Top hledané
Výsledky (0)
Přijede umělec anonymně do Prahy prohlédnout si svá díla?

Banksy ovládl o víkendu Mánes: Pořadatelé se těší, že přijede!

Karolína Lišková
08. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Kdo se o víkendu nebyl podívat v Galerii Mánes na výstavu světoznámého a vlastně neznámého sprejera Banskyho, jako by nebyl. Zatím tam ale nebyl právě on. Jenže pořadatelé věří, že dorazí. Prý se vždycky anonymně objeví na podobných „svých“ výstavách po celém světě. Pořadatel výstavy nazvané „The World of Banksy“ Derya Evren dokonce tvrdí, že ví, jak umělec vypadá, takže až dorazí, pozná ho.

Tímhle heslem začíná celá výstava.
Banksy upozorňuje díly na současné problémy.
Holčička šacující vojáka.
Tyhle děti ještě naději mají...

Banksy je pseudonym anglického street artového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény, jehož identita je neznámá. Přestože existují asi tři verze, kdo by to mohl být, nikdy se žádná nepotvrdila, tudíž tohoto umělce stále zahaluje závoj neznáma.

„Myslím si, že bych ho poznal,“

tvrdí ale muž, co dal výstavu dohromady, Derya Evren, a z Mánesa se nehodlá hnout, dokud Bansky nepřijede. Budiž mu dopřáno, protože kdyby se tak stalo, Praha by se zapsala do dějin, kdy byla odhalena skutečná Banksyho tvář.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1
Otevřít v galerii (3)
Instalace Banskyho bytu...
Instalace Banskyho bytu...Zdroj: LP-life.cz

Autentická díla za miliony

Nicméně jeho obrázky jsou známé po celém světě a ceny jeho práce dosahují milionů korun. Na výstavě jsou vidět repliky jeho nejznámějších prací, které byly nalezeny na zdech po celém světě. V druhé části výstavy jsou pak k vidění nejznámější tištěné verze, které jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek. Podle organizátorů se mezi nimi nachází i autentická díla přímo od Banskyho, ale z bezpečnostních důvodů odmítají prozradit, která to jsou.

Současně výstava probíhá v Barceloně nebo Paříži.

Otevřít v galerii (3)
Máme ještě budoucnost?
Máme ještě budoucnost?Zdroj: LP-life.cz

Banksyho si můžete odnést domů

Je tu snad všechno, co si od něj dokážete vybavit. Parafráze filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí, kdy dva gangsteři v podání Johna Travolty a Samuela L. Jacksona svírají v rukou místo zbraně banány, slavná fotografie plačící vietnamské dívky zasažené dávkou napalmu, která ze sebe strhla oblečení zapasované mezi dvě postavičky od Disneyho, domorodci s oštěpy, kteří loví nákupní vozíky, demonstrant vrhající místo zápalné lahve pugét květin, vzájemně se líbající policisté, holčička vzpínající ruce za červeným balonkem, který jí vzal vítr, pokojská, jež zametá špínu za závěs, postavy krys a opic.

„Jsem nadšená. Banksyho obdivuji pro jeho originalitu a důvtip. Byla jsem na několika streetartových procházkách po světě a pár jeho děl jsem viděla na vlastní oči,“

řekla LP-life.cz jedna z návštěvnic výstavy. Ta si také, stejně jako mnozí další, odnáší plakát s jedním z jeho motivů, který je na místě v prodeji za 190 korun.

Otevřít v galerii (3)
Uklízečka zametající nepořádek.
Uklízečka zametající nepořádek. Zdroj: LP-life.cz

S cílem nechat návštěvníky naplno pocítit ducha pouličního umění, chce tato výstava nabídnout odlišnou zkušenost se svobodnou graffiti tvorbou, Banksyho kritickým přístupem a inovativním přístupem mladých umělců. ,,The World of Banksy“ přináší odlišný náhled na problematiku Banksyho neznámé identity prostřednictvím koncepce ulice, která je základnou pouličního existencionálního boje a každodenní atmosférou. Výstava je proto významná také díky skutečnosti, že se jedná o první představení tohoto umělce v Praze. Výstava potrvá do 27. září. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Galerie Mánes
Masarykovo nábřeží 250/1 Praha 110 00 Česká republika
+420 774 504 439