Top hledané
Výsledky (0)
Hollywood je částečně také slovenský a český. Proč? Své předky u nás mají ženské i mužské sexsymboly.

Sexsymboly z Hollywoodu s českými a slovenskými kořeny. Na seznamu jsou i ty nejzářivější hvězdy

Kristina Valachyová
05. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Princ Harry a Jon Bon Jovi

Věděli jste, že Angelina Jolie se dnes mohla jmenovat Vojtková? Že Peter Falk, alias inspektor Colombo, si uměl objednat knedlíky libozvučnou češtinou, neboť jeho babička byla Češka? Že otec jednoho ze Sedmi statečných pocházel z východního Slovenska? Klikatými cestičkami životních osudů se dostali až mezi nejzářivější hvězdy Hollywoodu. Mají sice české a slovenské kořeny, ale češtinu a slovenštinu už zřejmě neovládají.

Angelina Jolie

Otevřít v galerii (7)
Angelina Jolie
Angelina JolieZdroj: Profimedia

Říká se, že Slovenky patří k nejkrásnějším ženám na světě. A opravdu, slovenská krev proudí i v žilách jedné z nejkrásnějších žen světa. Řeč je o Angelině Jolie. Její pradědeček se jmenoval Juraj Vojtko. A narodil se v roce 1874 v Košicích. Jeho rodiče byli dobrodruzi a lákala je Amerika. Nejdříve se přestěhovali z Košic do Čech a odtud pokračovali za oceán. Začátkem dvacátého století poznal Juraj Vojtko Helen Nellieovou, která se narodila v New Jersey, ale její rodiče také pocházeli z Evropy. Zamilovali se do sebe a vzali se. Měli spolu čtyři děti, jedním z nich byl Elemír Vojtko, profesionální hráč golfu, který si kvůli své kariéře změnil jméno na Elmer Voight, neboť jméno Elemír Vojtko bylo pro Američany jazykolam.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Elmer měl tři syny, jedním z nich byl i Jonathan, zkráceně Jon, který si zvolil hereckou kariéru a získal dokonce i Oscara. Herecké geny po něm zdědila i jeho dcera Angelina Jolie Voight. Herečka si 12. září 2002 upravila své jméno tak, že z něj nechala vymazat příjmení „Voight“. Učinila tak měsíc poté, co její otec Jon Voight poskytl svůj nechvalně známý rozhovor TV kanálu Access Hollywood, kde uvedl, že Angelina už od dětství trpěla psychickými problémy. Jon Voight Slovensko navštívil, když v roce 2001 natáčel v Bratislavě film Povstání. Angelině se to zatím nepovedlo.

Jamie Lee Curtis

Otevřít v galerii (7)
Jamie Lee Curtis
Jamie Lee CurtisZdroj: Profimedia

Otec slavné herečky, známé třeba z filmové série hororů Halloween, hrával i po boku hvězdné Marilyn Monroe. Ve své autobiografii napsal, že jeho matka se narodila někde mezi Maďarskem a Československem, což svědčí o tom, že se o svůj původ moc nezajímal. Jeho matka se jmenovala Helena Ilona Kleinová a pocházela z vesnice Vaľkovo u Poltára, ležící v Banskobystrickém kraji. V roce 1923 emigrovala do Ameriky a seznámila se se svým manželem, který pocházel z Maďarska. Narodil se jim syn Bernard, který si zvolil umělecký pseudonym Tony Curtis. Jamie Lee je jeho dcerou.

Ashton Kutcher

Kačer... i takhle familiárně přezdívají někteří fanoušci Ashtonu Kutcherovi. A možná ani netuší, jak blízko jsou pravdě. Larry Kutcher, Ashtonův otec, totiž pocházel z Československa a pravděpodobně se původně jmenoval Kučera. A jeho babička z matčiny strany má československé a německé předky, takže české krve koluje v Ashtonovi dost. Také Kutcherova současná žena Mila Kunis má slovanské kořeny, je totiž původem z Ukrajiny.

Peter Falk

Otevřít v galerii (7)
Peter Falk
Peter FalkZdroj: Profimedia

Postava roztržitého detektiva s rozcuchanými vlasy, skleněným okem, pomačkaným baloňákem a neodmyslitelným doutníkem v ústech mu vynesla celosvětový úspěch. Přestože byl oficiálně americkým hercem a narodil se v New Yorku do rodiny účetní a majitele galanterie, měl slovanské a evropské kořeny. Hercovým pradědečkem byl Miska Falk, maďarský spisovatel a politik. Petrův otec byl napůl Čech a napůl Polák a matka pocházela z Ruska. O svých kořenech věděl a příležitostně je zmiňoval. Čech Václav Kabourek, který Falka znal, od něj slýchával, že jeho babička byla Češka. Česky prý ale uměl říct jen „dobré knedlíky“, zavzpomínal si Kabourek na hereckou legendu pro český deník Aha!.

William Zabka

William Zabka je americký herec, scenárista a producent. Proslavil se především zápornou rolí Johnnyho Lawrence ve filmu Karate Kid z roku 1984, k níž se vrátil v roce 2018 v seriálu Cobra Kai. Zabkův otec, Stanley William Zabka, byl úspěšným hollywoodským skladatelem a scénáristou. Pocházel z Moravy, takže do Ameriky přicestoval ještě jako "Žabka". Bez háčku to však měl s imigračními úředníky o dost jednodušší.

Paul Newman

Frajer s nejmodřejšíma očima Hollywoodu dokázal zahrát jakoukoli roli. Jeho slovenský původ byl znám už dávno. Newmanova matka se jmenovala Terézia Fecková a pocházela z východního Slovenska, z vesnice nedaleko Humenného. Za prací do Ameriky původně odešel jen její otec. Zůstala doma s matkou, která však záhy zemřela a osmiletá Terezie byla nucena odjet za otcem do USA. Hercův otec Artur Newman byl úspěšným židovským obchodníkem z Clevelandu, původem z Německa. Terezie a Artur se usadili v Ohiu, kde se jim v roce 1925 narodil syn Paul. Jeho slovenští příbuzní se jej během jeho života snažili několikrát pozvat na Slovensko. Poznat rodnou zemi své matky mu však nebylo dopřáno. První dopis s pozváním bloudil devět měsíců kdesi po světě a nakonec se vrátil na Slovensko. Druhý dopis, obsahující i videopozdravy od slovenských příbuzných, se k němu sice už dostal, herec však prý kvůli pracovní vytíženosti nemohl přijet. Nebo neměl zájem...

Jon Bon Jovi

Legendární rocker Jon Bon Jovi je z jedné čtvrtiny Slovákem. Jeho otec pocházel z italské Sicílie, matka z Německa. Má ale i slovanský původ. Babička z otcovy strany pocházela ze Slovenska. Jmenovala se Elizabeth Benkovská a její rodiče Mária Benkovská a Ján Benkovský emigrovali ze Slovenska do USA.

Ivan Reitman

Reitman se narodil roku 1946 v Komárně v tehdejším Československu. Jeho rodiče byli židovského původu. Matku odvlekli během druhé světové války do koncentračního tábora v Osvětimi, otec působil v domácím odboji. V roce 1951 rodina emigrovala z Československa za příbuznými do Kanady. Mladý Reitman studoval hudbu a dramatické umění na McMaster University v Hamiltonu, kde také začal natáčet krátké filmy. Jeho nejvýznamnější úspěch přišel s filmem Krotitelé duchů z roku 1984, který vydělal celosvětově téměř 300 milionů dolarů.

Crispin Glover

Crispin Glover, kterého si diváci všimli především ve filmu Charlieho andílci, je z jedné čtvrtiny Čech. Maminka je česko-německého původu, tatínek britsko-švédského. Zoufalá manželka Teri Hatcher vděčí za české geny své mamince. Ta je ze třetiny Češkou, Syřankou a Irkou. Známa Ivanka Trump vděčí za svůj český původ své matce Ivaně.

Jesse Ventura

Slavný wrestler, velký kamarád Arnolda Schwarzeneggera a v neposlední řadě i guvernér státu Minnesota. Jesse Ventura toho v životě stihl opravdu hodně. A kolik je v něm slovenské krve? Jeho dědeček přicestoval do Ameriky ze Slovenska, narodil se v Košicích jako Jan Jánoš. Jemu a Anně Jánošové se v zemi neomezených možností narodil Jesseho tatínek George William Janos. Sám Jesse se narodil jako James George Janos a dodnes je na svůj slovenský původ hrdý. Jméno si změnil až se startem wrestlingové kariéry. Chtěl image kulturisty z Kalifornie, proto si vybral příjmení Ventura podle jedné ze čtvrtí Los Angeles. Jesse byla jedna z variant rodného jména James.

Jessica Biel

Otevřít v galerii (7)
Jessica Biel
Jessica BielZdroj: Profimedia

Jessica Biel si původně myslela, že její kořeny sahají do Německa, všechno je ale jinak. Německý expert na genealogii se na její žádost pustil do bádání a nakonec prohlásil, že Jessica má předky v okolí Žiliny. Přišel na to, že její prapradědeček byl Moritz Biel z obce Porúbka nedaleko Žiliny. V roce 1888 z této části Slovenska židovské rodiny obvykle neemigrovaly, ale rodina Bielova byla výjimkou. Moritz s manželkou Ottilií a dvěma dětmi odešli nejprve do Německa a později se přestěhovali do Chicaga. Tam se stal z Moritze bankéř a jeho rodina se postupně rozrůstala. Na svět přišlo několik dětí včetně nejmladšího Edwarda. Tomu se později narodil syn Donald Arthur, dědeček Jessicy Biel.

David Boreanaz

Herec David Boreanaz, známý fanouškům především jako agent Booth ze seriálu Sběratelé kostí, má v krvi směs hned několika kultur a národností. Dědeček z otcovy strany, po němž má příjmení, byl Ital. Z otcovy strany má tedy italské předky, ale jeho matka Patti je napůl Slovenka. To je možná zároveň i odpověď na otázku, proč ho hlavně slovenské ženy sledující seriál Sběratelé kostí tolik zbožňují.

Robert Urich

Roberta proslavila postava soukromého detektiva Dana Tanna v seriálu Vegas a později seriál Spenser. Zemřel 16. dubna 2002 v Kalifornii ve věku 56 let. Ke svým slovenským kořenům se však vždy hlásil, dokonce sám připravoval své rodině klobásy na slovenský způsob.
Do Ameriky se jeho prarodiče Peter Jurič a Terezie, rozená Pillarová, vystěhovali před první světovou válkou z Lukova v horním Šariši. Příjmení Urich je vlastně poangličtěné „Juřič“.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Peter Lorre

Otevřít v galerii (7)
Sissy Spacek
Sissy SpacekZdroj: Profimedia

Představitel Ugarta z legendárního filmu Casablanca se původně jmenoval László Löwenstein a narodil se v roce 1904 v Ružomberku. Když mu bylo devět let, jeho rodina se přestěhovala do Vídně, kde se vedle školy začal věnovat herectví. V roce 1920 se přestěhoval do Berlína, kde se seznámil s dramatikem Bertoldem Brechtem a účinkoval v jeho hře Happy End. Tehdy si zvolil umělecké jméno Peter Lorre, které ho proslavilo i na stříbrném plátně.

Tom Selleck

Postava soukromého detektiva oblečeného v havajských košilích a jezdícího v červeném Ferrari ze seriálu Magnum mu v roce 1984 vynesla cenu Emmy. Tento 77letý charismatický herec má ke Slovensku velmi blízko. Jeho otec Robert Selleck byl Rusín a pocházel z východu Slovenska. Kvůli práci se však přestěhoval do Ameriky, kde si vzal za manželku původem Skotku. Rodina žila v kalifornském San Fernando Valley, kde Tomův otec pracoval jako investiční poradce.

John Malkovich

Otevřít v galerii (7)
Peter Lorre
Peter LorreZdroj: Profimedia

V roce 2018 navštívil Slovensko hollywoodský herec John Malkovich. Jeho návštěvu neprovázely blesky fotoaparátů ani jekot fanoušků. Dorazil sám s jediným kufrem a bez ochranky. Na vídeňském letišti pravděpodobně nikdo ani netušil, že kolem nich klidně kráčí světová superhvězda. Malkovich asi zase netušil, že kromě pracovních povinností ho na Slovensku čeká i něco úplně jiného. Žijí zde totiž jeho rodinní příslušníci, které nikdy neviděl, a požádali ho o setkání. Předky by měl mít v okolí Plaveckého Štvrtka v Bratislavském kraji.

Sissy Spacek

Otevřít v galerii (7)
Teri Hatcher
Teri HatcherZdroj: Profimedia

Sissy Spacek patří mezi hollywoodské legendy. Z otcovy strany má kořeny v Československu, byl ze tří čtvrtin Moravák. Její babička se jmenovala Mária Červenková, dědeček Arnold Adolf Špaček. Poprvé vystupovala na jevišti už jako šestiletá v talentové show. Přestože její rodné jméno znělo Mary Elizabeth, odmalička byla přezdívaná Sissy. Toto jméno také později použila jako svůj umělecký pseudonym. Sissy z jejího původu usvědčilo už místo narození - Texas byl totiž vždycky plný Čechů, nachází se zde ostatně i malá zapomenutá vesnička s názvem Praha, v níž se dodnes pečou „kolache“.

Možná byste ani neřekli, že tyto celebrity mají v sobě jinou krev, než je ta americká. Známé osobnosti se slovenskými nebo českými kořeny ale nenajdeme jen mezi zpěváky a herci. Slovensko-maďarský původ měl například i vědec Daniel Carleton Gajdušek, který v roce 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu.

Zdroj: philonfilm.net, Pluska.sk, SME.sk, philonfilm.net, stevemcqueen.or­g.uk, Teraz.sk, JOJ, imdb.com, justjared.com, tomselleck.tv-website.com. Srovname.cz, Super.cz, Aktualne.cz, Proženy.cz, vlastní dotazování, autorské dílo
 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze