Statistici z ČSÚ oznámili, že ačkoliv kvůli počtu narozených dětí obyvatel nepřibývá, populace Česka nadále roste kvůli příchodu migrantů. Kromě Ukrajinců utíkajících před válkou se česká vláda snaží nalákat i nové pracovníky do českého průmyslu. Dlouhodobě neobsazená pracovní místa by mohli zaplnit zaměstnanci např. z Mongolska. Podle některých ekonomických analýz by však bylo výhodnější zaměřit se na robotizaci průmyslové výroby.
Čechů podle statistik dlouhodobě přibývá a nejspíše již brzy bude nutné přepsat učebnice, jelikož Česko se stane státem s 11 miliony obyvatel a obecná poučka o desetimilionové zemi přestane platit. Aktuálně má naše země 10, 87 miliónů obyvatel.
Od ledna do června stoupl počet lidí žijících v Česku o 46 tisíc. Je to podstatně méně než loni, kdy vrcholila migrační vlna z Ukrajiny a počet obyvatel Česka stoupl o více než 240 tisíc obyvatel. Migrace je primární příčinou růstu domácí populace, trend pozitivní bilance porodnosti se totiž aktuálně v Česku otočil do negativních čísel.
„Meziroční pokles narozených, který započal v lednu 2022, nadále trvá. Letos se od ledna do června podle předběžných dat živě narodilo celkem 45,2 tisíce obyvatel Česka, což je počet meziročně nižší o 5 700, resp. o 11 %. Nejvíce přitom ubylo dětí narozených ženám ve věku 28 až 31 let,“
uvádí Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ na webu statistického úřadu. Téměř polovina dětí se při tom narodí mimo manželství (47, 7%) a každé desáté dítě se narodí ženám z cizí země. Více než polovina z nich jsou Ukrajinky a Slovenky.
Už delší dobu nedochází ke spouštění nových migračních vln z Ukrajiny, jelikož bojové operace se ustálily v regionech, z nichž už většina lidí utekla a přelití bojů do jiných oblastí se aktuálně neočekává. Přesto by mohl trend růstu počtu obyvatel České republiky pokračovat díky přetrvávající migraci.
Český průmysl ve spoluprací s Ministerstvem zahraničí se snaží lákat nové zaměstnance do českých firem, jelikož těm se dlouhodobě nedostává pracovníků, kvůli přetrvávající nízké nezaměstnanosti. Nedávno například delegace Hospodářské komory podporovaná českými diplomaty v Mongolsku sondovala trh práce. Právě Mongolsko je zemí, na kterou se vztahuje vládní program cílené ekonomické migrace.
Pracovníků se nedostává ve výrobě např. automobilce Škoda. Vláda by tak pro český byznys ráda prostřednictvím zmíněného programu nalákala firmám nové zaměstnance kromě Mongolska také z Filipín, Srbska Indie, Běloruska, Moldavska, Černé hory, Kazachstánu, Arménie, Gruzie a Severní Makedonie.
Ačkoliv má příliv nových pracovníků na uvolněná místa v českém průmyslu pozitivní vliv nejen na růst populační křivky, ale také na výběr daní a dalších odvodů do státního rozpočtu, ekonom Lukáš Konvanda považuje tuto migrační politiku za ekonomicky nevýhodnou.
"Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se druhdy tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu. S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy. Pokud ovšem dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům. Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně,"
uvedl ekonom na sociálních sítích. Snaha vlády navyšovat ekonomickou migraci ze zemí třetího světa, aktuálně intenzivně namířená především na Mongolsko, je podle něj v rozporu s vládními proklamacemi o snahách vymanit Česko z pasti středně rozvinuté ekonomiky.
"A nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie níže) potvrzují, že dilema "robot vs. Mongol" je reálné : čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky. Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky,"
popisuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Konvanda aktuální odborné poznatky s tím, že dovoz levné pracovní síly ze zemí, kde je nižší platová hladina se Česku nemusí zcela vyplatit.
Zdroje: czso.cz, mcr.cz, twitter.com, kurzy.cz, mpo.cz, natoaktual.cz