Top hledané
Výsledky (0)
2000 lidí pod dohledem
Woven City alias Propletené město

Bydlení budoucnosti! Tohle uměle vytvořené město vás dostane

Karolína Lišková
14. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
V budoucnosti vznikne nové město a to v Japonsku.

Pro udržitelnost planety je potřeba posouvat hranice až na pokraj vaší fantazie. Vše, co jste si představovali pod pojmem eko bio a smart, nyní vyvíjí chytré mozky z Toyoty. Firma se rozhodla vybudovat prototyp města budoucnosti na úpatí japonské hory Fuji na území o ploše 175 akrů. Tzv. „obytnou laboratoř“ vyzkouší na vlastní kůži až dva tisíce dobrovolníků.

Typický blok s chytrými byty.
Pohled shora.
Tudy se dostanete do hlavního nákupního centra.

Zní to neuvěřitelně? Nicméně jde o skutečnost. Toyota na letošním veletrhu CES (největší veletrh spotřební elektroniky) v americkém Las Vegas odhalila svůj odvážný záběr vybudovat tento prototyp města, který je skutečně do puntíku promyšlený.

Reality show 

Osadníci nebudou jen tak někdo. Budou zde trvale žít obyvatelé a výzkumní pracovníci, kteří zde budou testovat a vyvíjet různé technologie, například v oblasti robotiky, osobní mobility, chytrých domácností a umělé inteligence v reálném prostředí.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

„Vybudování kompletního města na zelené louce – dokonce i v takto malém měřítku – je jedinečnou příležitostí k rozvoji technologií budoucnosti, včetně digitálních operačních systémů pro infrastrukturu města. Díky vzájemnému propojení a komunikaci lidí, budov a vozidel prostřednictvím dat a senzorů budeme moci testovat technologii propojené umělé inteligence ve virtuálním i reálném prostředí a tím maximalizovat její potenciál,“

uvedl Akio Toyoda, prezident Toyota Motor Corporation.

Otevřít v galerii (3)
Takhle bude vypadat sdílená promenáda pro všechny obyvatele.
Takhle bude vypadat sdílená promenáda pro všechny obyvatele. Zdroj: Toyota Central Europe

Ve Woven City budou žít zaměstnanci s jejich rodinami, manželskými páry na odpočinku, maloobchodníky, hostujícími vědci i partnery z jiných firem. Začíná se na dvou tisících obyvatel, ale předpokládá se nárůst s rozvojem města.

„Vítáme všechny zájemce o zlepšování našeho budoucího způsobu života, aby využili výhod tohoto jedinečného výzkumného ekosystému a připojili se k nám v rámci úsilí vytvořit lepší způsob života a zajistit mobilitu pro všechny,“

uvedl Akio Toyoda.

Minimální dopady na životní prostředí

Celý „inkubátor“ na žádost navrhl dánský architekt Bjark Ingels, který se svým týmem navrhl mrakodrapy v San Francisku a Vancouveru, a dokonce se podepsal i na projektu World Trade Center č. 2 v New Yorku nebo novou centrálou firmy Google.

Otevřít v galerii (3)
Tady se bude nakupovat.
Tady se bude nakupovat. Zdroj: Toyota Central Europe

Součástí generálního plánu města je i určení způsobu využití jednotlivých komunikací s rozdělením do tří kategorií: pouze pro rychlejší vozidla, pro pomalejší prostředky osobní mobility v kombinaci s chodci, respektive pro pěší korzování chodců podobně jako v parku. Všechny tři typy ulic jsou vzájemně protkány tak, aby tvořily organickou síť, která napomůže k rychlejšímu testování autonomních technologií.

Celé město je navrženo jako plně udržitelné s budovami převážně ze dřeva kvůli dopadům na životní prostředí. Střechy budou pokrývat fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Budou zde začleněny i přírodní prvky, včetně přirozené vegetace a pěstování rostlin pomocí tzv. hydroponie, tedy pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku.

Všechny domácnosti budou vybavené nejmodernějšími asistenčními technologiemi. Domácnosti budou využívat prostředky umělé inteligence na bázi senzorů, které budou sledovat zdravotní stav obyvatel, plnit základní potřeby a přispívat ke zlepšení všedního života. 

Otevřít v galerii (3)
Podoba chytré domácnosti.
Podoba chytré domácnosti. Zdroj: Toyota Central Europe

Auta bez emisí

K cestování obyvatel po městě budou sloužit jen plně autonomní vozidla s nulovými emisemi, pohybující se po hlavních dopravních tepnách. Přepravu a dodávky zboží napříč celým městem zajistí autonomní vozidla, která poslouží i jako flexibilní mobilní prodejny.

Pro setkávání členů komunity budou k dispozici parky v jednotlivých obvodech, velký centrální park pro odpočinek a rovněž centrální náměstí.

Zahájení výstavby města je naplánováno na počátek roku 2021. Tohle luxusní bydlení ve smyslu Big Brothera zní lákavě, ale otázka bude samotná realizace.

Chtěli byste si takovéhle bydlení bez škodlivin, kriminality ale pod dohledem vyzkoušet?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Toyota Central Europe – Czech s.r.o.
Bavorská 2662/1 155 00 Praha 5 Czech Republic
+420 222 992 209