Top hledané
Výsledky (0)
Pokud se během Vánoc ocitnete v Argentině, mrazu a sněhové nadílky se tu nedočkáte. Argentina se nachází na jižní polokouli a roční období jsou tu obrácená. To je důvod, proč se Vánoce v Argentině, na rozdíl od většiny jiných zemí světa, slaví během teplejších měsíců.

Vánoce v Argentině: Nejsou velkými fanoušky koled a filmů. Jsou ale milovníky vánočního tanga a svátky protančí

Kristina Valachyová
14. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Neexistuje lepší místo, kam se vypravit na úžasnou prezentaci tance tango, než do Argentiny

Argentinci oslavují Vánoce spíše 24. prosince než 25. prosince. Je běžné zůstat do půlnoci vzhůru, pouštět ohňostroj, o půlnoci si připít šampaňským a pustit si sváteční hudbu. Pokud hledáte klidné svátky, Argentina je pro vás ideálním místem! Spousta lidí si sem jezdí užít přímořské Vánoce na pláži.

Vánoce(La Navidad) jsou v Argentině největším svátkem v roce. Během dne přebíhají rodiče z obchodu do obchodu a snaží se na poslední chvíli sehnat dárky.

Obchody s hračkami mají v tomto ročním období žně, neboť rozdávání dárků je většinou vyhrazeno dětem a dospělí dostávají dárky jen zřídka. Když jsou všechny dárky nakoupeny a zabaleny, jsou skryty před zraky dětí až do štědrovečerní půlnoci.

Většina obyvatel je římskokatolického vyznání. Přesto se zdejší tradice a dekorace hodně liší od severní polokoule – a dokonce i od sousedních jihoamerických zemí. V Argentině začíná vánoční období 8. prosince dnem Neposkvrněného početí a oficiálně končí 6. ledna svátkem Tří králů (Día de los Reyes Magos). Mezi vánoční tradice oblíbené argentinskými dětmi patří nechat přes noc mezi 5. a 6. lednem boty pod vánočním stromkem nebo pod postelí, aby je tři králové naplnili dárky. Děti na oplátku nechávají za dveřmi seno a vodu pro koně tří králů.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Žádné zvuky vánočních koled

Argentinci nejsou takovými fanoušky vánočních koled a filmů jako Američané.

Rozhlasové stanice tu nehrají vánoční melodie pořád dokola. Bez zvuků koled zní Štědrý den v argentinské domácnosti velmi podobně jako kterýkoli jiný den. Venku je často horko, takže většina lidí zůstává doma nebo vyrazí na pláž, pokud je v blízkosti.

Dekorace

Vánoční koledy v Argentině téměř neuslyšíte, zato třpytivých světel a zabalených dárků je tu spousta. Typickými vánočními barvami jsou červená a bílá.

8. prosinec (který je katolickou církví slaven jako svátek Neposkvrněného početí Panny Marie) je datem, kdy se začíná instalovat vánoční výzdoba. Oblíbeným dekoračním prvkem jsou i v Argentině vánoční stromky (zejména v nákupních centrech a náměstích v metropoli Buenos Aires), ale nepřehlédnutelnou dekorací jsou i betlémy. Betlémy, označované jako pesebre, zůstávají v domech i po Štědrém dni. Ve skutečnosti je v Argentině běžnou praxí ponechat vánoční výzdobu až do 6. ledna, tedy do Tří králů.

Vánoční pohlednice nejsou v Argentině běžné a přestože někteří dospělí dávají a dostávají dárky, obvykle jen v kruhu nejbližší rodiny a přátel.

Aktivity před Vánocemi

Jen málo zemí v katolické Jižní Americe považuje za hlavní vánoční postavu Santa Clause, avšak Argentina(zejména velká města) je v tomto jednou z výjimek. Malé děti se hrnou do nákupních center, aby Santovi předaly ručně psaný dopis a vyfotily se s ním. Místní obyvatelé Santu označují též „El Gordo de Navidad“ čili vánoční tlouštík.

Štědrý den

Podobně jako v mnoha jiných jihoamerických zemích je Noche Buena (Štědrý večer) nejslavnostnějším okamžikem vánočního období. Účast na mši na Noche Buena není v Argentině tak populární jako v jiných latinských zemích. Na štědrý den se často sejde širší rodina a stráví spolu večer doma.

Pokud se místní obyvatelé večerní mše účastní, navážou na bohoslužbu velkolepou vánoční hostinou, která se obvykle začíná kolem desáté a jedenácté večer. Když odbije půlnoc, mohou si děti rozbalit dárky a dospělí si připijí sklenkou šampaňského. Poté, co pomine nadšení z dárků, mladí lidé se obvykle sejdou s přáteli a pokračují v oslavách až do časného rána.

Setkání doprovází výbuchy barevných ohňostrojů. Pokud dorazíte do Argentiny několik dní před Vánocemi, pravděpodobně vás zvuky ohňostrojů budou provázet každou noc.

Ohňostroje jako vánoční tradice

Ohňostroje jsou v mnoha zemích Latinské Ameriky velmi populární nejen na Silvestra, ale také na Vánoce. V Argentině budete svědky podomácku připravených i profesionálních ohňostrojů po celé zemi. Nejlepším místem ke sledování této ohromující podívané je Puerto Madero, přístavní čtvrť Buenos Aires. Nezapomeňte si zde přitom také prohlédnout Puente de la Mujer (Ženský most) a množství jedinečných laviček po celém městě.

Další tradicí štědrovečerní noci jsou „globos“, papírové lampiony se svíčkou uvnitř, které se vznášejí do nebe (jako čínské lucerny). Na Štědrý večer po půlnoci se jimi naplní obloha.

Když ohňostroj skončí, všichni se vrátí dovnitř a zjistí, že Papa Noel neboli Santa Claus nechal pod vánočním stromečkem dárky.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Pro místní je typické, že 25. prosince nikam nechodí. Děti se probouzejí a hrají si s novými hračkami, někteří mají i druhou vánoční večeři, ale obvykle je to velmi klidný den.

Během několika následujících dní se Argentinci setkávají s blízkými, aby spolu jedli, vyměňovali si dárky nebo zašli na pláž.

Dalším vánočním zvykem v této jihoamerické zemi je loterie Gordo de Navidad, která se losuje krátce po Vánocích. Hlavní výhrou je 15 milionů pesos.

Vánoční stromky

Vánoční stromky jsou velmi oblíbené a často se zdobí už od 8. prosince (svátek Neposkvrněného početí – kdy katolíci slaví početí Marie). Někteří lidé zdobí vánoční stromky vatovými koulemi, které představují sníh. Umělé stromky jsou v Argentině mnohem běžnější než skutečné. Mohou se dodávat i v jiných barvách než zelená, například bílé nebo modré!

Jídlo

Hlavní vánoční jídlo se podává během Štědrého večera, často kolem desáté nebo jedenácté hodiny. Může se podávat na zahradě nebo i na pláži. Mezi oblíbená jídla patří pečená krůta, pečené vepřové maso (v severní Argentině preferují někteří lidé kozí), „vitel tuné“ (plátky telecího masa podávané se smetanovou omáčkou ze sardel a tuňáka), plněná rajčata, saláty a množství různých sendvičů jako „pan de atun“ (speciální sendviče s tuňákem), „sándwich de miga“ (sendviče vyrobené z tenkého bílého chleba bez kůrky – mohou být jednoduché, dvojité nebo vícevrstvé) a „torre de panqueques“ (sendvičový „koláč“ vyrobený z několika vrstev tortil s různými náplněmi). Klasický vánoční talíř, označovaný také jako ternera atunada, sestává z telecích plátků dušených ve smetanové majonézové omáčce s konzervovaným tuňákem a kapary. Obvykle se podává za studena a je to lahodný – a lehký – předkrm na sváteční tabuli. Výběr grilovaných mas „parrillada“ je velmi oblíbené jídlo, které se během Vánoc podává ve všech domácnostech. Dalším chutným vánočním jídlem je „ninos envuettas“, což je srolovaný steak plněný natvrdo uvařenými vejci, mletým masem a pepřem.

Dezertem může být vánoční sladké pečivo a pudinky jako pan dulce a panettone, stejně jako ovocný salát, zmrzlina a různé druhy koláčů. Pan dulce je sladký bochník bílého chleba plněný sušeným ovocem, oříšky a čokoládovými lupínky. V Argentině je to běžný dezert, který lze koupit i v supermarketech a mnoha místních pekárnách.

Nebudou chybět ani sladkosti jako rozinky v čokoládě, arašídy nebo mandle obalené v cukru, „mantecol“ (poloměkký nugát vyrobený z arašídového másla) a různé druhy „turron“ (tvrdý nugát). Tato oblíbená pochoutka je vyrobena z mandlí obalených ztuhlou směsí medu, cukru a vajíčka. Podobně jako nugát se turron kupuje jako velký blok, který se pak vezme domů a naseká na kostičky.

Během teplých Vánoc je v Argentině také běžné konzumovat studená jídla. Bez ohledu na to, ve které části Argentiny se nacházíte, najdete osvěžující ruský salát, uzeniny a saláty.

V Argentině je hlavním jazykem španělština (Argentinci ji stále nazývají castellano), takže šťastné/veselé Vánoce se řeknou „Feliz Navidad“.

Jděte na tango show

Neexistuje lepší místo, kam se vypravit na úžasnou prezentaci tance tango, než do Argentiny!

Tanec je v Argentině velkou součástí Vánoc.

Tango baví a uchvacuje lidi z celého světa. Zajít na dobrou tango show je proto ideální způsob, jak v Argentině strávit 24. a 25. prosinec. Buenos Aires je k tomu ideálním místem. Mnohé restaurace a bary na Vánoce zavírají, ale taneční představení probíhají i přes svátky. Jedny z nejlepších tango show jsou v Madero Tango.

Den tří králů

V mnoha rodinách dostávají děti dárky 6. ledna, tedy na Tři krále, a ne na Štědrý večer. To, že dárky doručují Tři králové a nikoli Santa nebo Papa Noel, odráží více biblický pohled na tento svátek. Tři králové přinesli Ježíškovi dárky po jeho narození, takže dává smysl, aby měli na starosti obdarovávání dětí i nadále. Děti nechávají za dveřmi vodu a seno pro koně tří králů. Králové za to nechávají dětem dárky v botách, které bývají umístěny vedle dveří, někdy pod postelí či pod vánočním stromečkem.

Zdroj: Whychristmas.com, Kuodatravel.com, Goworldtravel.com, Ecelaspanish.com, Triplegend.com, Indobase.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: