Top hledané
Výsledky (0)
Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit).

Cannes 2019: Zlatou palmu získal film Parazit. Úspěch slaví i Banderas!

Jana Fikotová
26. května 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Dvanáct dní oslav 72. ročníku festivalu Cannes oslavilo umělce a filmy z různých úhlů pohledu. Na jevišti luxusního Grand Théâtre Lumière v sobotu večer přivítal moderátor Édouard Baer porotu v čele s Alejandrem Gonzalezem Iñárritu, aby oznámil ceny Zlatých palem pro rok 2019.

Vítězí Parazit

Jihokorejské drama Parazit režiséra Bong Joon-Ho se zapsalo do historie festivalu jako první korejský film, který získal cenu. Černá komedie-drama se věnuje propasti mezi chudými a bohatými. Velkou cenu poroty obdržel snímek Atlantique o migrantech, který vznikl v koprodukci Francie, Senegalu a Belgie od francouzsko-senegalské režisérky Mati Diopové. Ocenění za nejlepší režii získali belgičtí bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi za dramatický snímek Le Jeune Ahmed (Mladý Ahmed).

Banderas nezkamal

Za nejlepší herečku si luxusní cenu odnesla Angličanka Emily Beechamová za roli v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessica Hausnerové a za nejlepší herecký výkon v dramatickém snímku Bolest a sláva uznávaného španělského režiséra Pedra Almodóvara dostal Antonio Banderas. Ve snímku si zahrál po boku Penélope Cruzové.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Češi v Cannes

V sekci Cannes Classics byl uveden dokument o Miloši Formanovi režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Na filmech Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo, se též podíleli čeští tvůrci. V sekci Cinéfondation byl představen studentský film Sto dvacet osm tisíc (režie a scénář Ondřej Erban).

U nás v kinech

Řada vítězných filmů včetně držitele luxusní Zlaté palmy míří do české distribuce. Kromě Parazita se v českých kinech objeví Bolest a sláva, Mladý Ahmed, Les Misérables i Portrét dívky v plamenech.

Cannes 2019

Zlatá palma: Kisaengčchung (Parazit)
Velká cena poroty: Atlantique
Nejlepší režie: Luc a Jean-Pierre Dardenneovi
Nejlepší herečka: Emily Beechamová
Nejlepší herec: Antonio Banderas
Nejlepší scénář: Céline Sciammaová
Cena poroty: Les Misérables

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Festival Cannes
Festival de Cannes 3, rue Amélie 750 07, Paris-France
+33 (0) 1 53 59 61 00