Top hledané
Výsledky (0)
Dnes slaví narozeniny nejslavnější německý tenista všech dob.

Boris Becker slaví 53. narozeniny: Tenisová legenda se topí v problémech

Lukáš Bilinec
22. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Boris Becker v Praze

Skvělý tenista a notorický průšvihář, tak by se dal stručně charakterizovat Boris Becker, který dnes slaví své 53. narozeniny. Člen Mezinárodní tenisové síně slávy před několika lety zbankrotoval a nedaří se mu ani v osobním životě. Desítky jeho slavných tenisových triumfů mu však už nikdo nevezme.

Začátky pod dohledem otce

Boris Franz Becker se narodil 22. listopadu 1967 v německém Leimenu Karlu-Heinzi Beckerovi a Elvíře Becker, která pocházela z moravského Kunína. Již odmala se Boris věnoval tenisu. První tenisové krůčky dělal do sedmi let ve svém domovském městě v tenisové škole jeho otce. V jedenácti letech už byl hrdým členem juniorského týmu Německa. Profesionálním tenistou se stal v roce 1984 pod vedením rumunského trenéra Günthera Bosche a ihned získal svůj první profesionální titul na turnaji v Mnichově ve čtyřhře. Už od svých prvních profesionálních zápasů udivoval svým útočným pojetím tenisu s častým přechodem na síť. Dalo se čekat, že velké úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat...

Boom Boom 

Otevřít v galerii (3)
Boris Becker na svém oblíbeném Wimbledonu
Boris Becker na svém oblíbeném WimbledonuZdroj: Profimedia.cz

Zázračný tenisový talent z Německa velmi brzy ohromil svět. Kvůli jeho tvrdému a přesnému servisu se mu začalo říkat "Boom Boom". Hned v roce 1985 získal svůj první grandslam - travnatý Wimbledon. Ve věku 17 let a 227 dnů se stal nejmladším vítězem tohoto slavného turnaje v historii. V All England Clubu dokázal titul obhájit i o rok později, když ve finále porazil Ivana Lendla. Wimbledon se mu podařilo vyhrát i potřetí, v roce 1989. V tom samém roce získal i grandslamový titul z US Open. V letech 1991, kdy se stal i světovou jedničkou, a 1996 do své sbírky přidal také triumf na Australian Open. Jediný ze čtyř grandslamů, na kterém se mu v kariéře vyhrát nepodařilo, je antukový French Open.

Kouč Djokoviče

Výhrami na grandslamech však bohatá sbírka Borise Beckera nekončí. Připsal si celkem 49 titulů na turnajích ATP. Na LOH 1992 ve španělské Barceloně vybojoval pro Německo zlatou olympijskou medaili ve čtyřhře. Několikrát s německým národním týmem triumfoval v Davisově poháru a jednou vyhrál i mezinárodní smíšený turnaj Hopman Cup. Je také trojnásobným vítězem prestižního Turnaje mistrů. Úspěchy si připsal i v trenérské roli. Čtyři roky koučoval Srba Novaka Djokoviče a získal s ním dokonce kariérní grandslam (Djokovič vyhrál pod jeho vedením všechny čtyři grandslamové turnaje).

Průšvihář a sukničkář

Otevřít v galerii (3)
Boris Becker s exmanželkou Lilly
Boris Becker s exmanželkou LillyZdroj: Profimedia.cz

Boris Becker měl vždy slabost pro něžné pohlaví. Jeho čtyři osudové ženy jedna věc spojuje - všechny jsou snědé. První žena Barbara Becker (rozená Feltus) s ním byla v manželství v letech 1993 až 2001. S Borisem má dva syny, Eliasa Balthasara a Noaha Gabriela. Z jednoho žhavého románku v londýnské restauraci v roce 1999 vzešla jediná Beckerova dcera, Anna. Otcovství musely potvrdit až testy DNA, které si vynutila její matka Angela Ermak. Před jejich pozitivním výsledkem se německý tenista k Anně nehlásil. Druhé Beckerovo manželství ztroskotalo po devíti letech v roce 2018. S manželkou Lilly, které daroval snubní prsten za 300 tisíc korun a svatbu přenášela celostátní televize, má desetiletého syna Amadea. V posledních dvou letech si německá tenisová legenda užívá s o 20 let mladší britskou modelkou Laylou Powell, se kterou se často objevuje na společenských a sportovních akcích.

Finanční trable

Třiapadesátiletý tenisový bouřlivák si během své bohaté kariéry přišel na vskutku pohádkové peníze. Na jeho kontě postupně přistálo více než 150 milionů eur (zhruba 4 miliardy korun). Peníze, které se na první pohled snad ani za jeden lidský život utratit netají. Boris to však dokázal za pouhých pár desítek let. A bohužel se nezastavil jen u svých vydělaných financí. Nepomohly mu ani aukce jeho trofejí, které vynesly jen malou část z dlužných peněz. Soud v loňském roce potvrdil jeho dluh vůči čtrnácti věřitelům v celkové výši přes 1,5 miliardy korun. 

Otevřít v galerii (3)
Boris Becker v roce 2019
Boris Becker v roce 2019Zdroj: Profimedia.cz

Jeden z nejdražších rozvodů historie

Spoustu peněz Borise stál první, ostře sledovaný rozvod. Ten byl dlouhou dobu médii označován jako jeden z nejdražších rozvodů historie. Velká část z honosného balíku zmizela v mnoha podnikatelských a investičních projektech, které skončily fiaskem. Německá legenda si s financemi nikdy nedělala těžkou hlavu. Jednodenní výlety soukromým tryskáčem, drahá auta a šperky, honosné večírky, či luxusní dovolené jsou alfou a omegou jeho života. 

I přes bankrot si dopřává luxus

Aktuálně je na Beckera vyhlášený bankrot až do roku 2031. I přesto si však letos v srpnu dopřál luxusní dovolenou na jachtě. Splácení dluhů se dlouhodobě vyhýbá a zatajuje svá aktiva. 

"Nemohu změnit historii, nechci měnit historii. Budu moci změnit pouze budoucnost. Na tom pracuji,"

řekl Boris Becker.

Luxusní vila na prodej v okolí Prahy - 320m
Luxusní vila na prodej v okolí Prahy - 320m,
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze