Top hledané
Výsledky (0)
Ostap Safin bude hrát Ruskou KHL.

Ztratil šanci, aby si někdy zahrál za seniorský národní tým. Bývalý útočník HC Sparta Praha Safin se stane Rusem

Barbora Štöklová
19. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ostaf Safin

Český hokejista směřuje do Ruska. Útočník Ostap Safin, který dosud hrál za pražskou Spartu, se rozhodl vzdát českého občanství, aby snadněji získal to ruské, což mu pomohlo se uplatnit v KHL. Safin, který je původem z Prahy se nyní připojuje k malému počtu Čechů, kteří se navzdory ruské invazi na Ukrajinu rozhodli zkusit štěstí právě v zemi, která je aktuálně vnímána veřejností velmi negativně.

Kariéra v pražské Spartě 

V dresu Sparty, se mu velmi dařilo. V roce 2015 začal v juniorské soutěži a postupně se probojoval do A týmu. Realizační tým s ním počítal i do další sezóny, hokejista Safin se ale rozhodl své působení ukončit. Hokejovou Spartu jsme kontaktovali s žádostí o vyjádření se k této kauze. 

„S Ostapem jsme prodloužili v sezoně kontrakt, měli jsme zájem o jeho setrvání. Bohužel se rozhodl náš tým opustit, v čemž mu nechceme bránit. Přejeme mu hodně štěstí,“ 

nechal se slyšet pro CNN sportovní manažer Sparty, Jaroslav Hlinka.

Po konci ve Spartě se objevili spekulace, že Safin má mít namířeno do KHL, konkrétně do klubu Lada Toljatti. Angažmá následně potvrdil generální manažer ruského týmu Alexandr Čebotarev. Safin do klubu míří na zkoušku, která má trvat do 15. srpna. Aby však Safin získal ruský pas, musel se vzdát toho českého. O tom informuje deník Sport. Rusko totiž nemá s Českem dohodu o případném uznávání dvojího občanství.

„Ostap Safin se vzdal českého občanství a brzy má získat ruský pas. Po vyplnění všech zbývajících dokumentů už nebude považován za cizince v Kontinentální lize,“ 

uvedl pro oficiální stránky Lada Toljatti její sportovní ředitel Rafik Jakubov.

Otevřít v galerii (1)
Útočník už dres Sparty oblékat nebude, nezahraje si už ani v České reprezentaci.
Útočník už dres Sparty oblékat nebude, nezahraje si už ani v České reprezentaci. Zdroj: Profimedia

Ostap má ruské kořeny

Ostap Safin má ruskou rodinu. Rodiče s jeho sourozenci se do Česka přestěhovali v době, kdy jeho matka čekala právě Ostapa. Ten tak před odchodem do zámoří ovládal jak český, tak také anglický a ruský jazyk. Safin, který dříve reprezentoval Česko na MS hráčů do 18 i 20 let, tak ztratil šanci, že by si někdy zahrál za seniorský národní tým.

Další kontroverzní působení v Ruské KHL

Další český útočník Dmitrij Jaškin hrající v Rusku na svém působení v KHL nevidí nic zvláštního. Dveře do České reprezentace se mu tak nadobro zavřeli, když Český hokejový svaz oznámil, že hráči, kteří hrají ruskou KHL nebudou zváni do reprezentace. 

„Rozhodnutí, že nemůžu reprezentovat, bylo pro mě nečekané a ne moc příjemné. Ale toto rozhodnutí učinila Česká republika nebo ti, kteří tam hokej řídí, takže s tím nemůžu nic dělat,"

komentoval situaci Jaškin pro deník Sport. 

Největší kontroverzi, ale rozpoutalo video, které petrohradský hokejový klub zveřejnil na svých sociálních sítích, kde hráči oslavovali Den obránců vlasti, dříve známý jako Den Rudé armády. Jaškin se ve videu objevil v dresu s khaki barvou připomínající právě vojenskou uniformu. Viceprezidentem a zároveň i hlavním trenérem klubu SKA Petrohrad je Roman Rotenberg blízký přítel Putina. Vzkaz podpory režimu je zde právem velmi zřetelný.

Zdroj: CNN.cz, Wikipedia.cz, Hokej.cz, Idnes.cz,
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze