Top hledané
Výsledky (0)
Sazba se dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022

Centrální bankéři si nasadili růžové brýle: průměrná úroková sazba klesla o dalších 0,5 procentního bodu

Radek Polák
02. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rétorika guvernéra ČNB se postupně mění

Centrální bankéři pokračují ve zrychleném tempu snižování základní úrokové sazby, od níž se odvíjí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Bankovní rada České národní banky ji totiž jednomyslně srazila hned o 0,5 procentního bodu na 5,25 procenta.

Pokles úrokových sazeb, který odstartovala centrální banka už loni v prosinci, pokračuje. Oproti předchozímu období, kdy se tyto sazby držely rok a půl ve výši sedmi procent, je to bezpochyby pro domácí ekonomiku dobrá zpráva. Z 5,75 se snížila na 5,25 procenta a dostala se tak na nejnižší úroveň od počátku května 2022.

Podle  Bohuslava Čížka ze Svazu průmyslu vysoké úroky pro firmy představovaly překážku v růstu či plánování investic, míní. Snížení úrokové zátěže je proto podle něj z hlediska podnikatelské aktivity přínosné.

Klíčovým cílem stále zůstává zkrocení inflace

Uvedené sazby se přitom drží nad aktuální výší průměrného zdražování. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku totiž v březnu dosáhla jen na 2 procenta. A to je také meta, k níž se chce bankovní rada blížit i v delším časovém horizontu. Pro srovnání: loni v březnu byla podle podkladů Českého statistického úřadu ještě na úrovni 15 procent.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Inflace by se měla dlouhodobě stabilizovat okolo 2 procent,“ 

poznamenal na květnové tiskové konferenci guvernér Aleš Michl. Jedním dechem ale také dodal, že boj s inflací prý rozhodně nekončí.  

S tím souhlasí hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.

„Pro centrální banku je klíčové, že inflace je v cíli České národní banky. Otázkou je, zda se tam udrží. Pokud výrazně nesníží sazby, koruna nemusí oslabovat a přivážet inflační tlaky. Vliv růstu cen služeb vítejme a nebojujme s ním. To zvyšuje naše mzdy, aby mohly konvergovat k západní Evropě,“

řekl LP-Life Pikora.

Otevřít v galerii (2)
Bankéři slaví, aktuální čísla vypadají optimisticky
Bankéři slaví, aktuální čísla vypadají optimistickyZdroj: Pixabay

Sazby by podle analytiků měly dál klesat

Přestože Michl tvrdí, že bankovní rada bude na každém ze svých budoucích zasedání vycházet z aktuálních dat vývoje ekonomiky a nemůže zaručit, že sazby budou dál klesat, většina expertů si myslí opak.

„Lze předpokládat, že Česká národní banka bude úroky snižovat i na dalších zasedáních, což povede k poklesu úroků tuzemských bank, jak u vkladů, tak úvěrů,“

odhaduje budoucí vývoj analytik Generali Investments Radomír Jáč, jak informovala Česká tisková kancelář

Analytik České bankovní asociace Jakub Seidler je názoru, že rozhodnutí centrálních bankéřů se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou České národní banky.

Otevřít v galerii (2)
Vývoj nahrává vyšším výdajům
Vývoj nahrává vyšším výdajůmZdroj: Pixabay

Zajímavé nemovitosti potáhnou zájem investorů

Aktuální situace proto také nahrává jiným formám investic, než na jaké jsme byli doteď ve velkém zvyklí.

„Klesající míra úrokových sazeb přináší pro české spořitele a investory značné výzvy. Nejen, že se propisuje do úročení spořicích účtů, ale klesají také výnosy u dluhopisových produktů a investičních platforem. V důsledku toho hledají lidé alternativní způsoby, jak ochránit své úspory, aby neztrácely na hodnotě,“ 

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

uvedl v tiskové zprávě ředitel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch a dodal, že zlaté časy čeká zejména trh s nemovitostmi. A to hlavně kvůli zlevňování hypoték, které by nemělo být pouze letos, ale i v dalších letech.

Z našeho dubnového průzkumu “Jak Češi investují“ vyplynulo, že Češi nejvyšší bodovou hodnotou stran bezpečnosti investic ocenili nemovitosti. Za spíše bezpečné je považuje 64 procent dotázaných. Naopak jako spíše nebezpečné označilo nejvíce Čechů kryptoměny. Tento trend ukazuje, že v době nízkých úrokových sazeb preferují investoři aktiva s dlouhodobou hodnotou a stabilním výnosem. Vzhledem k tomu, že se úrokové sazby nadále snižují, je pravděpodobné, že bude tento trend ještě zesilovat,“

řekl Rajnoch.

Odrazili jsme se ode dna

Domácí hospodářství oživuje a očekávání ekonomů jsou veliká. To se také promítá do odvážnějších prohlášení bankéřů. Následující věty Aleše Michla, jež uvedl po květnovém zasedání rady, by proto také byly před několika málo měsíci jen těžko představitelná.

„Česká ekonomika se na konci loňského roku odrazila ode dna. Růst pokračuje i letos. Přesto se stále ještě pohybuje pod svým potenciálem.“

Teprve následující měsíce nám ukáží, zda jsou uvedená tvrzení opravdu oprávněná a zda nejsou výhledy ekonomů až příliš optimistické. Jedno je ale jisté již nyní - čas růžových brýlí právě začíná. 

 

Zdroje: ČNB, ČTK, InvestBay, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze