Top hledané
Výsledky (0)
Podle nového systému se bude uvolňovat v pěti stupních.

Blatný představil plán rozvolňování: Jak to bude s restauracemi, školami nebo nouzovým stavem?

Kateřina Ostrejšová
13. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil dnes na tiskové konferenci nový systém nazvaný PES, podle kterého se budou postupně rozvolňovat vládní nařízení v Česku. Počet pozitivních pacientů na nemoc covid-19 pomalu klesá, vláda však nechce nic uspěchat. Z dat se bude vypočítávat tzv. rizikové skóre, které bude pro veřejnost na škále od 1 do 100 znázorňovat stupeň rizika. 

Pět úrovní rizikového vývoje 

Nový systém bude mít celkem pět úrovní, které budou záviset na několika faktorech: podílu pozitivních testů, počtu nakažených na sto tisíc obyvatel, počtu pozitivních seniorů a reprodukčního čísla. To udává, kolik lidí infikuje jeden nakažený člověk. Podle Blatného se na výsledek bude vždy čekat týden, aby byl co nejpřesnější. Reakce na jednodenní změny by byla uspěchaná.   

„Myslím si, že nový systém by měl mít nějaké jméno, abychom se odkazovali na něco konkrétního. Bude nás hlídat - pes, protiepidemický systém,“  

řekl Blatný. Díky systému by se mělo snadněji určit, jestli epidemie zrychluje, nebo zpomaluje.  

Kompletní přehled rozvolňování najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví. 

Otevřít v galerii (3)
Turisté u Katedrály svatého Víta
Turisté u Katedrály svatého VítaZdroj: pixabay.com/larahcv

Česko je nyní v pátém stupni  

Pro nynější situaci v Česku zatím platí pátý stupeň. Pokud by čísla nezačala růst a vláda by to schválila, mohlo by se během příštího týdne přejít na stupeň čtvrtý. Na nižší stupeň se index může přehoupnout nejdříve po sedmi dnech, kdy se nebude skóre měnit. Konečné slovo budou mít vždy experti ministerstva zdravotnictví a konečnou zodpovědnost vláda ČR.  

Index bude platný od 16. listopadu a bude se denně aktualizovat.  

Nejprve prvňáci a druháci  

Otevřít v galerii (3)
Student v knihovně.
Student v knihovně. Zdroj: pixabay.com/StockSnap

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že jako první budou na řadě žáci prvních a druhých tříd. Ti by se měli do školních lavic vrátit už příští týden, ve středu 18. listopadu. Potom i část tříd středních škol a první ročníky vysokých škol. 

Jak je to s restauracemi a úřady  

Restaurace si na své otevření ještě chvíli počkají. Ve všech pěti stupních totiž budou moci fungovat pouze s omezením. V posledním a nejnižším stupni by mohly být otevřeny do půlnoci. Momentálně však můžou fungovat pouze přes výdejní okénka.  

Zatím musí být úřady uzavřené, to by se mohlo změnit, pokud by nastala třetí fáze. V ní by mohly mít částečně otevřeno, ovšem s omezenými úředními hodinami.  

Otevřít v galerii (3)
Lidé sedící v restauraci.
Lidé sedící v restauraci. Zdroj: pixabay.com/Free-Photos

Opatření začala účinkovat  

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové číslo pozitivních pacientů začalo klesat. Na jednoho nakaženého člověka nyní připadá v průměru 2,4 rizikových kontaktů.  

„S klesajícím počtem nově nakažených osob to zcela odpovídá množství prováděných testů. Nedá se říct, že by byl jejich nedostatek,“  

dodal Blatný. Včera laboratoře odhalily 7 874 pozitivních testů na koronavirus, ve středu jich bylo o zhruba jeden tisíc více a před týdnem o téměř 5 400. Ubývá i hospitalizovaných v nemocnicích. 

Ministr zdravotnictví pokles přičítá především dodržování opatření a maximálnímu omezení sociálního kontaktu. Mobilita lidí podle dat klesla o 60 až 80 procent. 

Nouzový stav se bude nejspíš prodlužovat

Nouzový stav zatím trvá do 20. listopadu, Blatný však uvedl, že na pondělním jednání vlády chce navrhnout prodloužení až o 30 dní. 

„Vláda vyhodnotila, že jsou i nadále naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu. Česká republika je i nadále ve stavu nebezpečí. Mám tak v úmyslu na pondělní schůzi navrhnout prodloužení nouzového stavu o 30 dní,“ 

uvedl ministr zdravotnictví. 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze