Top hledané
Výsledky (0)
Bývalý papež Benedikt XVI. zemřel ve věku 95 let, téměř deset let poté, co se stal prvním papežem, který po šesti stoletích odstoupil. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni v prohlášení uvedl, že Benedikt zemřel v sobotu v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu.

Benedikt leží na místě, kde se do blahořečení nacházela rakev svatého papeže Jana Pavla II.

Kristina Valachyová
06. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Benedikt XVI.

Emeritní německý papež, rodným jménem Joseph Ratzinger, žije od svého šokujícího rozhodnutí odstoupit v únoru 2013 klidným životem v bývalém klášteře na území Vatikánu, píše Inquirer. Svou rezignaci oznámil latinsky a kardinálům řekl, že je příliš starý a slabý na to, aby vedl instituci s více než 1,3 miliardy členů. Byl prvním papežem od roku 1415, který odstoupil z funkce hlavy katolické církve. Jeho zdravotní stav se dlouhodobě zhoršoval. Jeho smrtí končí bezprecedentní situace, kdy ve zdech malého městského státu koexistovali dva "muži v bílém" - Benedikt a papež František.

 

Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI., Petr Fiala
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.

To, co se v dějinách církve ještě nikdy nestalo

Současný papež pohřbívá emeritního. Smrt Benedikta XVI. s sebou přináší řadu otázek, které mohou sloužit jako základ pro budoucí protokol. 
Na Svatopetrském náměstí papež František předsedal pohřební mši, které se podle Vatican News zúčastnilo asi 130 kardinálů, 400 biskupů, téměř 3700 kněží a asi 50 000 věřících z různých částí země. Tento počet byl mnohem menší než odhadovaných 500 000 lidí, kteří zaplnili náměstí na pohřbu Jana Pavla II., který byl papežem 27 let až do roku 2005.

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI., Eduard Heger
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI., Eduard HegerZdroj: Úřad vlády SR

Zúčastnily se jí také četné ekumenické delegace z celého světa a hlavy států. Ačkoli Vatikán pozval pouze státní delegace z Itálie a Německa, pohřbu se zúčastnili také polský prezident Andrzej Duda, maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Petr Fiala a slovinská prezidentka Nataša Pirc Musar. Kromě nich se pohřbu zúčastnili také španělská královna Sofie a belgický král Philippe s manželkou Mathildou. Obřadu se zúčastnil také 90letý hongkongský kardinál Joseph Zen. Při této příležitosti mu tamní úřady vrátily pas, který mu předtím zadržely, protože kardinál je ve své vlasti vyšetřován kvůli podpoře demokratických disidentů. Kromě velvyslance Slovensko zastupoval premiér Eduard Heger s manželkou.

Před mší svatou, kterou sledovalo asi tisíc novinářů z celého světa, se věřící společně pomodlili růženec.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Obřadu se zúčastnili duchovní z celého světa, několik hlav států a tisíce věřících, zatímco slunce se pomalu prodíralo mlhou. Na ochranu akce bylo povoláno podle Inquirer více než 1 000 italských bezpečnostních pracovníků a vzdušný prostor kolem malého Svatého stolce byl na celý den uzavřen. Italská policie uvedla, že na náměstí bylo asi 50 000 lidí.

 

Rakev emeritního papeže je přenesena z baziliky na náměstí

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Se svolením Vatican News

Rakev je přenášena za doprovodu tiché hudby a zvuku zvonů. Lidé na náměstí vítají rakev potleskem. Rakev je jednoduchá, jak si emeritní papež přál. Papež František pronesl homilii, v níž svého předchůdce přirovnal k Ježíši, před desítkami tisíc truchlících, včetně těch, kteří křičeli, že by se měl stát svatým. Byla to stejná věta, která zazněla na pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005, ačkoli tehdy ji použilo mnohem více lidí. Po přenesení rakve na náměstí začíná modlitba růžence. Po jejím skončení začíná mše svatá.

Silným momentem bylo, když lektor při prvním čtení přednesl úryvek, který zněl:

„ze tmy a mlhy vyhlížejí oči slepých",

zatímco celý Vatikán je od rána zahalen v mlze a panuje nezvykle chladné počasí, informuje redaktor Standardu Bohumil Petrík.

Slavnosti sice předsedal papež František, ale u oltáře celebroval kardinál Giovanni Battista Re. Homilii pronesl Svatý otec. V něm reagoval na poslední Ježíšova slova na kříži z úryvku evangelia podle Lukáše, která zazněla během slavnosti:

„Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha".

Papež hovořil o třech druzích oddanosti duchovního pastýře: vděčné oddanosti, modlitební oddanosti a oddanosti podporované útěchou Ducha svatého. Ve své homilii, kterou František přednesl, když seděl u oltáře, použil více než tucet biblických odkazů a církevních spisů, v nichž Benedikta přirovnal k Ježíši.
Na závěr eucharistické slavnosti papež František předsedal obřadům Ultima Commendatio (poslední pochvala) a Valedictio (rozloučení). Rakev emeritního papeže byla poté přenesena do vatikánských krypt pod bazilikou svatého Petra, kde následoval soukromý pohřební obřad, informuje Vatican News. Kardinál Re poté tělo zesnulého obětoval a pokropil svěcenou vodou. Kardinálové se vydali v průvodu do baziliky svatého Petra, kam již média nesměla.

„Zatímco Benedikta XVI. vnesli do baziliky v rakvi, Františka vezli na vozíku opačným směrem. Symbolicky vidíme, jak se cesty papežů rozcházejí. Jeden jde do nebe, druhý pokračuje ve své pozemské pouti. Oba jsou doprovázeni dalšími lidmi. Jak František zmínil ve své homilii: pastýř musí být se svým stádem, se svým lidem,"

píše Bohumil Petrík, redaktor Standardu z Vatikánu.

Benediktova smrt v sobotu ukončila desetiletí, kdy bývalý a současný papež žili ve Vatikánu vedle sebe, a bylo to poprvé po více než 200 letech, kdy papež vedl pohřební obřad svého předchůdce, informuje Inquirer. Jeho smrt byla ztrátou pro konzervativce, kteří toužili po návratu k tradičnější církvi symbolizované Benediktem XVI., který v roce 2013 šokoval svět tím, že se stal prvním papežem po 600 letech, který rezignoval, místo aby vládl doživotně.
Zatímco tři z posledních pěti papežů byli prohlášeni za svaté, ve dvoutisícileté historii církve byla kanonizována jen asi třetina všech papežů.

Sám František dal jasně najevo, že by neváhal jednoho dne rezignovat, kdyby mu jeho duševní nebo fyzické zdraví bránilo vykonávat jeho povinnosti, ale vatikánští představitelé vždy pochybovali, že by to mohl udělat, dokud je Benedikt naživu. František, který většinu bohoslužby proseděl kvůli onemocnění kolene, vstal na konci, když byla Benediktova rakev odnášena. Držel hůl a dotýkal se jí, zatímco skláněl hlavu v tiché modlitbě.

 

Cypřišová rakev s tělem emeritního papeže byla po mši převezena do vatikánské baziliky

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Se svolením Vatican News

Tam byla rakev uložena do zinkové rakve a poté do dubové rakve. Každá rakev byla převázána purpurovými hedvábnými šňůrami a zapečetěna papežským komořím a děkanem kardinálského kolegia. Ostatky emeritního papeže budou uloženy do bývalé hrobky jeho předchůdce Jana Pavla II. v podzemní hrobce baziliky, píše deník Štandard.

 

Papež naposledy pohřbil svého předchůdce v roce 1802

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Se svolením Vatican News

Naposledy vládnoucí papež předsedal pohřbu svého předchůdce v roce 1802, kdy Pius VII. sloužil bohoslužbu za Pia VI., jehož tělo bylo po jeho smrti v exilu v roce 1799 vráceno do Vatikánu.
Událost na Svatopetrském náměstí má již svůj precedens v tom, co se stalo Piovi VI., který zemřel ve vyhnanství ve Valencii v roce 1799 jako Napoleonův zajatec. Jeho slavnostní pohřeb se konal o tři roky později, kdy byly jeho ostatky přivezeny zpět do Říma. Pohřeb celebroval Pius VII., vysvětlil Andrea Tornielli, italský novinář a ředitel redakce Vatican News.
Papež slouží pohřeb svého předchůdce: to, co se odehrálo na Svatopetrském náměstí, bylo pochopitelně prezentováno jako něco, co nemá v moderních dějinách církve obdoby. Rezignace papeže Ratzingera byla jistě bezprecedentní a byla motivována jeho věkem a nedostatkem fyzických a duševních sil, aby unesl odpovědnost a tíhu povinností spojených s pontifikátem. Požehnání rakve jeho předchůdce úřadujícím papežem je však ve srovnání s dvoutisíciletou historií církve poměrně nedávným precedentem.
 

Krátký životopis Benedikta XVI. je uložen do rakve

Podľa Vatican News Rakev z cypřišového dřeva s ostatky emeritního papeže obsahovala také sáček s pamětními mincemi z doby jeho pontifikátu a olověnou dýmku s krátkým životopisem Benedikta XVI. v latině (Rogito). 
Joseph Aloisius Ratzinger, zvolený papežem 19. dubna 2005, se narodil 16. dubna 1927 v Marktl am Inn v pasovské diecézi (Německo). 
Dětství a dospívání prožil v Traunsteinu, malém městečku nedaleko rakouských hranic, asi třicet kilometrů od Salcburku, kde se mu dostalo křesťanské, lidské a kulturní výchovy.
Doba jeho mládí nebyla jednoduchá. Jeho víra a rodinná výchova ho připravily na tvrdou zkušenost s problémy spojenými s nacistickým režimem, protože znal atmosféru silného nepřátelství vůči katolické církvi v Německu. V této těžké situaci objevil krásu a pravdu víry v Krista.
V letech 1946-1951 studoval na Vysoké škole filozofické a teologické ve Freisingu a na univerzitě v Mnichově. Dne 29. června 1951 byl vysvěcen na kněze a následujícího roku začal učit na stejné škole ve Freisingu. Následně přednášel v Bonnu, Münsteru, Tübingenu a Regensburgu.
V roce 1962 se stal oficiálním expertem Druhého vatikánského koncilu jako asistent kardinála Josepha Fringse. Papež Pavel VI. ho 25. března 1977 jmenoval arcibiskupem mnichovským a freisingským a 28. května téhož roku byl vysvěcen na biskupa. Za své biskupské heslo si zvolil "Cooperatores Veritatis".

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Papež Montini ho 27. června 1977 na konzistoři v Tiburtine jmenoval kardinálem s titulem Santa Maria Consolatrice.
Jan Pavel II. ho 25. listopadu 1981 jmenoval prefektem Kongregace pro nauku víry a 15. února následujícího roku se vzdal pastoračního vedení arcidiecéze Mnichov a Freising.
Dne 6. listopadu 1998 byl jmenován místoděkanem kardinálského kolegia a 30. listopadu 2002 se stal děkanem a přijal titul ostijského předměstského biskupa.
V pátek 8. dubna 2005 předsedal pohřební mši Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí.
Dne 19. dubna 2005 ho kardinálové shromáždění v konkláve zvolili papežem a přijali jméno Benedikt XVI. Z Loggie požehnání se představil jako "pokorný dělník na vinici Páně". V neděli 24. dubna 2005 slavnostně zahájil svou petrovskou službu.
Benedikt XVI. postavil téma Boha a víry do centra svého pontifikátu, neustále hledal tvář Pána Ježíše Krista a pomáhal všem, aby ho poznali, zejména vydáním třísvazkového díla Ježíš Nazaretský. Byl obdařen rozsáhlými a hlubokými biblickými a teologickými znalostmi a měl mimořádnou schopnost vytvářet zasvěcené syntézy o hlavních doktrinálních a duchovních tématech, jakož i o zásadních otázkách života církve a současné kultury.

Úspěšně podporoval dialog s anglikány, židy a představiteli jiných náboženství; obnovil také kontakty s kněžími komunity svatého Pia X.
Ráno 11. února 2013, během konzistoře svolané k řádnému rozhodnutí o třech kanonizacích, přečetl papež po hlasování kardinálů v latině následující prohlášení: 
"Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem dospěl k jistotě, že mé síly vzhledem k pokročilému věku již nestačí k řádnému vykonávání Petrova úřadu." 
Při poslední generální audienci svého pontifikátu 27. února 2013, kdy poděkoval všem za úctu a pochopení, s nimiž přijali jeho rozhodnutí. Po krátkém pobytu v rezidenci Castel Gandolfo strávil poslední léta svého života ve Vatikánu, v klášteře Mater Ecclesiae, kde se věnoval modlitbě a meditaci.
Tváří v tvář stále sílícímu relativismu a praktickému ateismu založil v roce 2010 motu proprio Ubicumque et semper Papežskou radu pro podporu nové evangelizace, na kterou v lednu 2013 přenesl katechetické kompetence.
Rozhodně bojoval proti zločinům páchaným duchovními na nezletilých nebo zranitelných osobách a neustále vyzýval církev k obrácení, modlitbě, pokání a očišťování.
Jako uznávaný teolog zanechal bohaté dědictví studií a výzkumů základních pravd víry.  

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Jak může Benediktova smrt ovlivnit církev

Podle klíčových vatikánských pozorovatelů Benediktova smrt odstranila jeho dlouhý stín vlivu na progresivní křídlo církve vedené Františkem, stejně jako na křídlo kanoničtější a konzervativnější, které Benedikt představoval.

„Benediktova smrt otevírá cestu novým konzervativním vůdcům církve,"

řekl autor a vatikánský analytik Marco Ansaldo.

Podle USA Today News Ansaldo zmínil arcibiskupa Carla Vigana, bývalého vatikánského nuncia (velvyslance) v USA: kardinála Raymonda Leo Burkeho z Wisconsinu, arcibiskupa Timothyho Broglia, předsedu Konference katolických biskupů USA, a kardinála Timothyho Dolana, arcibiskupa New Yorku, jako církevní osobnosti, které v době Benediktovy nepřítomnosti zaujímají významnější roli. Všichni kritizovali Františkův papežský úřad.

„Papež František bude nyní také svobodnější, V krátkodobém horizontu je svobodnější od postojů, které Benedikt mohl dříve považovat za urážlivé, a ve střednědobém horizontu je svobodnější rezignovat, pokud se fyzická náročnost práce stane příliš velkou. Byla jen malá šance, že by odstoupil ještě za Benediktova života,"

řekl Ansaldo.
Ansaldo a další analytici uvedli, že jedním z Benediktových trvalých odkazů může být to, že připravil půdu pro další papeže, aby odešli do důchodu a nesloužili až do své smrti.

 

Rozloučit se přišlo 50 tisíc lidí

Za nezvykle mlhavého zimního rána se na Svatopetrském náměstí shromáždilo přibližně 50 000 lidí, kteří se rozloučili s emeritním papežem Benediktem XVI., mnozí z nich přijeli na obřad z celé Evropy. Tisíce lidí začaly přicházet na Svatopetrské náměstí po setmění, první přicházeli kolem čtvrté hodiny ranní. O rozloučení informoval také deník The New York Times.
Početná delegace z Benediktova rodného Bavorska měla na sobě tradiční oděv a nesla státní vlajku.

„Byl tak hrdý na to, že je Bavorák, že to byl nejlepší způsob, jak mu vzdát hold,"

řekl Robert Brannekämper, poslanec bavorského zemského sněmu, oblečený do lederhosen a tradičního zeleného klobouku s peřím. 

„Byl to náš papež."

V davu se objevil transparent s nápisem "Santo Subito" - "nyní svatý" - pro Benedikta. Očekává se, že jeho cesta k blahořečení bude delší než u jeho předchůdce, papeže Jana Pavla II., který byl ihned po své smrti rychle prohlášen za svatého.

„Benedikta mám ráda od doby, kdy byl mým biskupem v Mnichově,"

řekla Martina Neuhauserová, 47letá řeholnice z Vídně, která přijela do Říma na pohřeb se svou kongregací.

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Profimedia

„Ukázal, že i když papež odstoupí, církev přežije."

Během Benediktovy homilie papeže Františka chodila 25letá Karolina Paszeková po dlažbě Svatopetrského chrámu, aby uspala svého 8měsíčního syna. Do Říma přijela z Polska se svým dítětem a matkou, jako to v posledních letech dělala často, aby si prohlédla památky a zúčastnila se akcí, kterým Benedikt XVI. předsedal.

„Je příliš mladý na to, aby si to pamatoval,"

řekla paní Paszeková o svém synovi. 

„Bylo však důležité, že se s Benediktem také nějakým způsobem setkal a byl součástí tohoto historického okamžiku."

Když úředníci zvedali Benediktovu rakev, někteří kolemjdoucí začali vzlykat. Když se však František dotkl rakve, v davu se rozhostilo ticho.

„Byl to můj otec ve víře, Vím, že teď, když je pryč, mě bude nadále vést a chránit mě, mé manželství a mé děti"

řekla devětatřicetiletá Benedetta Frigeriová a v očích se jí zaleskly slzy. 

„Ciao Benedetta, máme tě moc rádi,"

křičela Franca Fabrizi (68), když oslava končila.

„Dnes jsem měla radost," řekla, "protože v sobotu odešel rovnou do nebe."

 

Biden není mezi politiky, kteří se pohřbu zúčastnili

Na otázku, proč se Joe Biden nezúčastní pohřbu osobně, prezident odpověděl, že by to bylo příliš obtížné. 

„Důvod, proč se pohřbu nezúčastním, je ten, že by to vyžadovalo průvod tisíce lidí. Ne doslova, ale všechno by to zkomplikovalo. Byli bychom jen na překážku. Zeptal jsem se na to. V každém případě si myslím, že to byl dobrý člověk."

reagoval americký prezident.
Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová na portálu USA Today News tento týden prozradila, že Benedikt a Vatikán výslovně požádali, aby se pohřbu místo Bidena zúčastnil Joe Donnelly, velvyslanec USA u Svatého stolce, jehož názory na právo na potrat a sňatky homosexuálů jsou v rozporu s názory Bidena na právo na potrat a sňatky homosexuálů.

 

Strážce tradice

Benedikt měl dobré vztahy se svým nástupcem Františkem, ale jeho setrvání ve Vatikánu po rezignaci v roce 2013 ještě více ideologicky polarizovalo církev, píše Inquirer.
Konzervativci, znepokojení Františkovými progresivními kroky, považovali Benedikta za strážce tradice. Několikrát musel nostalgickým obdivovatelům prostřednictvím návštěvníků říct: Papež je jen jeden a je jím František.

Otevřít v galerii (7)
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.
Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.Zdroj: Profimedia

Jeho pontifikát byl poznamenán bojem ve Vatikánu a skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí duchovními, který otřásl katolickou církví po celém světě a v němž byl kritizován za nedostatečné vedení.
Skandál se zneužíváním zastínil jeho poslední měsíce poté, co ho v lednu 2022 obvinila usvědčující zpráva, že v 80. letech, kdy byl mnichovským arcibiskupem, osobně nezastavil čtyři kněze.
Otřesen touto zprávou v emotivním osobním dopise přiznal, že se dopustil chyb, a požádal o odpuštění. Jeho právníci v podrobném vyvrácení argumentovali, že není přímo vinen. V eseji z roku 2019 obvinil z krize zneužívání dětí kněžími vliv sexuální revoluce v 60. letech, tzv. homosexuální kliky v seminářích a celkový úpadek morálky.
Kritici mu vyčítají, že se snaží přesunout vinu z hierarchie institucionální církve.
Muslimy si znepřátelil tím, že naznačoval, že islám je ze své podstaty násilný, a Židy si rozhněval tím, že rehabilitoval popírače holocaustu.

 

Zdroje: USA Today News, Inquirer, The New York Times, Vatican News, Štandard, vlastné dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze