Top hledané
Výsledky (0)
Zajímá vás, jak probíhá typická svatba Srí Lančanů?

Beru si Srí Lančana: Rodina se kvůli svatbě zadluží, svatební noc probíhá předem

Tereza Brožová
13. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Svatba na Srí Lance

Zajímá vás, jak probíhá typická svatba Srí Lančanů? Návštěva jedné z nich nás skutečně zaujala. Obyvatelé země nekonečného léta, dlouhých písečných pláží a rajské přírody, si na svých svatebních tradicích dávají skutečně záležet. Právě tento fakt se poté odráží nejen na průběhu svatby samotné, ale také na jejich rodinném rozpočtu…

Svatba je považována za obrovský a významný krok

Lidé na Srí Lance berou svatby opravdu vážně. Považují je za obrovský a významný krok do budoucna, který budoucím novomanželům změní život. Právě proto se kvůli ní nebojí omezit rodinný rozpočet a sáhnout hluboko do kapes. I když krásná příroda Srí Lanky láká turisty ke svatbám na pláži, Srí Lančané si většinou volí trochu jiná místa, jako jsou třeba luxusní hotely. Díky tomu se lépe předvedou a blýsknou před známými a příbuznými, že jsou movití. Někteří obyvatelé Srí Lanky dokonce zachází tak daleko, že se kvůli svatbě zadluží. Jiní kvůli tomu prodají drahocenné šperky nebo veškerý svůj majetek včetně domů a nemovitostí. Svatby se na Srí Lance konají skutečně ve velkém. Běžně se pořádají pro několik stovek hostů. Zvaní jsou někdy i náhodní kolemjdoucí. Všem z příbuzných nevěsty a ženicha jde hlavně o to, ukázat pompéznost a okázalost tohoto slavnostního dne, co bude následovat po svatbě, například kolik peněz jim vlastně zůstane, už tolik neřeší.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Výběr novomanželů podle horoskopu

Zatímco podle některých tvrzení, se Srí Lanská nevěsta se ženichem dopředu neznají a podle dalších se znají od zásnub, je velice zvláštní především způsob, jakým se budoucí manželé seznamují. Budhisté totiž věří na jakési předurčení a velký význam přisuzují horoskopům. Skoro každý tamní obyvatel si nechává vypracovat vlastní astrologický popis osobnosti, který se se všemi podstatnými údaji, jako jsou například datum a přesná hodina narození, zapisují do kroniky. Podle té později příbuzní nevěsty a ženicha, kterým se říká kapuwa, předurčují dvojice, které se hodí pro sňatek a společný život. I zde následně hraje podstatnou roli astrologie, protože astrolog má za úkol vybrat dva k sobě co nejvíce harmonické protějšky. V případě, že vybere více nevěst, volí z nich jednu vítězku rodiče a blízcí ženicha. Poněkud zajímavé je, že mu to většinou prochází, protože je při svatebních obřadech na Srí Lance většinou možné vidět pouze vzhledově, váhově i výškově odpovídající spokojené dvojice, které přitom mnohdy dali dohromady jejich příbuzní a astrolog.

První svatební noc s předstihem

Srí Lančané mají oproti českým končinám skutečně odlišné tradice. Například svatební noc probíhá už den dopředu. Datum a přesný čas svatebního obřadu, kterému se říká poruwa, se přitom také plánuje podle horoskopu. Většinou jde při svatební noci pro oba budoucí manžele o první společné milostné chvíle. Nevěsta musí být do té doby zcela „neposkvrněná“ a o věneček tak přichází až při svatební noci. Poněkud bizarním faktem je, že úkolem zkontrolovat po svatební noci prostěradlo bývá pověřena nejčastěji švagrová ženicha. Nezřídka kdy se stává, že během ní pár rovnou počne potomka.

Obřad bez polibku

Na rozdíl od společné svatební noci se svatebčané do sledování prvního novomanželského polibku moc nehrnou. Ani se ho jenom tak nedočkají. Polibek není součástí obřadu a manželé se mohou políbit až večer při oslavách.

Na svatebních šatech si místní dávají obzvlášť záležet

Do drahých šatů a šperků se rodina nevěsty skutečně nebojí investovat. Krásně oblečená v nových šatech na sinhálské svatbě je nejenom budoucí novomanželka jako taková, ale také všichni svatební hosté berou svatební obřad jako příležitost pro nezbytný nákup nových drahých šatů. Kromě šatů se nevěsta obléká do takzvaného sárí. Jedná se o dlouhý zdobený pruh ručně šité tkaniny z luxusních hedvábných nebo bavlněných materiálů. Nejčastěji bývá dlouhý i devět metrů. Ženy si pak látku omotávají kolem dokola a jeden konec nosí přehozený přes rameno. Všechny dámy, které se svatebních oslav účastní, nosí perfektně vyčesané vlasy a notně upravené účesy i drahé šperky. Důkazem, že si nevěsta na svém vzhledu nechává opravdu záležet je i fakt, že kvůli přípravám na svatební obřad vstává už o půlnoci, aby se stihla patřičně a dostatečně nalíčit a upravit.

Oslavy bez kapky alkoholu

Zajímavé je, že i když na svatbě dochází k dodržování mnoha tradic, nechybí okázalá výzdoba, tanečníci ani všeobecné velice bujaré veselí, všechno se vzhledem k budhistické víře místních obejde bez jediné kapky alkoholu. Smutek po něm byste ale na svatbě zcela jistě nezahlédli. Všechno svatebčanům nahradí pestrá a bohatá hostina, dostatek jídla i zajímavých tradičních pokrmů, jakým je třeba mléčná rýže nazvaná kiri bath.

Svatební tradice

Oddávající bývá oblečený do bílého obleku, navíc při obřadu zpívá a dává pokyny snoubencům. Po obřadu čeká novomanžele ještě cesta na úřad, kde svůj sňatek stvrdí také formálně. Během svatebního obřadu můžete zahlédnout průvod tanečníků i bubeníků. Všichni bývají oblečení do červenobílé, nikomu z nich nechybí ani množství zlatých šperků. Stejně jako u nás vede nevěstu k oltáři její otec. Všude kolem uličky a svatební brány bývají bílé květiny, stejně jako dortu a svatební kytici všude dominuje právě bílá barva. Tu mívá ostatně na sobě i nevěsta, která mívá bílé šaty prošité zlatem a zlaté ozdoby na hlavě. Svatební bráně, u které probíhá obřad, se také říká poruwa.

Během ceremoniálu se nevěstě a ženichovi symbolicky svazují malíčky, které se následně polijí svěcenou vodou. Jak místní obyvatelé věří, má to jejich životy spojit a proplést do budoucna. Na svatbě je také obdoba našich družiček, kterými bývají malé dívky a za svůj účast dostávají symbolicky zaplaceno jednou mincí. Také nevěsta s ženichem dostávají od příbuzných peníze, čímž má být zařízeno a stvrzeno manželské štěstí. Také krmení novomanželů je podobné jako u nás, až na to že se nevěsta s ženichem navzájem nekrmí knedlíčkovou polévkou, ale mlékem a mléčnou rýží. Nepoužívají přitom ovšem příbor, ale jedí rukama.

Zdroje: mundo.cz, hedvabnastezka.cz, lidovky.cz, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze