Top hledané
Výsledky (0)
ČFTA odhalila letošní nominace na ocenění Český lev.

Bratři ovládli nominace Českých lvů. Na historickou tématiku hodnotitelé slyší nejvíce

Radim Červenka
15. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nominace Český lev

Největším favoritem letošních cen Český lev je film Tomáše Mašína Bratři. Odnesl si 15 nominací, 9. března se pak dozvíme, kolik jich snímek o bratrech Mašínech dokáže proměnit ve vítězství. V nominacích byla také úspěšná televizní tvorba, zejména seriál o normalizačním Československu Volha. Hodnotitelé potvrdili, že filmy s historickou tématikou u nich vzbuzují zájem.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za nejprestižnějšími tuzemskými filmovými cenami Český lev, právě rozhodla o nominacích pro nejzajímavější filmové počiny loňského roku. Hlasovalo o nich 195 profesionálních filmařů a publicistů, členů akademie

Letos posuzovali 33 celovečerních hraných filmů, 15 předvybraných dokumentárních filmů, 8 animovaných filmů a v neposlední řadě 10 krátkých filmů. Do hodnocení se dostaly také televizní počiny. Akademici tak hodnotil šest televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů uvedených na televizních obrazovkách nebo prostřednictvím streamovacích služeb na internetu. Celkem členové ČFTA posuzovali 86 filmových a televizních děl.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Nominacím kralují Bratři o Mašínech

O udílení cen se rozhodne 9. března během tradičního slavnostního předávání cen. Letos se role moderátora ujme Marek Eben. Do role průvodce udílením cen se vrací po deseti letech.

„Český lev není žádný vegetarián, možná i proto je tento večer vždycky takové maso. S tím holt musí každý, kdo se na něm podílí, počítat. Budeme k tomu všichni přistupovat se vší zodpovědností a budeme se snažit, aby to bylo jedlé,“

uvedl známý moderátor a herec ke svému návratu k uvádění slavnostního předávání cen.

Podle nominací je největším favoritech film Bratři. Pojednává o nejznámější české skupině třetího odboje bratrů Mašínů a jejich životních osudech v kontextu studené války. Drama režiséra Tomáše Mašína obdrželo 15 nominací. 

"Nejvíc nominací na lva má nepřekvapivě film Bratři. Co se cen týče, funguje historické lákadlo na akademii pořád stejně,"

okomentoval na síti X filmový publicista Jonáš Zbořil úspěch filmového zpracování kontroverzního příběhu odbojářů proti komunistickému režimu. 

Režisér Tomáš Mašín si bude neobvyklým způsobem během udílení Českých lvů za nejlepší hraný film sám konkurovat. Do nominací se dostal také s psychologickým filmem s kriminální zápletkou Němá tajemství.

Uspěl Úsvit Bod obnovy

Dalšími nominovanými snímky za nejlepší celovečerní hraný film jsou:  Přišla v noci (režie Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček), Tancuj Matyldo (režie Petr Slavík, producentka Nataša Slavíková), Úsvit (Matěj Chlupáček, producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček). 

Největším konkuretntem filmu Bratři, bude podle nominací snímek Úsvit, který si jich odnesl 12. Detektivní film se rovněž odehrává v historických kulisách, tentokrát diváky přivede do fiktivních 30. Let 20. Století, kde česká firma zakládá pobočku na Slovensku a zároveň je vyšetřován případ, který komplikuje otázka nejednoznačnosti pohlaví.

Velmi úspěšným byl v počtu nominací také sci-fi snímek a celovečerní debut Roberta Hloze Bod obnovy. Ten obdržel 8 nominací. Mezi adepty na nejlepší celovečerní film s však nenachází.

V nominacích se neobjevovaly jen kinofilmy, ale také televizní tvorba.

“Volha vznikla k výročí 70 let České televize,, je to pro mě velká hrdost, že televizní počin se dokáže objevit v sousedství velkých kinoprojektů. Věřím, že druhá řada seriálu Dobré ráno Brno!, se setká s podobným ohlasem jako ta první. I tento seriál se probojoval do nominací,”

okomentoval během tiskové konference k nominacím tvorbu České televize její generální ředitel Jan Souček. Seriál Jana Pachla Volha s historickou tématikou zobrazující život v normalizačním Československu získal 6 nominací.

Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli si může v březnu odnést: Tatiana Dyková (Bratři). Jana Plodková (Němá tajemství), Simona Peková (Přišla v noci), Regina Rázlová (Tancuj Matyldo) nebo Eliška Křenková (Úsvit).

Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli mohou získat Oskar Hes, nebo Jan Nedbal (oba za film Bratři), David Prachař (Citlivý člověk), Karel Roden (Tancuj Matyldo) a Kryštof Hádek (Volha).

Od 26. Února do 17. Března umožňuje ČFTA shlédnout nominované snímky na on-line na www.ceskylev.cz a na www.dafilms.cz. Adamie rovněž uspořádá přehlídku s projekcemi filmů a tradičně přehlídku nabídnou i vybraná multikina.

Zdroje: ceskylev.cz, twitter.com, ČFTA, tisková konference, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze