Top hledané
Výsledky (0)
V úterý 9.10. byl v majestátním prostoru Národního památníku na Vítkově zahájen mezinárodní hudební festival Struny podzimu. A zahájení to bylo opravdu velkolepé!

Ars Nova Copenhagen: Strhující koncert na Vítkově zahájil Struny podzimu

Eva Ledecká
10. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ars Nova Copenhagen

Festival Struny podzimu nabízí hudbu vysoké úrovně, která se line napříč různými žánry. Pro své koncerty vybírají organizátoři i luxusní a mnohdy překvapující prostory. Velmi oceňujeme konkrétně výběr pro letošní ročník. Zahajovací koncert na Vítkově patřil mezi ty, které byly obzvlášť lákavé.

Paul Hillier, šéfdirigent
Terry Riley
Ars Nova Copenhagen

Ars Nova Copenhagen ohromil publikum

 V Národním památníku na Vítkově se večer 9. října českému publiku již po několikáté představil jeden z předních vokálních světových souborů Ars Nova Copenhagen, který byl založen už v roce 1979. Svým zpěvem všechny přítomné diváky uchvátilo 12 členů souboru a dalších 5 předvedlo své umění na bicí nástroje. Šéfdirigentem a uměleckým ředitelem je Paul Hillier z Velké Británie, který se kromě dirigování věnuje zpěvu, komponování i psaní textů o hudbě. Paul Hillier je nositelem Řádu britského impéria, který získal za své zásluhy v oblasti sborové hudby.

Strhující zážitek měli všichni, kdo na koncert dorazili. Ars Nova Copenhagen se specializuje na interpretaci polyfonní sborové hudby, která sahá až do období renezance. Často je k vidění ve spolupráci s divadly, filmy nebo baletním vystoupením. Vrcholem úterního koncertu byla skladba In C od Terryho Rileye, které jsme se dočkali po přestávce. On sám byl přítomen v publiku a po koncertě sklidil on i Ars Nova obrovský potlesk za povstání celého sálu.

Investiční 1+kk na prodej, Praha 4 - Chodov
Investiční 1+kk na prodej, Praha 4 - Chodov, Praha 4

Terry Riley, skladba In C

Terry Riley se vždy zajímal o jazz, studoval hudbu na univerzitě v kalifornském Berkeley. V roce 1970 se stal žákem indického Pandita Pran Natha, od něhož se učil zpěvu 26 let.

Jeho skladba In C je mistrovské dílo. Můžete v ní pozorovat opakování hudebních kusů, a jejich překrývání, hudba plyne a vy se pomalu noříte stále hlouběji do jeho nitra, zdá se, že již končí, avšak opět se vrátí jako vlna, která vás pohltí a vyvrhne zase o kus dál. In C byla od svého vzniku v roce 1964 interpretována mnohokrát, s různými nástroji, v různém provedení, počtu interpretů i délce trvání.

Velmi tleskáme neuvěřitelnému umu souboru Ars Nova Copenhagen. Ten se projevil nejen v impozantní skladbě In C Terryho Rileye, ale také skladbách ostatních, které v Národním památníku na Vítkově zazněly. Festival Struny podzimu může být hrdý na to, že dokázal českým divákům zprostředkovat takový luxusní zážitek. A to je prosím, teprve začátek!

V rámci festivalu se můžete těšit ještě na dalších 10 koncertů. Festival končí 10. listopadu v luxusních prostorech pražského Rudolfina.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Struny podzimu
STRUNY PODZIMU S.R.O. Palackého 1/740 110 00 Praha 1
224 946 508