Top hledané
Výsledky (0)
V BMW muzeu můžete obdivovat krásné staré vozy a zároveň se pokochat pohledem na luxusní výtvory světových umělců.

BMW Art Car Collection: místo plátna karosérie luxusního vozu

Eva Ledecká
31. října 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Karoserie BMW v podání Jeffa Koonse

BMW Art Car Collection je přehlídka technologií a luxusního umění zároveň. Hervé Poulain, narozený v roce 1940, bývalý francouzský závodník, je v dnešní době znám více jako iniciátor projektu BMW Art Car. Jeho nápad bylo pozvat světové umělce, aby jako plátno pro své umění použili karosérii vozu BMW.

BMW Art Car Collection s podpisy slavných umělců

Prvním autorem, který do luxusní sbírky přispěl, byl světoznámý umělec Alexander Calder. Toto první dílo byl model BMW 3.0 CSL "Batmobile", který Poulain sám řídil v závodě v roce 1975. Bohužel to bylo poslední dílo Caldera, který rok na to zemřel. V roce 1976 je pro ztvárnění laku osloven americký minimalistický malíř a sochař Frank Stella, který po celé karoserii rozprostírá rastr podobný milimetrovému papíru.

O rok později se autorem nového umění na karoserii vozu BMW stává Roy Lichtenstein, který na laku znázornil cestu, jež prezentuje celý život automobilu. Legenda z automobilky BMW, model M1, jehož design navrhl slavný designér Giorgetto Giugiaro, posloužil jako plátno samotnému Andy Warholovi. Ten se během práce na něm do auta prý přímo zamiloval.

Byt na pronájem Střešovice 116m
Byt na pronájem Střešovice 116m, Praha 6

Vozy jako umělecké předměty

Od roku 1982 nebyly automobily přetvořené do uměleckých děl již používány na závody, ale sloužily čistě jen výstavním účelům jako umělecké předměty.

Vyhrál si na nich mimo jiné také Ernst Fuchs, který typu 635 Csi přimaloval plameny. Toto auto však již nikdy nevyjelo na ulici. Stejně jako všechna následující „automobilová umělecká díla“. Mezi umělce, kteří karosérii obdařili motivem zvířat byl Michael Jagamara Nelson a Ken Don. Zvířata vyjadřují krásu a neuvěřitelnou rychlost vozů, na kterých jsou vyobrazeni.

Do dnešního dne se na projektu podílelo 17 umělců z celého světa, z nichž poslední dílo vzniklo zásluhou Jeffa Koonse v roce 2010, který toužil přispět do této ojedinělé sbírky již od roku 2003. 10. června 2010 dokonce stanulo jeho luxusní auto na startovní čáře závodu Le Mans na Floridě. Celá sbírka 17 vozů je k vidění v Muzeu BMW v Mnichově.

Značka BMW spolupracuje také s módními návrháři, jak můžete vidět na kolekci karbonových šatů návrhářského dua Felder Felder.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
BMW Group
BMW Muzeum Am Olympiapark 1, 80809 München, Německo
+49 89 125016001