Top hledané
Výsledky (0)
Celníky zabavené tchajwanské linky vyrobí až dva miliony respirátorů měsíčně.

Linky z Tchaj-wanu na výrobu respirátorů se rozjely. Vláda ale dál nakupuje v Číně

Karolína Lišková
08. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Linky na výrobu roušek a respirátorů FFP2 z Tchaj-wanu se daly konečně do zkušebního provozu. Cílem je vyrobit na dvou linkách měsíčně až dva miliony respirátorů z českých materiálů. Odběratelé ale budou zatím spíše zahraniční. Podle provozovatelů linek česká vláda stále nakupuje respirátory čínské výroby.

Evropské centrum pro vývoj a výrobu respirátorů obdrželo od tchajwanské společnosti Autoland první dvě automatické linky už ve středu. Podmínky pro získání linek byly vyrábět respirátory z českých materiálů, poskytovat část produkce zdarma na veřejně prospěšné účely a zajistit obsluhu linek odborným a na Tchaj-wanu proškoleným personálem.

Otevřít v galerii (4)
Zkušební provoz linky na výrobu respirátorů.
Zkušební provoz linky na výrobu respirátorů. Zdroj: archiv ECVVR

Zdržení na celnici

Jenže zásilku zadrželi celníci, protože do ní byly přibaleny dětské masky, k nimž chyběla řádná dokumentace, na niž se tedy muselo čekat.

Dvě ze čtyř linek na výrobu respirátorů FFP2 Česku věnovala tchajwanská společnost Autoland jako vstřícné gesto v souvislosti s loňskou návštěvou šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu (ODS). Zbývající dvě linky by měly dorazit v průběhu února. Následně budou schopny vyrábět denně až 250 tisíc respirátorů FFP2 a nanorespirátorů.

V pátek ale dorazila zásilka na své místo a celý víkend ji skládal dohromady tým odborníků. V pondělí se tak spustil zkušební provoz.

Otevřít v galerii (4)
Zkušební provoz linky na výrobu respirátorů.
Zkušební provoz linky na výrobu respirátorů. Zdroj: archiv ECVVR

„Ihned jsme začali se zprovozňováním výrobních linek. Vzhledem k tomu, že jde o plně automatizované zařízení, tak tomu odpovídá i jeho složitost. S rychlým zprovozněním nám velmi pomohla naše prosincová cesta k výrobci linek, společnosti Autoland, kde jsme prošli důkladným zaškolením,“

říká Matěj Buzgo z technologické firmy InoCure, který se celou dobu účastnil všech jednání s tchajwanskou stranou.

„Předpokládáme, že spolupráce s Autolandem bude pokračovat, a to jak v oblasti technologií, tak v oblasti nanomateriálů, ve které patříme mezi největší producenty na světě,“

doplňuje Buzgo.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Odběratelé jsou ze zahraničí

Přestože poslanci schválili nedávno povinné kvóty pro české potraviny ve větších obchodech, kdy v prodejnách nad 400 metrů čtverečních bude muset být 55 procent vybraných potravin z české produkce, u zdravotnického materiálu to neplatí. Podle Buzka odběratelem česká vláda není. Českých zákazníků je podle Buzga jen pár jednotek obchodů, řetězců, jinak se respirátory budou vyvážet do Rakouska, Německa, Španělska nebo i na Slovensko.

Respirátory vyrábí z filtračního materiálu melt-blown (technologie výroby netkaných textilií rozfukováním taveniny, pozn. red.) od českého výrobce.

Otevřít v galerii (4)
Materiál na respirátor
Materiál na respirátorZdroj: archiv LP-Life.cz

Pět procent dostane charita

Součástí dohody s tchajwanským partnerem bylo i poskytování části vyrobené produkce na charitativní účely.

„V současnosti počítáme, že na těchto dvou tchajwanských linkách vyrobíme měsíčně až 2 miliony respirátorů. Nejméně 100 tisíc jich poskytneme zdarma potřebným. O jejich místě určení bude rozhodovat zejména pan předseda Vystrčil,“

říká Martin Ladyr, majitel firmy GOOD MASK. V rámci svého projektu Respirátory zdarma, chce darovat české FFP2 respirátory i dalším lidem, kteří k nim mají ztížený přístup.

Aktuálně firma spouští novou výrobní halu v Praze 4, kde navýší výrobu certifikovaných FFP2 respirátorů až na 30 milionů kusů za měsíc. Respirátory vyrábí z filtračního materiálu melt-blown (technologie výroby netkaných textilií rozfukováním taveniny, pozn. red.) od českého výrobce.

Otevřít v galerii (4)
Výsledné produkty
Výsledné produktyZdroj: archiv LP-Life.cz

Bude i pátá linka

Pátou linku na výrobu roušek a respirátorů z Tchaj-wanu, která na rozdíl od předchozích bude darem vlády vládě, převezme Technický a zkušební ústav stavební (TZÚS).

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze