Top hledané
Výsledky (0)
Vydejte se s námi na cestu do Toskánska. Místa, kde vzniká jedno z nejlahodnějších italských vín.

Brunello di Montalcino - toskánské luxusní víno

Ivana Růžičková
21. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Toskánské zlato

Brunello di Montalcino je luxusní červené víno vypěstované, sklizené a vyrobené na vinicích lemujících italské městečko Montalcino, které se nachází osmdesát kilometrů jižně od toskánské Florencie. Brunello, zdrobněle Bruno, naznačuje hnědou barvu hroznů, které jsou význačné pro tento region. V roce 1879 komise Siena po několika letech experimentů usoudila, že Brunello a Sangiovese jsou stejné odrůdy. V Montalcinu se název Brunello vyvinul do označení vína vyrobeného ze 100% odrůdy Sangiovese. Víno je natolik vzácné a kvalitní, že je dodnes jedno z nejdražších luxusních italských vín.

Consorzio Brunello di Montalcino
Brunello di Montalcino
Toskánské vinice u Montelcina

 

Charakteristika vína

Víno Brunello di Montalcino má jasnou granátovou barvu, intenzivní vůni s nádechem aromatických dřevin, bobulovitého ovoce, jemné vanilky a marmelády. Brunello zraje dlouhé roky, avšak není jasně dané, jaká je nejvhodnější lhůta zrání. Běžná doba je od deseti do třiceti let a více. Podmínky uchovávání vína jsou pro správné zrání podstatné - studené sklepení, tma a horizontální poloha lahví jsou zásadní. Luxusní víno Brunello di Montalcino se servíruje do hlubších zaoblených křišťálových sklenic při teplotě 18°C - 20°C. Nejstarší lahve by se měly nechat dekantovat za účelem lepšího okysličení, aby vynikla opravdová chuť. 

Na věku záleží

Mladší víno Brunello di Montalcino se vyznačuje ovocnějšími tóny, včetně třešní, brusinek, lesních jahod, ostružin, fialek a lékořice. Když jej ochutnáte, Brunello di Montalcino vyzařuje zemité tóny a lehce nahořklé espresso. Starší Brunello di Montalcino je naopak díky delšímu zrání jemnější. Z ovocných chutí víno začíná odhalovat prvky jako sušené fíky, kandované ovoce, lískové oříšky a čokoládu. Odborníci tvrdí, že toto luxusní víno je naprostá delikatesa.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Co se k vínu hodí?

K vínu Brunello di Montalcino se díky harmonické chuti hodí luxusní variace jídel, jako jsou červená masa, žampiony a lanýže. Ideální je mezinárodní kuchyně založená na masových pokrmech s omáčkami. K vínu se skvěle hodí i sýry několika druhů. Například luxusní toskánské pecorino a Brunello di Montalcino je naprosto dokonalá kombinace.

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Brunello di Montalcino
Piazza Cavour n. 8, 53024 Montalcino, Italy
+39 0577 848246