Top hledané
Výsledky (0)
Známe to všechny, tu věčnou nespokojenost se svou vizáží – jednou jsme příliš tlusté, pak zase moc hubené, máme kulatý obličej, a přitom by bylo skvělé mít vystouplé lícní kosti, narostly nám rovné vlasy, ale my tolik toužíme po kudrnách… Zkrátka vždycky je co vylepšovat. Přitom ve skrytu duše toužíme být hlavně samy sebou. Můžeme si to ale v dnešním světě vůbec dovolit?

Laura Callaghanová: jiné umění aneb boj proti ideálu krásy

Jana Vápeníková
09. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Žena se má cítit dobře, takříkajíc ve své kůži, zkrátka dělat vše tak, jak to vnímá právě ONA. Ovšem zároveň je všude kolem nás návod snad na úplně všechno – jak se líčit, oblékat, co je in a co naopak úplně out, kam (ne)chodit na večeři, jak přesně nosit ten či onen typ kabelky a podobně. Zkušené dámy si postupně najdou „to své“, ale co mladší generace? Není divu, že jsou často zmatené a nevědí, co po nich dnešní svět vlastně chce. 

Instantní krása

Mají být opravdu samy sebou, nebo je nutné řídit se návody na „instantní krásu a štěstí“ a teprve pak budou „doopravdy samy sebou“? Asi nejvíce matoucí jsou slogany typu „Odhalte své pravé já“ doprovázené reklamou na konkrétní produkt. Není divu, že mladé dívky tápou a hledají alespoň nějaké záchytné body. Jedním z nich je obliba sdílení citátů slavných osobností.

Laura Callaghanová, mladá irská ilustrátorka, si tohoto fenoménu už všimla – hlavně u profilů mladé generace na sociálních sítích. A právě na inspirující citace se ve svých dílech zaměřuje. Dívky jsou dnes a denně konfrontovány s nedosažitelným ideálem krásy. Není proto divu, že často demonstrativně „zvedají oči v sloup“ nad celým světem.

Byt s výhledem na Pražský hrad Praha
Byt s výhledem na Pražský hrad Praha, Praha 1

Váš opravdový život na obrazech

Autorka zkoumá rozpor mezi oním „být svá“ a „být dokonalá“, proto umisťuje dívky na obrazech do různých scenérií, které diváka velmi lehko znepokojí. Okřídlené moudro zasazené bezhlavě do situací dnešního konzumního světa totiž často mění jeho význam. A právě tenhle paradox se v obrazech Laury Callaghanové velmi výmluvně odráží.

Realistický zmatek

K zobrazení reálného světa používá složité spleteniny svěžích akvarelových barev, tištěných textilií a sítotisku. A buďte si jisté, že tyhle obrazy jsou mnohem komplexnější a inspirativnější a vypovídají o opravdovém životě dnešních mladých asi tak tisíckrát více než jejich vlastní instagramový účet plný nesourodých příspěvků.

Každý její obraz a jeho výstižný název jsou jako ledová sprcha – sprcha, která vás dokonale probudí.

Víte, že…

… obrazy Laury Callaghanové si do svých reklamních kampaní zvolily některé světové značky jako pokus o přiblížení se svým zákazníkům? Zajímavé na tom je, že právě její díla získala na sociálních sítích nejvíce „lajků“ a komentářů od uživatelek typu „přesně tohle jsem já“.

Stránky Laury Callaghanové: http://www.lauracallaghanillustration.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze