Top hledané
Výsledky (0)
Bezpečnostní úřady varují před čínskou sociální sítí v USA i Česku a do rozporu se může TikTok dostat i s pravidly Evropské unie.

Astronomická pokuta pro Tiktok: síť je kybernetickou hrozbou i v Česku

Radim Červenka
19. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Aplikace TikTok na mobilním telefonu.

Čínská sociální síť TikTok patří k nejpopulárnějším na světě a konkuruje Facebooku a Instagramu. Dlouhodobě je však bezpečnostními úřady v Evropě a v Americe označována za rizikovou, kvůli shromažďování dat, které pak od firmy ByteDance provozující aplikaci směřují k čínské vládě. Nedemokratický čínský režim  je západními demokraciemi považován za hrozbu. Firma aktuálně dostala obří pokutu od irského úřadu na ochranu dat. U několika miliardové pokuty však nemusí zůstat, jelikož TikTok je v Evropské unii stále vyšetřován.

Internetovou sociální síť TikTok už delší dobu doprovází kontroverze. Během prezidentství Donalda Trumpa bylo znemožněno stáhnout aplikaci k jejímu provozu. V Americe mezi lety 2020 až 2023 tak byl TikTok v podstatě zakázanou zábavou.

Letos na jaře byl však zákaz odvolán. Důvodem byla možnost pořídit si aplikaci přes vzdálené připojení VPN, navíc ti, co si do svých zařízení TikTok stáhli před jeho oficiálním zákazem, ho mohli dál nerušeně používat. Reálně tak zákaz k výraznému omezení používání aplikace nevedl. Důvod zákazu je však stále platný. Jde o obavy z čínské špionáže.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Společnost ByteDance, která aplikaci provozuje, má totiž povinnost v čínské komunistické vládě na vyžádání předat veškerá data. Všechna osobní videa natočená a sdílená pomocí TikToku tak jsou k dispozici čínským úřadům. Před používáním aplikace dlouhodobě varují i české bezpečnostní úřady.

Tiktok je kybernetickou hrozbou i v Česku

"VARUJEME před kybernetickou hrozbou spojenou s instalací a používáním aplikace TikTok! Varováním se musí zabývat povinné osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti. Používání této platformy nedoporučujeme ani široké veřejnosti,"

uvádí na svém Twitteru Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Výstrahou se řídí například Armáda ČR, pro její sbory platí zákaz používání Tiktoku na jakýchkoliv zařízeních. Podobně jako v USA i u nás se bezpečnostní sbory obávají potencionální čínské špionáže. NÚKIB na svých stránkách doslova píše o nebezpečném shromažďování dat a obavách "z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky". Hrozba je pak úřadem hodnocena jako "vysoká".

Obzvláště citlivé je, že aplikace se zaměřuje především na mladistvé uživatele. I když teenageři už nejsou jedinou věkovou skupinou, která Tiktok používá, jelikož první náctiletí odkojení Tiktokem už zestárli, tudíž se věková skladba uživatelů proměňuje. Stále však mezi uživateli dominují lidé ve věku 13-24 let.

Právě ochrana osobních údajů je také v centru poslední kauzy kolem Tiktoku. Provozovatelům sítě totiž hrozí astronomická pokuta ve výši 8,5 miliard korun za nedodržení pravidel GDPR ve vztahu k ochraně osobních údajů u dětí.

Irové udělili čínské firmě pokutu v astronomické výši

Pokutu firmě provozující aplikaci udělil irský úřad pro ochranu osobních údajů. Právě v Irsku sídlí majitelé mimoevropských sociálních sítí, kvůli tamější daňové politice. Nejinak tomu je u Tiktoku, který má jednu ze svých poboček v Dublinu.

Čínská firma se však proti udělení vysoké pokuty odvolala. Argumentuje tím, že jádro problému se váže k roku 2020 a od té doby už na Tiktoku platí jiná bezpečnostní pravidla ve vztahu k dětem a nezletilým.

V textu obvinění směrem k firmě stojí, že mezi 31. červencem a 31. prosincem 2020 došlo mj. k tomu, že účty uživatelů mladších šestnácti let byly ve výchozím nastavení "veřejné" a aplikace dále nekontrolovala rodičovské párování. Jako rodič, tak mohl v aplikaci figurovat člověk, který ve skutečnosti nemusel mít k dítěti žádný rodinný vztah.

Irská komise dala firmě tříměsíční lhůtu na nápravu problému. Celá kauza však ani zdaleka není uzavřená. Tiktok Irové nadále vyšetřují kvůli předávání informací čínským úřadům, což by mohlo být v rozporu s unijními pravidly. Pokud by se podezření ukázalo jako oprávněné, nelze vyloučit, že by mohlo dojít i v zemích evropské sedmadvacítky k obdobnému zákazu čínské sociální sítě jako tomu bylo v Americe do letošního roku. 

Zdroje: tenorshare.cz, forbes.cz, twitter.com, nukib.cz, digitalninomadstvi.cz, lupa.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze