Top hledané
Výsledky (0)
Trh s byty čeká na lepší podmínky financování nákupu nemovitostí

Trh s byty čeká na lepší podmínky financování nákupu nemovitostí. Blíží se čas nižších sazeb hypoték

Radek Polák
04. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Bydlení řeší často zejména mladí

Už na přelomu roku by se po prosincovém jednání bankovní rady mohlo potvrdit, že období vysokých sazeb končí. Pomáhají tomu jak centrální bankéři díky snadnějším podmínkám pro poskytnutí úvěru na bydlení, tak developeři, kteří na trh přichází s garantovanou výší hypoték.

Několik posledních měsíců se hovoří o tom, že by úrokové sazby z hypoték mohly výrazněji klesnout. Podle interních informací redakce LP-Life k tomu už některé banky ve vybraných případech dokonce přistoupily.

Úrokové sazby mírně klesají díky nabízeným akčním sazbám na velmi krátké období. Banky se tedy snaží zatlačit na klienty a nalákat je ještě před Vánocemi, "

uvedla k tomu pro ČTK hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Oficiální čísla se proto zatím ani nijak dramaticky nemění. Hlavním důvodem, proč sazby z hypoték stagnují, je obava z vyšší inflace a slabší kurz koruny, která nutí centrální banku držet základní úrokovou sazbu již více než 16 měsíců v řadě na sedmi procentech.

Banky i nadále kopírují chování České národní banky, která na svém listopadovém zasedání opět ponechala sazby na sedmi procentech,"

řekl LP-Life analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Růst hypotečních sazeb zdražil financování

Sazby hypoték se sice během posledního půlroku snížily, jedná se však spíše jen o kosmetické změny. Na počátku listopadu se podle dat Swiss Life Hypoindexu pohybovaly mírně nad šesti procenty. To je zhruba třikrát výše, než bývalo ještě nedávno běžné. Kvůli tomu část hypotéční klientely své nákupní rozhodnutí odložila na dobu, kdy budou sazby opět výhodnější. Zejména poptávka po nových bytech se od druhé poloviny loňského roku začala výrazně propadat. Hypotékaři do té doby tvořili více než polovinu všech kupujících novostaveb.

Část z těch, kteří již hypotéku čerpají, čekalo její refinancování. Například u třímilionové hypotéky s původní výší 2 procent a se splatností 25 let je čekalo překvapení v podobě zdražení úvěru o téměř 6,5 tisíce korun měsíčně. Ročně to znamená zvýšení výdajů o téměř 80 tisíc korun!

Otevřít v galerii (2)
Předání klíčů od nového bydlení je snem mnoha z nás
Předání klíčů od nového bydlení je snem mnoha z násZdroj: Freepik

Pomoc developerů a centrálních bankéřů

Někteří z developerů se rozhodli, že půjdou raději zájemcům více naproti. Nejčastějším prostředkem, jak je nalákat, představují garantované hypotéky. Jejich výše je oproti průměru pro první období splátek zhruba poloviční. 

První pokusné balónky ze strany centrální banky, které mají trhu s hypotékami ulevit, jsme zaznamenali v polovině letošního roku. Od července totiž přestala Česká národní banka při poskytování hypotéky vyžadovat uplatňování limitu DSTI, tedy výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Od ledna už banky nebudou muset navíc uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu, který je známý pod zkratkou DTI. To by mohlo zvýšit dostupnost hypoték zejména pro mladší klienty finančních ústavů.

Velká část expertů si přesto nemyslí, že to poptávku po nemovitostech výrazně zvedne.                                                                                                                              

Obecně vítáme deaktivaci ukazatele DTI. Nicméně neočekáváme, že by sama o sobě způsobila výrazný růst prodejů hypoték, neboť tento ukazatel plní drtivá většina klientů,“

komentoval situaci serveru Ceskenoviny.cz manažer hypoték Komerční banky Ondřej Šuchman.

Otevřít v galerii (2)
Trh s bydlením trpí nedostatkem nových bytů
Trh s bydlením trpí nedostatkem nových bytů Zdroj: Pixabay

Hypotéky jsou stále perspektivní 

O tom, že hypotéky zůstanou významným zdrojem financování nemovitostí, se však většina odborníků shodne. Podle letošního výzkumu České bankovní asociace plánuje pořízení nemovitosti prostřednictvím hypotéky zhruba pětina našinců. A další o ní uvažují.

„Polovina domácností plánujících hypotéku své rozhodnutí odložila nejčastěji kvůli rostoucím životním nákladům nebo proto, že čekají na výhodnější podmínky jak cen nemovitostí, tak úrokových sazeb,“

shrnul výsledek šetření hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Co tedy trh s hypotékami a bydlením více rozhýbe? A kdy se tak stane? Podle majitele společnosti Central Group Dušana Kunovského to bude v momentu, kdy se průměrné úrokové sazby z hypoték přiblíží na trhu ke třem procentům.

„To už je hranice, kdy se měsíční splátka hypotéky blíží výši měsíčního nájemného. V ten moment opět výrazně převáží preference bydlet ve vlastním, protože zdravý selský rozum říká, že po letech je lepší mít splacený vlastní byt než mít jen krabici plnou účtů za platby nájmu,“ 

vysvětlil LP-Life šéf jedné z největších developerských firem v zemi a dodal, že by  taková situace mohla nastat již v příštím, či následujícím roce.

Ke snížení sazeb napříč trhem by však mohly přistoupit banky už na přelomu roku. Těsně před vánočními svátky proběhne další termín jednání bankovní rady České národní banky. Pokud na ní dojde k poklesu základní úrokové sazby, nemusí se to sice na hypotečních sazbách bezprostředně příliš projevit. I sebemenší impulz centrální banky však může být pro hypoteční trh dobrou zprávou, že období vysokých sazeb končí, shodují se všichni.

 

Zdroje: Česká tisková kancelář, Česká národní banka, Česká bankovní asociace, Ceskenoviny.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: