Top hledané
Výsledky (0)
V následujícím období se očekává, že sazby zůstanou beze změny, nebo klesnou maximálně o 0,25 procentního bodu

Centrální bankéři se do toho opět obuli. Sazbu snížili o dalších 0,5 procentního bodu

Radek Polák
27. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Česká koruna je podle guvernéra nyní stabilní

Bankovní rada České národní banky snížila na svém červnovém jednání základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku dubna 2022. Podle guvernéra Aleše Michla se už domácí inflace stabilizovala a blíží se k dvouprocentnímu cíli.

Rozhodnutí České národní banky přineslo do určité míry překvapení. Trh si totiž podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře, jak uvedl pro LP-Life, myslel, že budou centrální bankéři v dalším snižování sazeb více opatrní. A to zejména kvůli vývoji inflace a rizikům, jako je růst mezd či ceny ve službách. Před zasedáním se proto také spíše spekulovalo o snížení sazby o čtvrt procentního bodu.

„Zřejmě ale zvítězil názor, že i při takto razantním snížení sazeb zůstane měnová politika dostatečně restriktivní,

vysvětlil České tiskové kanceláři analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

To na tiskové konferenci potvrdil rovněž samotný guvernér České národní banky Aleš Michl.

„Rozhodnutí se opírá o jarní makroekonomické výsledky. V zemi byla obnovena cenová stabilita,“

uvedl Michl.

Riziko kurzových výkyvů

Pokles o půl procentního bodu se však přesto zcela nevylučoval. Členové bankovní rady ve svých mediálních vyjádřeních hovořili před jednáním o obou těchto variantách. Pět členů bankovní rady nakonec hlasovalo pro větší pokles. Další dva se ale přikláněli k mírnějšímu tempu. Možná i proto, že koruna začala v posledních dnech, a to i s ohledem na možné výraznější snížení základní sazby, až příliš oslabovat.

„Samotné koruně se vidina razantnějšího poklesu sazeb evidentně nezamlouvá, z pohledu tržních sázek je to negativní překvapení,“

řekl k tomu analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Na další výkyvy kurzu pak upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Tržní prostředí se může dále zkomplikovat příští týden z titulu zvýšené citlivosti trhu na rizika francouzských voleb.“

Otevřít v galerii (2)
Kroky centrální banka mají dopad na výši úroků z vkladů i úvěrů
Kroky centrální banka mají dopad na výši úroků z vkladů i úvěrů Zdroj: Pixabay

Stabilita ekonomiky snížení sazeb ustojí, tvrdí experti

Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila budou úroky v Česku přesto působit nadále dostatečně restriktivně. Pokud by se však v blízké době ukázalo, že inflace není dosud definitivně poražena, má Česká národní banka možnost kdykoliv pokles sazeb zastavit, v krajním případě i zvrátit. Domácí  ekonomika ovšem momentálně potřebuje vzpruhu a levnější úvěry jí mohou pomoci, doplnil.

Výraznější pokles sazeb přivítal rovněž Tomáš Jícha z ATRIS investiční společnosti.

Razantnější snížení sazeb by mohlo více rozhýbat ekonomiku, přinést do ní více peněz, a to i z úložek občanů, kteří teď drží své prostředky na nezvykle výnosných termínovaných vkladech. V úvěrových produktech pro podnikatele by přiblížení úrokových sazeb koruny k úrokovým sazbám eura přineslo méně úvah o financování na bázi eura a snížilo by zatížení podniků stávajícím korunovým financováním,"

uvedl Jícha.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Snížení sazeb o půl procentního bodu by domácímu hospodářství, které se stále zotavuje z dopadu vysoké inflace, energetické krize a pandemie koronaviru, mělo pomoci. Současně s tím by ale nemělo docházet k výraznějšímu zlevňování hypoték, jak nejspíše někteří očekávali. Na vině jsou mimo jiné i dlouhodobé úrokové sazby, které v tomto segmentu na trhu převládají.

Od sazeb centrální banky se v obecné rovině odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na účtech.

Bankovní rada začala sazby snižovat loni v prosinci poté, co rok a půl udržovala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Nejprve sazba poklesla o 0,25 procentního bodu, poté třikrát vždy o půl procentního bodu.

V následujícím období se očekává, že už ale sazby tolik klesat nebudou, aby nedošlo k přehřátí ekonomiky. Proinflační rizika zůstávají podle Michla stále velká. Může za to jednak tlak na růst mezd ve veřejném i soukromém sektoru, zdražování služeb i nebezpečí zrychlené tvorby peněz kvůli nárůstu objemu nově poskytovaných úvěrů.

Otevřít v galerii (2)
Čím více je peněz v ekonomice, tím výrazněji roste nebezpečí inflace
Čím více je peněz v ekonomice, tím výrazněji roste nebezpečí inflaceZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Česká tisková kancelář, Česká národní banka, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze