Top hledané
Výsledky (0)
Rok 2018 ve znamení psa a pojem bojové plemeno

Co byste měli vědět o bojových plemenech psů

Jana Fikotová
14. dubna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pit Bull teriér

Rok 2018 je ve znamení psa. Ten je v charakteristickém popisu na jednu stranu luxusně přátelský a spolehlivý, ale na druhou stranu umí i pořádně zatnout zuby. Většina lidí si proto pořizuje rasy mírumilovné a vhodné především do rodiny. Jak to ale je se psi bojovými?

Profesionální výcvik

„Bojových psů“, jak je lidé nazývají, je velká řada, ať už jde o pitbulla, dobrmana, rotvajlera či staforda. Hlavní rolí těchto plemen není rozhodně být luxusním domácím mazlíčkem. Vyžadují především kvalitní a důsledný výcvik u profesionálů. Posléze je využití psů mnohostranné, a to především po stránce pracovní.

Tento pes se stane pak vhodným na lov, k pasteveckým účelům či k obraně i záchranně. Každý z těchto psů za určitých podmínek může být nebezpečný, převážně však záleží na přístupu majitele. Nedostatečná socializace a špatný výcvik můžou transformovat bojové plemeno na nebezpečné zvíře. Proto se bojová psí plemena zavděčí jen úzké skupině lidí. Na výchovu od štěněte jsou totiž velmi náročná!

Nejznámnější „bojový pes“

Tím je bezesporu Pit Bull Teriér, který na první pohled vypadá celkem mírumilovně, ovšem díky jeho vysoké inteligenci je velice obtížně vychovatelný. Původně byl vyšlechtěn pro shánění dobytka, koní a medvědů. Je totiž velmi nebojácný a miluje střet s protivníkem. Pokud je správně vycvičený, stává se luxusním hlídačem. 

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m, Praha 10

Nejagresivnější plemeno

Kupodivu nejagresivnější plemeno psů je zdánlivě luxusní jezevčík, který je podle statistik u chovatelů jedním z nejoblíbenějších druhů psů. Patří mu prvenství nejen ve štěkání a vrčení, ale především i v kousání. Napadne totiž každého pátého člověka, mezi které patří i jeho páníček. 

Zákaz některých plemen

V současné době jsou některá plemena považována za velmi nebezpečná a v některých státech jsou i zakázaná nebo je možné je chovat jen za předpokladu určitých omezeních.

Pojem "bojové plemeno" neexistuje

Z kynologického hlediska však pojem "bojové plmeno" vůbec není. Psi se rozděluji podle mezinárodní kynologické federace FCI na skupiny:
I. Ovčáci a honáčtí psi, II. Pinčové a knírači, molossoidní, III. – Teriéři, IV. – Jezevčíci, V. – Špicové a primitivní typy, VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena, VII. – Ohaři, VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi, IX. – Společenská plemena a toy, X. – Chrti a dosud neuznaná plemena FCI

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze