Top hledané
Výsledky (0)
Česká jména na festivalu v Cannes

Česká jména a filmy na festivalu v Cannes 2018

Jana Fikotová
18. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Tlumočník

V letošním ročníku filmového festivalu byli zastoupeni i čeští tvůrci, zároveň byla uctěna i památka zesnulého českého režiséra Miloše Formana.

 

Filmy v Cannes ve spojení s Českou republikou

V sekci Týden kritiky byl uveden koprodukční film Fuga (režie Agnieszka Smoczyńska), natočený v koprodukci Polska, České republiky a Švédska. Po debutovém snímku z roku 2015 Vábení sirén (Córki dancingu) věnuje režisérka Agnieszka Smoczyńska pozornost silné a komplikované hlavní hrdince Aliciji, která trpí ztrátou paměti, po níž si vybudovala vlastní volnomyšlenkářský způsob života. Film se částečně natáčel v České republice a má českého hudebního skladatele Filipa Míška.

Do luxusní sekce pro světové klenoty kinematografie Cannes Classics byl zařazen celovečerní debut režiséra Jana Němce Démanty noci z roku 1964, který letos digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Po dvou letech byla v rámci luxusní a prestižní sekce Cannes Classics uvedena restaurovaná verze celovečerního filmu. V Cannes byl uveden spolu s dalšími světově proslulými filmy, jako je 2001: Vesmírná Odyssea, Zloději kol, Byt, Pomáda, Magická hlubina, a další.V roce 2016 byl na témže festivalu uveden sci-fi snímek Ikarie XB 1 z roku 1963 (r. Jindřich Polák).

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Vzpomínka na Miloše Formana

Hned první den byl festival zahájen luxusním filmem režiséra Miloše Formana Hoří má panenko, který se promítal v letním kině na pláži (Cinema de la Plage). Forman díky své tvorbě patřil mezi velikány světové kinematografie. Letos je to přesně 50 let od zařazení Formanova filmu Hoří, má panenko do hlavní soutěže festivalu, jehož 21. ročník byl kvůli turbulentnímu politickému vývoji ve Francii předčasně ukončen.

České filmy v rámci Marché du Film

V rámci festivalu v Cannes měli některé české filmy projekci, a to v rámci filmovém trhu Marché du Film, který je pro filmové profesionály zásadní událostí spjatou s festivalem. Uvedl se zde luxusní animovaný Hurvínek a kouzelné muzeum (r. Martin Kotík, Inna Evlannikova), vítězný snímek letošního Berlinale, natočený s českou koprodukční účastí, Ne dotýkej se mě (r. Adina Pintilie), a slovensko-český Tlumočník (r. Martin Šulík).

Luxusním úspěchem je zařazení producenta Radovana Síbrta do programu pro začínající filmové producenty Producers on the Move, který v Cannes pořádá mezinárodní organizace European Film Promotion. Jde o třídenní program pro začínající filmové producenty, kteří jsou připraveni pro mezinárodní trh, ale nerealizovali dosud více než 3 koprodukované celovečerní filmy. V minulosti se programu za ČR účastnili například Pavla Janoušková Kubečková, Jan Macola, Tomáš Hrubý, Viktor Tauš, Radim Procházka, Jiří Konečný a další.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Festival Cannes
Festival de Cannes 3, rue Amélie 750 07, Paris-France
+33 (0) 1 53 59 61 00