Top hledané
Výsledky (0)
Poprvé v historii zpřístupněny veřejnosti

Na den pod zem aneb Bojíte se tmy? Navštivte strašidelné Podolské kasematy!

Karolína Lišková
09. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Jako z hororu. Praha je plná krytů a skrytých podzemních cest. O mnohých z nich se ještě ani neví, nebyly objeveny. Ty u Vyšehradu ale známé jsou. A vůbec poprvé se otevřely pro veřejnost v rámci akce Na den pod zem, která letos probíhá až do 15. března. Podolské kasematy mají co nabídnout, protože v nich dodnes, dá se říci, trošku straší...

Chodby bývají děsivé.
"Únikové" dveře.
Některá zákoutí.

Tyhle podzemní chodby vznikly v průběhu 17. století jako jedna z částí systému vyšehradských podzemních chodeb.

Vyšehradský gang

Po roce 1938 byly upraveny na protiletecké kryty, využívané za druhé světové války ze strany Pražského sanatoria Rudolfa Jedličky, které bylo v té době proměněno na lazaret SS. V padesátých letech se zde možná scházeli tzv. Vyšehradští jezdci, pouliční gang pražské mládeže, revoltující proti komunistickému režimu.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

„Říká se, že tu měli své působiště a když se podíváte na stěny, co je zde všechno za svastiky a vzkazy, je to nejspíš pravda, zatím jsme žádného přeživšího Vyšehradského jezdce nenašli,“

řekl ředitel organizace Národní kulturní památka Vyšehrad Petr Kučera.

Otevřít v galerii (2)
Mnoho chodem končí ve skále.
Mnoho chodem končí ve skále. Zdroj: LP-life.cz

Záhada

Ten také přiznal, že i když nebyly chodby zpřístupněny veřejnosti, tak místní o chodbách samozřejmě vědí, tudíž se velmi často stávalo, že našli přeštípnuté zámky, což dokazovalo, že do chodeb někdo prostě pravidelně chodí.

Protože chodby jsou v některých místech opravdu strašidelné, tak o to víc byla sobotní skupina překvapena, když průvodce zjistil, že někdo během 24hodin vyměnil zámek a někdo odnesl z místa kousek podlahy.

„Možná sem pořád nějaký Vyšehradský jezdec chodí, tohle je mi fakt záhadou,“

nevěří vlastním očím Kučera.

Otevřít v galerii (2)
Tady "někdo" vyměnil zámek.
Tady "někdo" vyměnil zámek.Zdroj: LP-life.cz

V prostoru o 250 metrech je možné vidět různé místnosti, které byly dobudovány v roce 1938, kdy byly přestavovány na protiletecké kryty. Najdete zde různé relikty z předválečné doby - vrata, rozvaděč, výklenky pro zásoby nebo dobové záchody.

Organizace se snaží celý systém Vyšehradských kasemat zpřístupnit veřejnosti. Doufá, že se tak stane ještě letos, a to během dubna a května.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze