Top hledané
Výsledky (0)
Už jste měli možnost procházet se po vršcích pražského místa zvaného Barrandov? Nabídne se vám opravdu luxusní pohled na řeku Vltavu a blízké pražské části. Zkrátka špetka romantiky, tak jak ji vnímal architekt Vladimír Grégr.

Čeští Architekti: Barrandov očima Vladimíra Grégra

Mgr. Jana Höger
14. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Barrandovské terasy

Slávný architekt Vladimír Grégr se narodil 3. srpna 1902. Architekturu vystudoval u Josefa Gočára. Po dokončení studií přijal práci ve firmě Václava M. Havla. Spolu s ním od začátku zasahoval do projektování a celkové výstavby s následným zabydlováním Barrandovské skály.

Vladimír Grégr patřil k nemnoha českým projektantům, kteří se dostali v meziválečném období do USA, podobně jako  např. Hugo Vraný, Bedřich Feuerstein, Otakar Štěpánek, bratři Lubomír a Čestmír Šlapetovi či Jaroslav Fragner a další. Americký pobyt ovlivnil zásadním způsobem i Grégrovu tvorbu. Zaujaly ho zejména romantické domy kalifornských filmových hvězd a tento styl se potom s úspěchem pokusil aplikovat i u nás. 

Hollywoodská romantika

Příznivou lokalitu pro své tvůrčí nápady, plány a stavby nalezl na proslulém pražském Barrandově, na katastru vedeném jako Hlubočepy. Přírodou obklopené skály nad Vltavou byly vhodným místem pro moderní filmové ateliéry a známé vyhlídkové restaurace inspirované podnikem nacházejícím se na pobřeží San Francisca.

Nádherný výhled umocňoval prožitek romantiky a nabízel možnost rozehrát fantazie pozorovatele o cizokrajných dálkách a sluncem zalitých krajinách.

Stavitel Václav Havel si však přál, aby podél úzkých barrandovských ulic, vytesaných do skály, vyrostly také luxusní rezidence. Nejzdařilejší práci v souladu s myšlenkou Václava Havla odvedl Vladimír Grégr. V jeho koncepci se snoubil romantický charakter území s vkusem filmové smetánky, která samozřejmě obdivovala Hollywood a chtěla bydlet podobně jako americké oscarové hvězdy stříbrného plátna. Stavitelské dění začalo na přelomu 20. a 30. let. Nicméně slibně vypadající kariéra Vladimíra Grégra byla ukončena v září 1942 kvůli tomu, že v roce 1940 pomohl významnému politikovi a předsedovi agrární strany Ladislavu Karlu Feierabendovi (1891‒1969) při útěku do emigrace. 22. února 1943 byl Vladimír Grégr popraven.

Vily Střešovice
Vily Střešovice, Praha 6

Luxusní architektura

Vladimír Grégr je autorem 8 barrandovských vil, včetně vzorové vily v duchu „bílého funkcionalismu“. Dům je možné spatřit na adrese Barrandovská 46. Byl postaven jako takzvaná „výstavní vila“ v roce 1931. Patří ke střízlivějším počinům Vladimíra Grégra, zato se řadí asi k těm architektonicky nejcennějším. V dnešní době není vila veřejně přístupná, na rozdíl od doby vzniku, kdy byl krátce přístup povolen. Stavba nese rysy organické architektury. Názvem organická neboli živá architektura se označuje uspořádaná a ucelená koncepce inspirovaná účelností, přirozeně vyplývající z funkční přirozenosti přírody a neporušující celkový vzhled místa. Tak je tomu i u zmiňované vily, která sleduje zakřivení silnice. Další Grégrovy domy (Barrandovská 16, 20, 21, 25, Skalní 10 a Filmařská 4) již měly valbové střechy s prejzy, drsnou omítku, verandy, zdi z kyklopského nebo hrázděného zdiva a další romantizující prvky, často ještě doplněné o inspirace z lidové architektury. Možná se bude někomu zdát, že přílišná romantika už je trochu moc, ale v těchto vilách se jistě bydlelo pohodlně a ještě lépe se tam pořádaly různé večírky ‒ tak jako v nejrozlehlejší barrandovské vile na terase pod Barrandovskou ulicí, která patřila Miloši Havlovi.

Krásná místa stojící za zhlédnutí

Dalším z počinů je i známý bar Trilobit, jenž se nachází na konci kaskádovitých teras Urbanovy restaurace. Vila na smíchovských Hřebenkách (Nad Výšinkou 13), vila na dejvické Hanspaulce (Na Viničných horách 44) nebo mimopražské lokality, jako jsou kolínský činžák na nároží ulic Kutnohorské a Mostní a skvostný i luxusní víkendový dům v Jevanech, nesou romantický nádech a rozhodně je doporučujeme navštívit.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Y&T Luxury Property
Y&T Luxury Property Prague Czech Republic s.r.o. Myslíkova 245/3, 110 00 Prague 1, Czech Republic
+420 224 282 506