Top hledané
Výsledky (0)
Ideální spojení přírody s ruchem velkoměsta.

Bydlete zdravě. I velkoměsto nabízí přírodu

Valentina Lebová
01. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut čtení
Usmívající se rodina v přírodě.

Po dokonalém bydlení toužíme všichni. Najít ho ale není úplně snadné. Na jedné straně domy o samotě a na té druhé satelitní městečka bez jediného stromu. Kde najít střed estetiky a přírody? Přesto v Praze existují místa, která tato kritéria splňují. 

 

Asi víc než kdy jindy si právě v této podivné době uvědomujeme, jak moc je pro nás příroda důležitá. Ne pouze pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce. Bydlení tedy není pouze o tom, kde "složíme" hlavu, ale také o tom, jak to vypadá v okolí. Lidé potřebují sport, vyčistit hlavu a mít pocit, že aspoň na chvíli nechali stres a ruch velkoměsta kdesi v zapomnění. Nalézt však lokaci, která "zabije" dvě mouchy jednou ranou, tj. dá nám krásné bydlení a mnoho zeleně, je docela oříšek. Oblast pražských Hájů, jak sám název napovídá, však toto řešení nabízí. Bydlení tam totiž splňuje představy o tom, jak si uprostřed velkoměsta vydobýt přírodu. 

Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Luxusní byt na prodej Praha - 320m, Praha 5

Příroda jako jeden z atributů

Můžete být milovník města a všeho hluku nesoucího se kolem, a přesto přijdou chvíle, kdy klid a naprosté ticho bude tím jediným, po čem budete toužit. Obout tenisky, nasadit sluchátka a vydat si na procházku. I proto je příroda a její dostatečnost jedním z hlavních atributů, na které hledíme, když se poohlížíme po novém bydlení. Je to ta správná směrovka k tomu, kde zakotvit. 

Byt na pronájem na Praze 4-52m
Byt na pronájem na Praze 4-52m, Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m
Byt na pronájem na Praze 4-52m, Praha 4

Otevřít v galerii (6)
Osamělý strom při východu slunce.
Osamělý strom při východu slunce.Zdroj: Pixabay

Relaxace je základ

Cvičíte, zdravě se stravujete a taky máte občas chuť nic nedělat. Jenže ta správná relaxace je skutečně o tom vyjít ven a čerpat energii ze stromů, které lemují vaši cestu. Najít v samém srdci velkoměsta místo, kde je možné se proběhnout nebo projít se svým čtyřnohým miláčkem, ale nemusí být vždy snadné. Přitom je odpočinek nejvíc, co sami pro sebe můžeme udělat. Zeleň, klid a následné rozjímání nad životem jsou tím, co nám pomáhá se cítít dobře.

Otevřít v galerii (6)
Na obrázku nohy v běhu v teniskách.
Na obrázku nohy v běhu v teniskách.Zdroj: Freepik

Přeceňujeme aktivity, které musíme udělat, a také sami sebe v tom, kolik síly a energie jsme schopni něčemu obětovat. I proto je tu volný čas, který bychom měli využit k cílenému odpočinku. Uvolnit napětí, které se v nás dost úspěšně kumuluje, pročistit hlavu od neustálého toku myšlenek a získat tak potřebný rozhled. A kde jinde než v přírodě by tohle mělo jít. 

Rodina je základ

Luxusní penthous na Praze 1 - 226m
Luxusní penthous na Praze 1 - 226m, Praha 1

Aby ale tím základem a stavebním kamenem skutečně byla, je potřeba, aby náležitě fungovala. I proto je tato lokace pro rodinu s dětmi vhodná. Doslova za oknem máte zeleň, která však není jen o několika stromech či malém parčíku s dětským hřištěm. Praha 11 - Háje nabízí široké vyžití všem, kterým je zkrátka málo bydlet někde ve vnitrobloku nebo na obyčejném sídlišti. Bydlení v novostavbě blízko přírody a mít tak možnost vyjít ven a trávit čas nejen na čerstvém vzduchu, ale hlavně pospolu a ve společnosti těch, na které ne vždy máme čas.

"Příroda je jednoznačně tím, co rodinu stmeluje. Děti odloží tablety a odskočí od počítačových her a rodiče tak mohou zjistit, jak se jejich potomci mají. V lese buď mlčíte a rozjímáte nebo si povídáte. Ale obojí je pro váš vztah i mentální zdraví velice důležité a přínosné,"

řekla pro LP-Life.cz psycholožka Anna Kosová

Smyslem této "přestávky" je jakési zotavení se z procesu práce a povinností, které dnes a denně musíme vykonávat.

Otevřít v galerii (6)
Šťastná objímající se rodina.
Šťastná objímající se rodina.Zdroj: Freepik

Lesopark je řešením

Pokud nebydlíte hned vedle lesa, je vybudovaný lesopark skvělou možností, jak v lese být, i když ho nemáte. Skvělou alternativou je tak například Ovocný sad, kam můžeme vyrazit na procházku, vyjížďku na kole nebo si udělat piknik, když to počasí dovolí. Doputovat můžete až k Milíčovskému rybníku, který je nedaleko a taktéž obklopen zelení. 

Milovnící běhu si přijdou na své

Otevřít v galerii (6)
Milovníci běhu si přijdou na své. Na snímku běžící žena.
Milovníci běhu si přijdou na své. Na snímku běžící žena.Zdroj: Pixabay

I když se nám již ochladilo a zima pomalu ale jistě ťuká na dveře, hodně lidí nepřestává běhat nebo jezdit na kole. I proto je důležité mít jasný cíl cesty, kudy to právě dnes bude. A tak nejen rodina o pěti členech, ale také aktivní jednotlivci najdou v této lokaci spoustu možností, jak aktivně využít svůj volný čas. Navíc v zeleni obydlené oblasti, kde je hezky a bezpečno. 

"Běh v lese nebo na přírodním povrchu je úplně něco jiného než běhat ve městě. Nejen po fyzické stránce, kdy tolik nezatěžujeme klouby, resp. kyčle, kolena a kotníky, ale i pro naši mentální stránku, kdy v tom tichu vypneme a dobijeme baterky,"

řekl pro LP-Life.cz osobní trenér Jan Kaliva.

Byt na pronájem na Praze 4-52m
Byt na pronájem na Praze 4-52m, Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m
Byt na pronájem na Praze 4-52m, Praha 4

Do zoo za "domem"

Není dítěte, které by při vyslovení slova "zoo" neskákalo radostí tři metry vysoko. I proto je oblast Hájů sázkou na jistotu. Má totiž svou vlastní minizoo. Ta se nachází na samém okraji místního sídliště Jižní Město a na trase NS Milíčov u Milíčovského lesa se nalézá Milíčovský dvůr s domácími zvířaty. Je otevřený celoročně, volně přístupný a navíc se zde neplatí žádné vstupné. Vidět tu můžete koně, kozy, ovce, prasátka, husy a jiná zvířata. Dostanete se sem hezkou procházkou od stanice metra Háje, která je vzdálena 1,5 kilometru, anebo autem, kdy je možné parkovat v okolí ulice Exnárova.

Otevřít v galerii (6)
Kůň.
Kůň.Zdroj: Freepik

Zoo však není jedinou "atrakcí" této lokace. Na jihozápadním okraji Hájů najdete nejen Milíčovský dvůr,  Milíčovské rybníky a Milíčovský les, ale i uměle vytvořený (navršená zemina ze stavby metra) Milíčovský vrch a kdysi tu bývala také myslivna Český Milíčov. Vše souvisí s již zaniklou vesnicí Milíčov, jejíž pojmenování se úplně nepodařilo rozluštit. O vsi Milíčov existuje jen jediná zmínka, a to z roku 1727, která říká, že všichni obyvatelé vsi již vymřeli. A tak tu zůstal jen dvůr, doložený už v roce 1403. V roce 1844 byla obytná budova dvora zmiňována jako zámeček, který ve 20. století nahradila novostavba.

Vzdělejte se na naučné stezce

Otevřít v galerii (6)
Naučná stezka.
Naučná stezka.Zdroj: Pixabay

Naučná stezka Milíčov vás provede přírodní památkou Milíčovský les a rybníky. Stezka je pak součástí přírodního parku Botič–Milíčov, na jižním okraji Prahy. Seznamuje s Milíčovským vrchem, okolními mokřinami, pastvinami v okolí Milíčovského dvora, rybníky, nově založenou třešňovou alejí a s typickou faunou a flórou některých stanovišť. Pro děti i dospělé ideální zábava na volný den. 

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakékoliv bydlení, myslete na to, že všichni jednou zestárneme. A mít přírodu doslova za oknem je skvělá vyhlídka. 

Zdroje: kudyznudy.cz, praha-priroda.cz, stezky.info, birdlife.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze