Top hledané
Výsledky (0)
Tipy, jak si poradit s malým prostorem.

Bydlení v malém bytě je opět trendem. Jak co nejefektivněji ušetřit prostor?

Barbora Večeřová
27. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
I do malých prostor se vám toho hodně vejde. Stačí vědět, jak na to.

Pokud bydlíte v malé garsonce nebo nad jejím pořízením uvažujete, určitě jste již přemýšleli nad tím, jak si nábytek a bytové doplňky v něm uspořádat tak, aby byl malý prostor využitý co nejlépe. V první řadě je potřeba smířit se s tím, že některé věci do něj prostě nevměstnáte. S praktickými radami se vám do takového bytu ale může vejít více, než jste si mysleli. 

Prodej bytu 1+kk, Opletalova, Nové Město -
Prodej bytu 1+kk, Opletalova, Nové Město -, Praha 1

Trendy v bydlení se netýkají pouze interiérů, ale také toho, kde bydlíme. A trendem posledních let je nepochybně bydlení v menších bytech. Naše životy se zrychlují a pořizování velkých domů za Prahou už nejsou tolik v kurzu, na rozdíl od menších městských. Chceme být prostě blízko centru, protože právě tam většina lidí tráví většinu svého dne. Menší byty jsou oblíbené hlavně mezi singles a mladými páry, které až po narození dětí hledají větší bydlení a menší byt buď pouští dál nebo pronajímají. 

„Bydlím v garsonce a naprosto mi to vyhovuje. Mám tam všechno, co potřebuju. Většinu dne jsem stejně pryč, chodím se tam v podstatě hlavně vyspat. Hlavní výhodou menších bytů je méně práce při úklidu, i to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěla garsonku. Další výhodou je pro mě blízkost centru,“

říká o své 29metrové garsonce Klára P. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1
Otevřít v galerii (4)
Patro ke spánku může být i designovou záležitostí
Patro ke spánku může být i designovou záležitostíZdroj: Profimedia

Jak takto malý prostor co nejlépe využít? 

S tříděním věcí buďte nekompromisní 

Při stěhování do menšího bytu je v první řadě potřeba pořádně protřídit věci. Je jasné, že jste za celý život nasbírali nebo dostali plno věcí, kterých je těžké se zbavit, věřte ale, že je to opravdu nutné. V menších bytech většinou není k dispozici tolik úložného prostoru. V případě, že se věcí zbavujete jen s opravdu těžkým srdcem, si na ně alespoň pořiďte praktické úložné díly, které jsou často vyráběny právě tak, aby co nejvíce šetřily místo. 

Otevřít v galerii (4)
Patro na spánek ušetří plno místa
Patro na spánek ušetří plno místa Zdroj: Y&T Luxury Property

Pořiďte si multifunkční a rozkládací nábytek

Bydlení v menších bytech je v posledních letech trendem, čemuž se přizpůsobují také výrobci nábytku. Některé větší kusy nábytku se do menších bytů zkrátka nevejdou, proto stále více výrobců přichází s multifunkčními kousky, které jsou do malých prostorů jako dělané a dokonale se přizpůsobí vašemu každodennímu životu. Obývací pokoj tak snadno proměníte v jídelnu, místnost ve vteřině doplníte o pracovní stůl anebo pohodlně uložíte návštěvu. 

 

Světlo dokáže zázraky 

Bílá barva, světlo a zrcadla. Naprostý základ pro optické zvětšení prostoru. Když při malování použijete některou ze sytých barev, věřte tomu, že prostor opticky ještě mnohem víc zmenšíte. Držte se raději bílé klasiky, ta celý byt rozjasní. 

"Nepodceňujte dostatek osvětlení, které s bytem dokáže zázraky. Dobrým tipem je také strategické umístění zrcadla, i to pro optické zvětšení funguje dobře,“

radí Milena Kamenická, která se věnuje interiérovému designu.  

Otevřít v galerii (4)
Terasa
TerasaZdroj: Y&T Luxury Property

Vyvýšené patro ušetří hodně místa

Že postele připomínající palandy patří jen na dětské tábory? To už dávno neplatí! Vyvýšené patro je designovým prvkem obzvláště bytů s vysokým stropem. Jeho největší výhodou je, že dokáže ušetřit opravdu spoustu místa v bytě. Postel nám totiž opravdu zabírá mnoho prostoru a pořídit si kvůli úspoře místa postel s nejmenšími možnými rozměry nebo spát každý den na rozkládacím gauči asi nechce nikdo z nás. Patro je tak ideálním řešením, jak si dopřát pohodlný spánek na posteli jakékoliv velikosti, a ještě ušetřit plno místa. Vyvýšená patra u malých bytů nejsou samozřejmostí, pokud ale nějaký takový hledáte, může být tím pravým domovem pro vás byt v rezidenci Opletalova v blízkosti Václavského náměstí, který právě takové patro přidávající bytu dalších více než šest metrů, nabízí.

Otevřít v galerii (4)
Patro na spánek
Patro na spánek Zdroj: Y&T Luxury Property

Přijde vhod i sklep

Velkou výhodou u menších bytů je také přidružený sklep. Věci, které nepoužíváte každý den nebo jsou pouze sezónní můžete snadno uskladnit právě tam, a vytáhnout je pouze tehdy, když je budete potřebovat. Sklepní prostor nabízí i byt v Opletalově rezidenci, nemusíte se tedy bát, že by se zde nenašlo místo pro všechny vaše věci. 

Prodej bytu 1+kk, Opletalova, Nové Město -
Prodej bytu 1+kk, Opletalova, Nové Město -, Praha 1

Zdroje: vlastní dotazování, tn.nova.cz, benlemi.cz, magazinplus.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze