Top hledané
Výsledky (0)
Andrej Babiš v politice po neúspěchu v prezidentských volbách nekončí.

Andrej Babiš neřekl poslední slovo: ledy v ANO se však nehýbou

Radim Červenka
15. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Po další volební porážce se bývalý suverén české politiky stáhl na řadu dnů do ústraní. Aktuálně proběhlé zasedání předsednictva hnutí ANO sice potvrdilo, že Andrej Babiš v politice nekončí, ale chce působit mimo pozornost veřejnosti.

Nabízelo se, že se Andrej Babiš vzdá poslaneckého mandátu, jelikož reálně funkci poslance nikdy nevykonával. Pohrdavě se k roli poslance vyjádřil i před posledními volbami do poslanecké sněmovny, kdy uvedl, že v případě neúčasti ve vládě, poslaneckou funkci vykonávat nehodlá. Přestože se funkce dále drží, slouží mu především ke kampani, kdy se na účet ústavně nejvýznamnější instituce české zastupitelské demokracie pohrdlivě vyjadřuje. Naposledy redukoval funkci zákonodárného sboru na "klikání".

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Členové ostatních politických stran však Babišův laxní přístup k výkonu poslaneckého mandátu nepovažují za nic pozitivního. Naopak se stává terčem jejich kritiky a někdy i posměšků.

"Andrej Babiš je takový yetti Poslanecké sněmovny. Hodně se o něm mluví a píše, ale nikdy ho tu nikdo pořádně neviděl. Nejinak je tomu dnes. Absenci 80% neodpouští ani ve škole, pane poslanče, natož v jakékoli práci. Beztak ani v Agrofertu,"

ironizoval Babišův výkon funkce předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

 

Hra na demokracii ve straně

Ani po dalším volebním neúspěchu strany, která 8 let zasedala ve vládě, se však Andrej Babiš nijak nemusí obávat o své výsadní postavení. Poslancem Babiš hodlá být jen naoko a vedení hnutí ANO také naoko přebírá duo Karel Havlíček a Alena Schillerová. Místopředseda Poslanecké sněmovny Havlíček má mít na starost řízení stínové vlády a bývalá ministryně financí řízení největšího poslaneckého opozičního klubu. Reálně však hnutí ANO dál řídí Andrej Babiš, aniž by držel jinou význačnější mimostranickou funkci a aniž by se angažoval v politické činnosti. Hnutí ANO má dál jen propagovat mezi lidmi.

V tuzemsku neobvyklý přístup připomíná systém polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (Prawo i Sprawiedliwosć), kterou řídí Jaroslaw Kaczyński, aniž by zasedal ve vládě. Neprůhledný model a praktiky útočící na nezávislost soudní moci v Polsku jsou terčem kritiky představitelů EU.

 

Bez idejí odchází další politici

Prohlášení o důsledné kritice vlády je od členů ANO více než pochopitelné, ale konkrétní návrhy, jak konsolidovat státní rozpočet s rekordním strukturálním schodkem a zároveň z eráru dále štědře dotovat státní služby, jak Andrej Babiš prohlásil na konferenci, chybí. 

"Státní kasu přivedl Andrej Babiš k astronomickému deficitu. jeho tvrzení, že stát lze řídit bez zvyšování daní a s udržením nízkého zadlužení, tak vyznívá komicky. Ano, naši zemi jde řídit odpovědně. A nebo tak, jak to dělal on. To jsou dvě odlišné věci,"

okomentoval rétoriku hnutí ANO europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Uvedený populistický přístup k politice bez ideového zakotvení se stal terčem kritiky i uvnitř strany. Odlišné názory však byly umlčeny. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák se vzdal místa místopředsedy strany a jeho kritický kolega a primátor Ostravy Tomáš Macura rezignoval na své členství ve straně a k dispozici dal i post primátora. 

Jak se bude vyvíjet dění v největší opoziční straně, není zcela jasné, ale bude věrně odrážet záměry Andreje Babiše, co však přesně zamýšlí, je, jako jeho dosavadní politika, velmi nečitelné.

 

Zdroje: ČTK, Twitter, Facebook

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze