával provozní marži 13,3%, ale ve skutečnosti dosáhl téměř 17%. Skutečný růst tržeb také překonal čtvrtletní výhled o 2%,"

popsal tržní úspěch Netflixu na síti X akciový analytik společnosti Patria Jakub Blaha.

Společnosti vyšel riskantní tah se zpřísněním pravidel předplatného, když výrazně omezil možnosti sdílení předplatného. Zatímco v internetových diskuzích fanoušci hrozili opuštěním služby, podle reportovaných čísel dosáhl Netflix na miliony nových předplatitelů. Řada z nich pravděpodobně v minulosti využívala právě sdíleného předplatného.

Výrazný růst hodnoty akcií Netflixu však nebyl rekordem mezi největšími americkými firmami. Rekordmanem se stala firma Archer-Daniels-Midland. Cena jejich akcií vzrostla o 24.2 %. Je 224. firmou na žebříčku s podíle 9 setin procenta. Netflixu patří 34. pozice a např. McDonald je jen o dvě místa před Netflixem.

Jak funguje index S&P 500?

Index S&P 500, je asi tím nejzákladnějším investičním indikátorem. Do tohoto seznamu se dostane 500 nejúspěšnějších amerických firem, které však musí být v zisku. Pokud se firmě nedaří, seznam opustí. Ze indexu pak vychází pestrá řada investičních produktů, nejčastěji ETF fondů. Ačkoliv v časech ekonomické recese i hodnota firem na tomto indexu klesá, z dlouhodobého hlediska index neustále roste. Firmy kterým se nedaří se v žebříčku propadají anebo ho musí opustit a jsou nahrazeny jinými.

"Do indexu S&P 500 se nedostane firma, která není zisková. Ziskovost je posuzována jak v tom posledním čtvrtletí, které firma odreportovala, tak i v součtu za předchozí čtyři období. Když se jí jedno čtvrtletí nevyvede, z indexu nevypadne, pokud předchozí období byla dobrá,"

vysvětlila pro Seznamzprávy analytička Anna Píchová princip zařazování firem na index, který historicky stojí za úspěchem investování podle nejznámějšího seznamu amerických firem.

V minulosti táhly americkou ekonomiku ropné giganty jakými je např. Exxon. V současnosti žebříčku jednoznačně kralují technologické firmy. Tvoří dokonce 28 % celého indexu. Vznikají tak otázky, jestli je index stále dostatečně diverzifikovaný.

"Není to pro mě úplně zásadní problém, protože ty firmy do téhle velikosti dorostly z nějakého důvodu. Kdyby byly špatné, neměly budoucnost, tak se nikdy do této velikosti nedostanou. Až tyhle firmy už nebudou mít budoucnost, přijdou zase nějaké jiné,"

uvádí Jíchová a index nepovažuje za nijak zvlášť rizikový ani kvůli koncentraci technologických firem jako je Microsoft, Apple nebo Alphabet.

Zdroje: reuters.com, slickcharts.com, seznamzprávy.cz, teitter.com, forbes.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze